Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преподавателят в НГДЕК Радослав Илиев:

През есенно-зимния сезон в училищата ще видим ефекта на доминото

Онлайн обучението е не само предизвикателство, но и заплаха

Снимка: ngdek.com

„Мерките, които сега се въвеждат в училищата във връзка с коронавируса, са логично следствие от тази истерия, която стана през пролетта, но тези мерки, ако останат такива, то след месец децата и учителите ще сме си вкъщи“, каза в предаването „12+3“ Радослав Илиев, преподавател по История на културата в Националната гимназия за древни езици и култура.

„По този начин заложени мерките – PCR тестовете върху всяко дете, което прояви симптоми, с карантиниране на целия клас, а ако е било контактно, карантиниране на целия випуск, през есенно-зимния сезон върху училищата ще се стовари така нареченият „домино ефект“, коментира Илиев.

„Затова искам изцяло преосмисляне на мерките, защото при нас има едно българско полуспазване. Това означава не свръхфиксиране върху мерките в училище и стресирането на децата там – пращане в изолация, мерене на температурата, а да се наблегне на по-добрата хигиена и да се заговори за имунната система на децата, за активния спорт, за правилното им хранене и витамините.  Децата, които са извън училище, си остават незащитени", обобщи Радослав Илиев.  

Онлайн обучението е не само предизвикателство, но и заплаха, смята преподавателят.

„Опасно е, тъй като, ако се подхлъзнем и се опитаме да си представим една цяла такава учебна година, то аз не съм сигурен, че това ще може да се нарече учебна година – това ще е симулационна година“, заяви Илиев по повод вероятността да се стигне отново до електронно обучение.

Радослав Илиев посочи още, че като преподавател го затруднява липсата на абстрактно мислене при по-малките ученици, които по думите му са абсолютно потопени във виртуалния свят„Предизвикателство е да им обясняваш абстрактни понятия. Но успявам да събудя вниманието им“.

„Класическото образование, което не е толкова актуално днес, създава не просто понятие и знание за нещата, но и отношение към тях. Това са не само непреходните ценности и високи философски достижения от античността, но нещата, включително като обществени отношения, комуникация с хората“, каза още Илиев.

Според преподавателя в НГДЕК „класическата гимназия създава най-ценното – смисъл и отношение към този смисъл“.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37