Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кларинетистът Илиян Илиев представи Техниката Александър на "Варненско лято"

Даниела Щерева, Красимир Щерев, Разван Поповичи, Антон Никулеску и Илиян Илиев
Снимка: Росен Донев

Международният музикален фестивал "Варненско лято" и тази година привлича много публика с пъстър калейдоскоп от събития, сред които беше и двудневен международен симпозиум на тема „Творческия процес през погледа на композитора, диригента и интерпретатора“, с участието на диригента Найден Тодоров, пианистката Милена Моллова, цигуларя Марио Хосен, кларинетиста Илиян Илиев и композитора Георги Арнаудов.

В синхрон с теоретичната част бяха планирани и четири концерта в Градската художествена галерия: Първият, на 28 август, посветен изцяло на камерното творчество на Лудвиг ван Бетовен; вторият - с музика от Моцарт, Брамс и Менделсон; и третият - честване на 180-годишнината от рождението на Пьотр Илич Чайковски.

Прекрасен принос към Годината на Бетовен беше и юбилейното честване на проф. Милена Моллова, която изпълни любими на меломаните сонати за пиано от виенския класик в матине на 30 август.

Бетовен, разбира се, беше в центъра на вниманието и на гостите на симпозиума, и на елитната компания камеристи, събрана от цяла Европа - въпреки трудностите с пътуванията, заради пандемията от Ковид-19 и невъзможността на някои от поканените да пристигнат, концертите, в които се представиха различни формации от гостуващите музиканти, бяха впечатляващи. Цигуларите Марио Хосен, Лия Петрова, Марина Димитрова, Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолистите Марта Потулска, Румен Цветков, Разван Поповичи и Владимир Косяненко, виолончелистите Лиляна Кехайова, Александър Сомов, Милан Каранович, Антон Никулеску, Атанас Кръстев, пианистите Асен Танчев и Хориа Михаил не просто свириха заедно - те съставиха едно малко музикално общество, което живее и твори във Варна в продължение на почти седмица.

Сред гостите беше и българският кларинетист Илиян Илиев, който живее и работи в САЩ и Япония - възпитаник на престижния колеж "Джулиард" в Ню Йорк, носител на престижни награди и не само търсен изпълнител - Илиян Илиев е новатор в своята област, създател на метод за преподаване на кларинет и посланик на все по-налагащата се Техника Александър, която у нас не е твърде популярна, докато в Западна Европа и в САЩ вече дори е част от обучителния процес. Става дума за деликатен подход, който има за цел да превъзпита ума и тялото чрез серия от движения, така че да се използват мускулите по-ефективно - особено важно за музикантите, които започват да свирят от съвсем малки и работят това през целия си живот, понякога съпроводен със сериозни травми и много болка.

Техниката е кръстена на австралийския актьор Фредерик Матиас Александър, който не само я е развил, но и я е оставил в наследство и сега има много последователи по целия свят. Илиян Илиев е един от тях.

Чуйте повече в интервюто с него за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". В звуковия файл можете да чуете и запис от участието на кларинетиста във втория концерт в рамките на симпозиума - в изпълнението на Кларинетния квинтет от Моцарт заедно с цигуларите Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолиста Разван Поповичи и Антон Никулеску - виолончело.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Роза Николова

Роза Николова и "Смъртта на времето": Когато търсим изход в лабиринтите на времето

" Светлината е уязвима, мракът я заобикаля, но все пак тя е по-силна ...така е и с душите на хората. А какво е понятието "копнеж" за мен - това е някакво място, за което аз не знам къде е и какво е, то е копнеж по завръщане, ти знаеш, че някога си бил, но си забравил пътя до там , припознаваш го на разни места, връща се в сънищата ти, сподели за..

публикувано на 20.08.24 в 11:02
Робърт Левин

Проф. Робърт Левин: Високото ниво на младите музиканти вдъхва оптимизъм за бъдещето на нашето изкуство

Ако сте почитатели на клавирната музика, не може да не сте чували името на американеца Робърт Левин. През октомври той ще отпразнува своята 77-годишнина с продължаваща кариера, изпълнена с постижения и ценно наследство, което ще остави след себе си. Защото проф. Левин е отдал живота си на музиката, открил е за себе си и сега предава на..

публикувано на 19.08.24 в 18:16

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 11-то издание от летния сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - В навечерието на втория международен конкурс за млади тенори “Гласът на Камен“ разговаряме с директора на Старозагорската опера и член на журито Огнян Драганов - Гостува ни тенорът Марин Йончев в..

обновено на 19.08.24 в 15:30
Богдан Ковачев

Спомен за балетния режисьор Богдан Ковачев

На 18 август се навършват 100 години от рождението на една забележителна личност на българското балетно изкуство - Богдан Ковачев - балетист, хореограф, режисьор.  Той създаде ярка авторска хореография - балети, танцови сцени в опери, оперети, мюзикъли, концертни миниатюри на сцените на Софийската и Пловдивската опера, на Държавния музикален..

публикувано на 18.08.24 в 11:30

Нежният лирик Георги Богданов

На Георги Богданов не му стигна времето да се наживее и да изпълни времето с творчество. Третата му книга е " Огживяна река", от общо три, повест и филм по нея, есета, недовършени творби, издадени посмъртно... А какъв деликатен и чувствителен лирик е той в " Отживяна река". Съпругата му, флейтистката  Майа Сергиева Богданова напомни за..

публикувано на 18.08.24 в 06:28

Фестивалът "Поезия в Поморие" събира за 10-и път съвременни български поети

От 16-и до 18-и август 2024 г. ще се проведе тридневният фестивал  "Поезия в Поморие". То  ще събере за 10-и пореден път съвременни български поети  на вълнуващи литературни срещи край поморийския бряг. Мястото е площадката на Професионалната гимназия по икономика и туризъм "Алеко Константинов" в града. Фестивалът вече е традиция ,..

публикувано на 16.08.24 в 17:21
Елена Алексиева

Елена Алексиева: Ние сме объркано и "накълцано" общество, което живее в социалните мрежи...

"Харесвам мисълта на един мой приятел, във времето, когато чатовете бяха хитът, и нямаше все още социални мрежи, той казваше - "Интернет е като една обществена тоалетна, в която всеки може да влезе и да си напише каквото си поиска. .. Социалните мрежи от една страна са анонимни , те са квази, това са полувинчати истини, никой не знае кой стои зад..

публикувано на 16.08.24 в 15:43