Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жители на Смилян изграждат детска площадка с доброволен труд

Жители на Смилян изграждат детска площадка
Снимка: Фейсбук - Илия Годев

Ентусиазирани татковци и дядовци, под зоркия поглед на майки и баби, строят доброволно детска площадка в едно от най-многолюдните родопски села - Смилян. Там живеят над 20 деца от 2 до 10 години, но заради липсата на площадка те играят на улицата. Собственик на терена, на който се изгражда детската площадка с доброволни сили и средства, е Юли Петров от София от групата на т.нар. новоселци. 

Младият мъж със семейството си е закупил къща в селото, но идва няколко пъти в годината, а теренът на къщата е празен и идеално място за реализиране на проекта. Юли Петров отдава терена за безвъзмездно ползване, а местните хора и негови съседи със собствени сили и средства оформят детската площадка.

"Тази част на Смилян, големият проблем е, че няма общински терени и общината дори и да иска, няма как да изгради детска площадка. В същото време, естествено място се очерта теренът около този магазин, където привечер майките с децата се събират, не само майките, татковците, но всъщност това си е улично кръстовище. Хората са се научили, съобразяват начина и скоростта на шофиране, но все пак е улица", обяснява Илия Годев.

Няколко от татковците предложили на собственика, който от близо година притежава имот в Смилян, теренът, който той не използва, да се превърне в детска площадка. така започнало и изграждането на площадката.

"Има много деца, има и се събират тук и затова решихме да направим тази детска площадка".

"Да има къде да си играят децата, защото всяка вечер са тук, на пътя. Решихме родителите да направим площадка, за да им е по-удобно на децата да си играят", коментират жители на Смилян. 

Кметът на Смилян Чавдар Червенков подкрепя инициативата: "Ако всички в селото бяха така задружни, нямаше да има никакъв проблем селото, защото се самоорганизират, работят, в една посока са, въпреки че като личности са много различни, но са симпатични".

Целия репортаж на Радостина Чернокова можете да чуете от звуковия файл.

Фейсбук - Илия Годев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43