Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Двама музиканти на калдъръма на Стария Пловдив

Снимка: Ирина Недева

Те имат политически разногласия, но ги "съединява" музиката. Това са Ангел Ангелов и Стефан Григоров, които огласят с китарите си калдъръма на Стария град в Пловдив.

Двамата коментират всякакви въпроси - от Съединението, което лишава Пловдив от честта да бъде столица, през социализма, до днешните дисбаланси. 

Единият не е съгласен с тезата, че всичко в България било разграбено и унищожено - „мафиотите се борят, бият се и още не могат да разпределят богатството".

"Беше мизерия при социализма. Даваха ми 100 лева заплата, гладувах. В Ливан отидох да живея 1972 година, плащах си всичко, те живееха щастлив живот, обикаляха цял свят, аз тук никъде не смеех да отида, само до Москва, бях затворен. „Концлагер“, не можеш да мръднеш никъде", оплаква се Стефан Григоров, по-възрастният от двамата.

В разговора на калдъръма неизменно се вплитат препратки към миналото като тази: „Навремето Тодор Живков беше хитрец, обаче умен хитрец. Бойко Борисов ей толкоз не е вземал от него.“

Уличните музиканти не са на едно мнение и за коронавируса. Единият казва за другия – цял свят се пази, само той не се пази. А другият декларира, че е готов да отиде „в болницата, където са най-тежкоболните“.

Старият град тази година е празен, няма ги туристите, няма ги групите, споделят китаристите. Стефан е завършил Музикално училище. Бил е учител по пеене. Сега си допълва пенсията от 350 лева с пеене и свирене на улицата.

Свирят всякакви мелодии – еврейски, арабски, немски, италиански, испански, холандски... „Все знаем по една песен.“

„Няма държава, на която да не й пеем песните, особено нашите, балканските страни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38