Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Цокова преподава химия с видеоуроци

Десислава Цокова
Снимка: личен архив

Как се преподава химия дистанционно или възможно ли е химическите реакции да стават по интернет? Това е трябвало да измисли по време на коронакризата преподавателят по химия във видинската гимназия "Асен Златаров" Десислава Цокова. Именно видеата стават повод Десислава Цокова да се чувства дигитален будител.

Виртуална лабораторна работа и видеоуроци, които да обясняват всичко - това е била задачата на Десислава ЦоковаКато учител с 13 години опит и като инженер-химик по образование Десислава е била изправена и пред необходимостта да стане и влогър за учениците си от 8 до 12 клас. 

"Когато ученикът не може реално да направи експеримента, да направи наблюденията, е много трудно. Което ме накара да отида в училище, да заредя всичките необходими материали и стъклария за едно лабораторно. И ги направих на видео уроци. Извършвах целия експеримент. Камерата беше всъщност очите на ученика, след което учениците трябваше да наблюдават тези видеа и да попълват протоколите. За да може да стане едно реално лабораторно занимание. То беше един от начините за практическата част. Другото бяха видеоуроци, които представяха, обясняваха учебния материал", разказа Десислава Цокова пред "Хоризонт".

Десислава е направила над 30 видеа. "Все пак вложеният труд не е използван само от мен за учениците, на които преподавам, а всъщност е достигнал до страшно много хора в цялата страна. Имах запитвания от студенти, които ме молеха да им помагам с различни задачи в университета. Това са нещата, за които всъщност съм получила признанието, т.е. споделянето на моя опит". 

Личен архив - Десислава Цокова

Преди 4-5 години Десислава разбрала, че дигиталното помага не само при дистанционното обучение. 

"Дори и в час има такива платформи, които създават интерактивни упражнения. И децата много се забавляват. Аз имам такава интерактивна дъска в клас. И дори с такова желание излизат да работят упражнения, които трябва да движат нещо по дъската, да правят, проявяват толкова голям интерес, така че много е важно един учител да е активен. Интернет пространството дава невероятна възможност за най-различни инструменти, най-различен опит да черпиш, не само от български, от международни форуми на преподаватели. Има много платформи, които имат обучение онлайн за учители", изтъква Десислава Цокова.

Цокова очаква нормален старт на учебната година и тя да бъде присъствена.

"Пожелавам си да сме на живо, в училище, всичките усмихнати, заредени. С нови сили и с нови идеи да започне учебната година. Нашето училище е взело като решение тази година в осмите класове да наблегнем основно върху дигиталните умения на учениците. Тъй като ние сме професионална гимназия, имаме така наречената разширена подготовка и там имаме право да въвеждаме учебни предмети. И в тези учебни предмети ние ще работим в посока работа с компютър в офиса, което ще засегне всичките умения да работят в една електронна платформа", подчерта Десислава Цокова.

Целия репортаж на Добромир Видев можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43