„Големият проблем е, че едни хора решават, че трябва да редактират човечеството, да редактират неговата същност, неговия Божий промисъл и всички останали трябва да се чувстват виновни за това, че примерно не са съгласни. Аз лично не съм съгласен и моите книги са съпротива и винаги са били такива“, коментира Недялко Славов в предаването „12+4“.
По-страшен от сегашния коронавирус е вирусът на страха и той винаги е бил много удобен на всяка една власт, смята Славов.
„Самият модул, по който е изграден светът: стока – пари – печалба, е в дълбоко противоречие с християнския закон, който призовава към скромност и това е една от големите омрази към православието, ако щете. На баба ми кандилото в Странджа поддържаше светлинката целогодишно да кажем с по литър олио. В съвременната потребителска система трябва да се купуват свещи за 300-400 лева годишно, за да поддържаш огъня така.“
В момента битката е за чипа в главата ни, подчерта писателят. „А иначе потреблението е част от цялата тази политика да се променя отношението ни към света, тоест ние сме повече от това, което сме, което можем да понесем дори като реалност, потребителска. В YouTube отварям, да кажем, Деветата симфония и започва с реклама за запек например, или някъде се прекъсва по средата. Нали разбирате – това е едно подсещане, революционно, че средният човек, средното мислене стои, наблюдава и няма да допусне издигане на духа.“
Бъдещата доминация на роботите в нашето ежедневие писателят определи като „футуристични глупости“ и част от прередактирането на нашето божествено начало. „На това нещо могат да повярват само много ограничени хора. Това означава, че ние сме някаква машинка, която може да бъде заменена с пластмасови чаркове. Това е невъзможно да стане или ако стане, аз не бих живял нито миг в такъв свят и не бих пожелал на моите деца да живеят в такъв свят.“
Българинът е изключително интелигентен, аз не съм нихилист и не ми плащат да бъда нихилист, отбеляза още творецът.
„И една от причините да ни държат много бедни (защото състоянието и ситуацията в България не е плод на народен труд, политически това съвсем естествено са шахматни ходове и ние като малка държава много рядко сме били и за малко свободни), eдна от причините да ни държат в това състояние е да могат нашите деца да бягат навън. По отношение на природната ни интелигентност ние сме на едно от първите места в света.“
Обръщане на процесите може да се получи тогава, когато глобализмът умре, подчерта Славов.
„Когато цялата тази изкуствена система, този повсеместен болшевизъм за уравниловка за косен райграс на народите престане и нещата се върнат в рамките на някаква нормалност, тогава всеки ще се върне там, където му е най-добре, където е роден. Аз съм говорил с лекари – човешкият организъм се чувства прекрасно в периметър до 200 километра от родното си място. А духът е още по-привързан към мястото, където е роден – там му е силата.“
За новия си роман „И станах река“ писателят посочи, че книгата е написана „по всички правила на хуманното писане, не е съобразена с политкоректности“ и е „просветлена визия за света“.
Нямам никакви претенции да намирам смисъла за някой друг и да му го давам на тепсия, изтъкна още авторът на "Камбаната" и "432 херца", който открива смисъла „преди всичко в самия човек, в природата, във всеки случай нито в политиката, нито в лъжата на политиката, нито в лъжата на всички служители на политиката.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..