Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Боян Воденичаров на 60!

Снимка: личен архив

Пианист, композитор, импровизатор, философ, любим педагог на много студенти в Брюкселската кралска консерватория и изключително приятен събеседник, Боян Воденичаров приема като добра поличба фактът, че е роден на 22 септември - Деня на българската независимост. А 2020-а е по-специална - той отпразнува 60-годишнина!

"Приех го като подарък, когато преди няколко години започнах да чувам, че това е Денят на независимостта. От суета всеки би казал, че има нужда от независимост, а когато стигнем до истинския смисъл на думата, там става много сложно и много трудно. В политически и социален план независимостта е изключително важна и изисква непрекъснато да се защитава, да се търси и да се бори човек да не я загубва. А в личен план, според мен това е един лабиринт - човек има склонност да си създава митове и легенди, които да го правят зависим от тях. И да им вярва, и да ги следва раболепно, сам създавайки ги. С други думи, човек има нужда да бъде зависим от своите идеологии, от своите интелектуални убеждения. И в същото време се страхува от мисълта за заробване. Той иска да запази идеала за свобода и независимост."

В тази тежка за хората на изкуството година, когато културата понесе най-тежки поражения заради пандемията и не получава голяма подкрепа за оцеляването си не само у нас, но и по света, в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Боян Воденичаров сподели и мнението си за онлайн концертите, за преподаването по интернет, разказа и за изкуството на импровизацията, което също е вид борба за независимост на музиканта от нотния текст. В края на разговора пианистът разкри още на какво се дължи интересът му към старинните инструменти, на които записва няколко от албумите си.

Чуйте интервюто с Боян Воденичаров в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12