Четиригодишните деца ще подлежат на задължителна предучилищна подготовка. Това прие окончателно Народното събрание с промени в Закона за училищното и предучилищно образование.
Предучилищното образование за децата на 4-годишна възраст ще стане задължително най-късно до 2023 година. Според законовите промени, ако в дадено населено място са осигурени условия за осъществяване на обучението, което значи достатъчно места в детските градини за четиригодишните, то може да стартира и по рано. Според образователното министерство, задължителната детска градина ще помогне за преодоляване на обучителните затруднения чрез ранно интегриране на потребностите, ще предотврати натрупването на дефицити, а впоследствие и отпадането им от образователната система.
От БСП са скептични, че това ще се случи. Според левицата образователната ни система все още не е готова да отговори на това предизвикателство. Депутатът Ирена Анастасова заяви:
„Ние не сме против пълното обхващане на децата. И ние основателно считаме, че няма как да въвеждаме задължителност и да казваме, че до 2023 година ще създадем условия“.
Депутатът от „Обединени патриоти“ Милен Михов заяви, че задължителната детска градина за 4-годишните деца ще бъде важен социален инструмент, „който трябва да осигури спокойствие на българските семейства така, че те да могат да правят това, което се нарича семейно планиране“.
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че предучилищната възраст е ключова за детското развитие и въвеждането на задължителното образование на 4-годишна възраст е необходимост. Той коментира, че задължителният характер ще има положителен ефект.
„Тя е ключова. Да пресечем възпроизводството на неграмотността от поклонения на поколения, всички държави вървят в тази посока. За България тя е още по-важна предвид големият процент деца от семейства, в които липсва отношение към образованието, чийто майчин език не е български и за които ранното включване в детска градина е критично важно за тяхното по-нататъшно обхващане“.
До 20% от часовете в иновативните училища да се провеждат в електронна среда, приеха депутатите с окончателните промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Дистанционното обучение
може да се използва при грипни епидемии или други непредвидени обстоятелства.
Красимир Вълчев разясни:
„Говорим за четири часа от едната страна и за половин час от другата, само за да компенсираме пропуските и то половин час ефективно педагогическо взаимодействие, а не безразборно гледане на телевизор или на друго електронно устройство“.
Финансова компенсация ще се изплаща на родителите и за децата, които не са приети в детска градина, приеха депутатите. Предложението е на управляващите и ще осигури равни възможности за образование и за децата в малките общини.
До месец ще бъде изработена и наредба след разговори между социалните партньори, поясни депутатът Миглена Дамянова.
Не бе прието предложението на ДПС за изцяло безплатни детски ясли и градини.
На 3 май отбелязваме Световния ден на болестта на Бехтерев, известна още като анкилозиращ спондилит - хронично автоимунно възпалително заболяване, което засяга гръбначния стълб и големите стави. Анкилозиращият спондилит е вид възпалителен артрит, който засяга предимно гръбначния стълб, но също така може да обхване тазобедрените стави,..
Жители на Сухиндол излязоха в петък вечерта на протест срещу изграждането на частен фотоволтаичен парк върху 16 хиляди декара земи край града. Гражданското недоволство е породено от това, че проектът за фотоволтаичния парк е започнат без да има обществени обсъждания. Няма извършена оценка за въздействието върху околната среда, а багери са изорали..
Продължава гласуването на румънците в чужбина на първия тур на президентските избори. Гласоподавателите от диаспората имат на разположение и утре, за да дадат своя глас, когато е в и вотът в Букурещ. Според социолозите, лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже СИмион е фаворит на първи тур с 30 на сто подкрепа,..
Близо 50 души са били ранени при руска атака с дронове срещу украинския град Харков късно снощи. Кметът на Харков Игор Терехов съобщи в социалните мрежи, че на въздушни удари са били подложени четири квартала. Осем души са били приети за лечение в болница. Сред пострадалите е и 11-годишно дете. На места са възникнали пожари, наесени са щети..
Европейският комисар за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, която е на посещение в България, ще участва в откриването на мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали край Кремиковци. Проектът е финансиран със средства на Европейската комисия в размер на 9 милиона и половина..
Все повече майки от ромски произход спазват имунизационния календар и поставят ваксини на децата си. Специалисти от хигиенната инспекция в Монтана разясниха в ромския квартал "Кошарник" ползата от ваксините. Инициативата е по повод Европейската имунизационна седмица. Близо десетократно увеличение на случаите на дребна шарка е отчетено..
В Регионалния исторически музей в Плевен е подредена изложба "Занаятчийски принадлежности", посветена на Деня на труда -1 май. Посетителите могат да видят малка част от "Регионалната сбирка на предмети от бита XIX – XX век" на семейство Мая и Иван Петкови от село Обнова. За да можем да продължим напред, трябва да знаем кои сме и..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..