Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преподавателят в НГДЕК Радослав Илиев:

През есенно-зимния сезон в училищата ще видим ефекта на доминото

Онлайн обучението е не само предизвикателство, но и заплаха

Снимка: ngdek.com

„Мерките, които сега се въвеждат в училищата във връзка с коронавируса, са логично следствие от тази истерия, която стана през пролетта, но тези мерки, ако останат такива, то след месец децата и учителите ще сме си вкъщи“, каза в предаването „12+3“ Радослав Илиев, преподавател по История на културата в Националната гимназия за древни езици и култура.

„По този начин заложени мерките – PCR тестовете върху всяко дете, което прояви симптоми, с карантиниране на целия клас, а ако е било контактно, карантиниране на целия випуск, през есенно-зимния сезон върху училищата ще се стовари така нареченият „домино ефект“, коментира Илиев.

„Затова искам изцяло преосмисляне на мерките, защото при нас има едно българско полуспазване. Това означава не свръхфиксиране върху мерките в училище и стресирането на децата там – пращане в изолация, мерене на температурата, а да се наблегне на по-добрата хигиена и да се заговори за имунната система на децата, за активния спорт, за правилното им хранене и витамините.  Децата, които са извън училище, си остават незащитени", обобщи Радослав Илиев.  

Онлайн обучението е не само предизвикателство, но и заплаха, смята преподавателят.

„Опасно е, тъй като, ако се подхлъзнем и се опитаме да си представим една цяла такава учебна година, то аз не съм сигурен, че това ще може да се нарече учебна година – това ще е симулационна година“, заяви Илиев по повод вероятността да се стигне отново до електронно обучение.

Радослав Илиев посочи още, че като преподавател го затруднява липсата на абстрактно мислене при по-малките ученици, които по думите му са абсолютно потопени във виртуалния свят„Предизвикателство е да им обясняваш абстрактни понятия. Но успявам да събудя вниманието им“.

„Класическото образование, което не е толкова актуално днес, създава не просто понятие и знание за нещата, но и отношение към тях. Това са не само непреходните ценности и високи философски достижения от античността, но нещата, включително като обществени отношения, комуникация с хората“, каза още Илиев.

Според преподавателя в НГДЕК „класическата гимназия създава най-ценното – смисъл и отношение към този смисъл“.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58