Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев:

Училищата няма да се превърнат в центрове на боледуване от Covid-19

Очаква се ръст на положителните тестове

Снимка: Георги Нейков, БНР

В училищата заразяването с коронавируса не е проблем, проблем е разпространението на вируса. Училищата няма да се превърнат в центрове на боледуване или в центрове на тежки проблеми за здравната система. Те ще станат още един канал за разпространение на инфекцията към рисковите за боледуване… Трябва да говорим как и защо се разпространява вирусът, а не да говорим конкретно за една или за друга дейност“. Коментарът направи пред БНР д-р Александър Симидчиев, експерт пулмолог. Той допълни, че ако имаме система, която може да проследи какво се случва с процеса на разпространение в училищата, ще може да се помисли как да бъде контролиран процесът.

Д-р Симидчиев подчерта, че е желателно, когато не можем да се дистанцираме физически, да носим маска:

„Маските водят до измеримо положителен ефект на намаляване на честотата на заразяване между хората. Няма публикации в научната литературата, които систематично да показват, че се увеличава вредата от носенето на маски… Ако носим систематично маска, ще имаме по-лека зима, защото ще намалее и честотата на класическия грип, на парагрипа и на другите респираторни вируси“.

В предаването „Неделя 150“ пулмологът припомни, че репродуктивното число на вируса варира от 1-2 докъм 2-0, което означава, че един човек заразява между 1,2 до двама други средно:

„Средно взето за популацията един човек заразява между един и двама други. Целта е да свалим заразността под единица, тогава епидемията ще изгасне. Затова физическото дистанциране и носенето на маски целят това“.

По думите на д-р Симидчиев коронавирусната инфекция не е безобидна, „но не е и драматично тежка или особено опасна“:

„Трябва да имаме разумна достатъчност в това, което правим като мерки, а тези мерки са лесни и приложими. Ако сме отговорни към социума, в който живеем, ще свалим репродуктивното число на вируса и пандемичният процес ще се самоограничи… Това заболяване не е особено опасна инфекция. То е неприятна респираторна инфекция, която има своите последици, особено за хронично болните хора. Ние можем да управляваме този процес с нашия разум. Тук борбата е между генетичната информация на вируса и на нашия разум. Вирусът използва на всеки генетичната информация, за да се разпространява, но ние не използваме обединения си мозък, за да можем да се справим с този проблем“.

Пулмологът поясни, че няма данни, че имунизацията срещу класически грип води до различно боледуване от коронавируса:

„Положителното е, че премахваме един от играчите, който предизвиква висока температура и респираторни симптоми“.

Д-р Александър Симидчиев прогнозира, че процентът от общо направените тестове, които са положителни, ще нарасне:

„Това говори, че вирусът се разпространява повече, но не значи, че се боледува по-тежко. По-тежкото боледуване ще се изразява в покачване на броя на хоспитализираните и на тези в интензивно отделение. С данните трябва да се работи разумно“.

Интервюто с д-р Александър Симидчиев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вотът за митата върху стоки от Русия и Беларус в ЕП е подкрепен от 8 български евродепутати

Вотът за митата върху селскостопанските стоки от Русия и Беларус в Европейския парламент бе подкрепен от 8 български евродепутати, показа проверка на поименния вот.  "За" са били петима от общо шестима наши представители от Европейската народна партия, двама от тримата евролиберали от групата "Обнови Европа" и един от двамата независими...

публикувано на 22.05.25 в 15:40
Учениците и учителите от ОУ

Ученици от Ловеч поднесоха венец и цветя пред барелефа на Панайот Пипков

В Ловеч учениците и учителите от основното училище "Панайот Пипков“ поднесоха венец и цветя пред барелефа на композитора в двора на училището и пяха химна на Светите братя Кирил и Методий, чиято музика Пипков създава в това училище през 1901 година. Панайот Пипков създава музиката към стихотворението на Стоян Михайловски "Химн на Св. Св. Кирил и..

публикувано на 22.05.25 в 15:35
Министърът на енергетиката Жечо Станков откри в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката откри в Ловеч най-голямата инсталация за съхранение на електрическа енергия в ЕС

Министърът на енергетиката Жечо Станков откри днес в Ловеч най-голямата  инсталация за съхранение на електрическа енергия в Европейския съюз. Тя е с мощност от близо 500 мегаватчаса. Батерията е частна инвестиция. "Удовлетворява нуждите на региона. Това е първата стъпка от нещо голямо , което сме си поставили като цел – 10 хиляди..

публикувано на 22.05.25 в 15:25

Предстои среща на Росен Желязков с италианския премиер Джорджа Мелони

Министър-председателят Росен Желязков и водената от него българска делегация поднесе венци и цветя пред паметниците на Капитан Петко войвода и на Иван Вазов в Рим. Така се сложи началото на традиционното държавно посещение в италианската столица и във Ватикана по повод 24 ти май  – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука,..

публикувано на 22.05.25 в 15:21
Делян Пеевски

Пеевски към ПП-ДБ: Повече лъжите не вървят

В отговор на предложенията на ПП-ДБ законодателни промени, с които да стане възможно и България да налага ограничения на санкционирани по глобалния закон "Магнитски", председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски определи нападките срещу него като лъжи и на свой ред повдигна въпроса около поискания от белгийските власти имунитет на евродепутата Никола..

публикувано на 22.05.25 в 15:18
Соня Момчилова

Соня Момчилова: Традиционните медии трябва да останат гласът, който съобщава истината

Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация .  Това каза пред БНР  Соня Момчилова,  председател на Съвета за електронни медии от 2022 г. до 2024 г., журналист, писател и ПР експерт, която наскоро изнесе лекция в УниБИТ на тема: " Медии и власт. Консенсусът на..

публикувано на 22.05.25 в 15:16
Патриарх Даниил

Патриархът за нестинарството: В църквата има далеч по-големи чудеса

"В църквата има далеч по-големи чудеса, но те са за духовна полза - било за здравето на хората, било за укрепване на тяхната вяра, за утвърждаване в доброто. Нестинарството, действително е езически обичай, не е вследствие на вярата. Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима..

публикувано на 22.05.25 в 15:07