Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Коларова: Вярвам, че ще се върнем в класните стаи

Таня Коларова
Снимка: личен архив

Малките училища също имаха своя шанс да проведат дигиталното обучение по време на коронакризата. Това разказва Таня Коларова, която е начален учител в училище „Кирил и Методий“, село Нова Махала, община Батак.

Малко и модерно е училището, в което преподава Таня Коларова. Затова и учениците са завършили обучението си в условията на коронакризата успешно, твърди тя. Но това се е случило и благодарение на всеотдайността на учителите, посочва Таня Коларова. 

"Дали имаме самочувствие като учители в едно малко училище? Разбира се, че имаме самочувствие, че даваме най-доброто в обучението на нашите ученици. И не можем да останем по-назад в сравнение с едно градско училище. Това къде се намира училището, дали е в малко населено място или в голям град, не означава, че децата получават по-малко като образователен ресурс". 

Министърът на образованието Красимир Вълчев и Таня Коларова                Снимка: личен архив

В училище „Кирил и Методий“ в село Нова Махала има обзаведен център по природни науки. Очакват одобрение по друга програма, която да повиши интереса в областта на науките и технологиите. По програма „Еразъм“ децата от училището работят с ученици от други държави. Обучение по Националната програма за IT кариера пък донесла на дванайсетокласничка отлични резултати на държавния изпит. Въпреки всичко, предизвикателство било дистанционното обучение по време на коронакризата за учителите, учениците и родители. Таня Коларова изтъква, че по време на процеса станало ясно, че има доверие, взаимопомощ и професионализъм. 

"Ние работихме в затворена Фейсбук група още от началото на учебната година. Така че веднага реагирахме. Преминахме плавно в тази платформа, която ни осигури виртуална класна стая. Отчетохме 100% активност от децата. Реших, че най-добрият начин, по който можем да учим с малките ученици, е асинхронното учене. Аз подготвях и записвах уроците. Аз познавах вече добре моите ученици. Преподавах уроците все едно са пред мен. Обяснявах, четях, задавах въпроси. Оставях време за отговор, разказвах интересни факти, подготвях звукови диктовки, разказвах приказки, подготвях и видео диктовки също. Помагах при работа в учебните тетрадки, съответните упражнения", разказа Коларова.

Към края на дистанционното обучение Таня Коларова има в актива си 90 записани урока и 15 презентации. Направила е 8 теста, които дори децата харесали повече от традиционните:

"Родителите споделиха в анкета в края на годината, че децата са станали по-отговорни. И в края на годината са станали по-самостоятелни. Коментирах домашните задания на всяко дете. Комуникацията ни беше по всяко време на деня, даже и до късно вечер. Родители и деца бяха много мотивирани. Родителите са млади хора, които се справиха чудесно. А когато е мотивиран човекът, той може да направи всичко."

Снимка: личен архив

Но дигиталното обучение не може да замени комуникацията между учениците. Особено за малките, за които досегът с учителя на живо е от съществено значение, споделя Таня Коларова. 

"Ето, първи клас се справиха с помощта на родителите. Трябва да намерим един баланс между традиционното и електронното обучение. Ние се върнахме в класната стая в средата на юни месец. По разрешение на министерството и по желание на родителите. Това че те не са били заедно толкова дълго време, липсвали са си. Те така се радваха, че отново са заедно. Нормалното, това общуване, прякото общуване много им е липсвало. Но надявам се, че тази учебна година, настоящата учебна година, нещата да де променят. Искрено вярвам, че ще се върнем в класните стаи."


Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16