Пет години след като документира в снимки нагласите на българските избиратели, Браян Дейли отново е в България, за да покаже какво мисли българинът за думи като „демокрация“, „свобода“, „правителство“, „социализъм“, „капитализъм“, „мир“, „война“, „любов“, посочват от галерия "Monev Contemporary".
Браян Дейли поставя своята камера на различни места на 7 континента и заснема напълно случайни минувачи с техните първи реакции на 13 думи на родния им език.
“Това е човек с много сериозни интереси в различни области. По едно и също време е следвал история, изкуства, политикономия, контрол на оръжията и т.н. Той е хипи по душа. Първите му проекти от 70-те са едни от най-радикалните пърформанси в Калифорния. В продължение на дълги години той е преподавател в елитни университети, военни академии. Той става директор на космическата програма на Белия дом при Буш – баща. В корпоративния свят прави сливането надве от най-големите оръжейни компании в света“, разкрива личността на автора на творбите кураторът на изложбата Стефан Стоянов.
През 2006-а обаче Брайън се качва един ван с апаратурата си и започва да обикаля различни американски щати, снимайки хора с различен социален статус, раса и религия и питайки ги за кого биха гласували, допълни Стоянов в предаването "Преди всички".
Когато ставаше въпрос за социализъм, всички казваха – равенство, червени и бедност, сподели още свои впечатления от проекта на българска територия кураторът Стефан Стоянов. За правителство използваните най-често думи са били сила, корупция, държава и контрол, а за демокрация – свобода, равенство, качество, консенсус. При капитализъм отговорите са били на двата полюса като при социализма.
Датата за откриването на изложбата не е избрана случайно. Тази дата за българите означава много в исторически план, посочи галеристът Валентин Монев.
„Всеки интервюиран трябва да отговори с една дума. Наблюдавах процеса – хората отговаряха абсолютно спонтанно, а истината е някъде във вселената, ние трябва сами да я намерим за себе си“, подцчерта Стефан Стоянов.
„Хората на всички езици, по целия свят се вълнуват от едни и същи неща, мислят еднакво, отговарят подобно, независимо от техните културни и географски различия“, обобщи Монев.
Още за любопитния проект чуйте в звуковия файл.
Снимки: Ани Петрова
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...
На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..
Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..
Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио. Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..