Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кларинетистът Илиян Илиев представи Техниката Александър на "Варненско лято"

Даниела Щерева, Красимир Щерев, Разван Поповичи, Антон Никулеску и Илиян Илиев
Снимка: Росен Донев

Международният музикален фестивал "Варненско лято" и тази година привлича много публика с пъстър калейдоскоп от събития, сред които беше и двудневен международен симпозиум на тема „Творческия процес през погледа на композитора, диригента и интерпретатора“, с участието на диригента Найден Тодоров, пианистката Милена Моллова, цигуларя Марио Хосен, кларинетиста Илиян Илиев и композитора Георги Арнаудов.

В синхрон с теоретичната част бяха планирани и четири концерта в Градската художествена галерия: Първият, на 28 август, посветен изцяло на камерното творчество на Лудвиг ван Бетовен; вторият - с музика от Моцарт, Брамс и Менделсон; и третият - честване на 180-годишнината от рождението на Пьотр Илич Чайковски.

Прекрасен принос към Годината на Бетовен беше и юбилейното честване на проф. Милена Моллова, която изпълни любими на меломаните сонати за пиано от виенския класик в матине на 30 август.

Бетовен, разбира се, беше в центъра на вниманието и на гостите на симпозиума, и на елитната компания камеристи, събрана от цяла Европа - въпреки трудностите с пътуванията, заради пандемията от Ковид-19 и невъзможността на някои от поканените да пристигнат, концертите, в които се представиха различни формации от гостуващите музиканти, бяха впечатляващи. Цигуларите Марио Хосен, Лия Петрова, Марина Димитрова, Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолистите Марта Потулска, Румен Цветков, Разван Поповичи и Владимир Косяненко, виолончелистите Лиляна Кехайова, Александър Сомов, Милан Каранович, Антон Никулеску, Атанас Кръстев, пианистите Асен Танчев и Хориа Михаил не просто свириха заедно - те съставиха едно малко музикално общество, което живее и твори във Варна в продължение на почти седмица.

Сред гостите беше и българският кларинетист Илиян Илиев, който живее и работи в САЩ и Япония - възпитаник на престижния колеж "Джулиард" в Ню Йорк, носител на престижни награди и не само търсен изпълнител - Илиян Илиев е новатор в своята област, създател на метод за преподаване на кларинет и посланик на все по-налагащата се Техника Александър, която у нас не е твърде популярна, докато в Западна Европа и в САЩ вече дори е част от обучителния процес. Става дума за деликатен подход, който има за цел да превъзпита ума и тялото чрез серия от движения, така че да се използват мускулите по-ефективно - особено важно за музикантите, които започват да свирят от съвсем малки и работят това през целия си живот, понякога съпроводен със сериозни травми и много болка.

Техниката е кръстена на австралийския актьор Фредерик Матиас Александър, който не само я е развил, но и я е оставил в наследство и сега има много последователи по целия свят. Илиян Илиев е един от тях.

Чуйте повече в интервюто с него за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". В звуковия файл можете да чуете и запис от участието на кларинетиста във втория концерт в рамките на симпозиума - в изпълнението на Кларинетния квинтет от Моцарт заедно с цигуларите Даниела Щерева и Красимир Щерев, виолиста Разван Поповичи и Антон Никулеску - виолончело.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12