Ентусиазирани татковци и дядовци, под зоркия поглед на майки и баби, строят доброволно детска площадка в едно от най-многолюдните родопски села - Смилян. Там живеят над 20 деца от 2 до 10 години, но заради липсата на площадка те играят на улицата. Собственик на терена, на който се изгражда детската площадка с доброволни сили и средства, е Юли Петров от София от групата на т.нар. новоселци.
Младият мъж със семейството си е закупил къща в селото, но идва няколко пъти в годината, а теренът на къщата е празен и идеално място за реализиране на проекта. Юли Петров отдава терена за безвъзмездно ползване, а местните хора и негови съседи със собствени сили и средства оформят детската площадка.
"Тази част на Смилян, големият проблем е, че няма общински терени и общината дори и да иска, няма как да изгради детска площадка. В същото време, естествено място се очерта теренът около този магазин, където привечер майките с децата се събират, не само майките, татковците, но всъщност това си е улично кръстовище. Хората са се научили, съобразяват начина и скоростта на шофиране, но все пак е улица", обяснява Илия Годев.
Няколко от татковците предложили на собственика, който от близо година притежава имот в Смилян, теренът, който той не използва, да се превърне в детска площадка. така започнало и изграждането на площадката.
"Има много деца, има и се събират тук и затова решихме да направим тази детска площадка".
"Да има къде да си играят децата, защото всяка вечер са тук, на пътя. Решихме родителите да направим площадка, за да им е по-удобно на децата да си играят", коментират жители на Смилян.
Кметът на Смилян Чавдар Червенков подкрепя инициативата: "Ако всички в селото бяха така задружни, нямаше да има никакъв проблем селото, защото се самоорганизират, работят, в една посока са, въпреки че като личности са много различни, но са симпатични".
Целия репортаж на Радостина Чернокова можете да чуете от звуковия файл.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...