Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС прие окончателно задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните

| обновено на 09.09.20 в 13:30
Снимка: Ани Петрова

Четиригодишните деца ще подлежат на задължителна предучилищна подготовка. Това прие окончателно Народното събрание с промени в Закона за училищното и предучилищно образование.

Предучилищното образование за децата на 4-годишна възраст ще стане задължително най-късно до 2023 година. Според законовите промени, ако в дадено населено място са осигурени условия за осъществяване на обучението, което значи достатъчно места в детските градини за четиригодишните, то може да стартира и по рано. Според образователното министерство, задължителната детска градина ще помогне за преодоляване на обучителните затруднения чрез ранно интегриране на потребностите, ще предотврати натрупването на дефицити, а впоследствие и отпадането им от образователната система.

От БСП са скептични, че това ще се случи. Според левицата образователната ни система все още не е готова да отговори на това предизвикателство. Депутатът Ирена Анастасова заяви:

„Ние не сме против пълното обхващане на децата. И ние основателно считаме, че няма как да въвеждаме задължителност и да казваме, че до 2023 година ще създадем условия“.

Депутатът от „Обединени патриоти“ Милен Михов заяви, че задължителната детска градина за 4-годишните деца ще бъде важен социален инструмент, „който трябва да осигури спокойствие на българските семейства така, че те да могат да правят това, което се нарича семейно планиране“.

Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че предучилищната възраст е ключова за детското развитие и въвеждането на задължителното образование на 4-годишна възраст е необходимост. Той коментира, че задължителният характер ще има положителен ефект.

„Тя е ключова. Да пресечем възпроизводството на неграмотността от поклонения на поколения, всички държави вървят в тази посока. За България тя е още по-важна предвид големият процент деца от семейства, в които липсва отношение към образованието, чийто майчин език не е български и за които ранното включване в детска градина е критично важно за тяхното по-нататъшно обхващане“.

До 20% от часовете в иновативните училища да се провеждат в електронна среда, приеха депутатите с окончателните промени в Закона за  предучилищното и училищното образование. Дистанционното обучение

може да се използва при грипни епидемии или други непредвидени обстоятелства. 

Красимир Вълчев разясни:

„Говорим за четири часа от едната страна и за половин час от другата, само за да компенсираме пропуските и то половин час ефективно педагогическо взаимодействие, а не безразборно гледане на телевизор или на друго електронно устройство“.

Финансова компенсация ще се изплаща на родителите и за децата, които не са приети в детска градина, приеха депутатите. Предложението  е на управляващите и ще осигури равни възможности за образование и за децата в малките общини. 

До месец ще бъде изработена и наредба след разговори между социалните партньори, поясни депутатът Миглена Дамянова.

Не бе прието предложението на ДПС за изцяло безплатни детски ясли и градини.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният правосъден министър Мария Павлова в НС.

Бившият министър Мария Павлова става следовател

Бившият служебен правосъден министър Мария Павлова се връща в съдебната система, но не като заместник -главен прокурор, а като следовател в Националната следствена служба. Без дебат Прокурорската колегия я възстанови на позицията, на която беше преди да бъде назначена в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...

публикувано на 22.01.25 в 11:42

НС отхвърли на първо четене промените в Закона за БНБ

Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от..

публикувано на 22.01.25 в 11:40
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Париж издаде заповед за арест на Башар Асад

Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад за предполагаемо съучастие във военни престъпления, свързани по-конкретно със смъртта на французин от сирийски произход през 2017 г., съобщи в. "Паризиен". Разследващите подозират бившия президент на Сирия в съучастие в убийства и нападения срещу..

публикувано на 22.01.25 в 10:49
Костадин Костадинов

Костадинов: Няма да допуснем да влезем в еврозоната незаконно! Ще ви подпалим, ако трябва

Евентуалното въвеждане на еврото и влизането на България в Еврозоната предизвика скандал в Народното събрание. В декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов подчерта,  че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и..

публикувано на 22.01.25 в 10:46

Нора Чолакова: Трагедията в Турция е неописуема!

Редакторът в БНР Елизабет Гогова обобщи реакциите в Турция, след като се случи трагедията в ски курорта Карталкая. Може да ги чуете в звуковия файл.

публикувано на 22.01.25 в 10:42

След смъртта на момиче – предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково

3 километра предпазна мрежа ще бъде поставена на пътя Кюстендил - София, в района на село Ябълково, заради безстопанствените животни и тежкото ПТП с коне, при което загина 18-годишно момиче. Това стана ясно на среща на експерти от АПИ, кмета на Кюстендил и областния управител инж. Александър Пандурски. АПИ ще постави мрежа в отсечката, която..

публикувано на 22.01.25 в 10:39

Най-много свободни работни позиции са обявени в сектор "Образование"

Намалява търсенето на работна сила, сочи анализ на Агенцията по заетостта. От 109 000 обявени свободни работни места през периода януари-септември 2023 година, те са 99 000 за същия период на 2024 г., като над 70 000 от тях са в частния сектор.  Най-много - над 34 процента свободни позиции са обявени в сектора на образованието, 20 на сто в..

публикувано на 22.01.25 в 10:35