Какво трябва да се направи и колко ефективна ще бъде модернизацията във време, когато Сухопътните войски очакват старта на проекта за нова техника?
Министърът на отбраната Красимир Каракачанов припомни, че вече има направен заводски ремонт на 13 танка Т-72. По различни източници сумата е над 5 милиона и 140 хиляди лева. Новото начинание обаче не е ремонт, а модернизиране, пояснява Каракачанов. „В момента сме заделили средства за модернизация на първите 40. Това ще се върши пак в български завод.“
За проекта за модернизация се говори от началото на годината. За първи път обаче се споменава бройка – 40 танка за модернизиране. Няма обявена точна сума, но най-вероятно тя ще се движи в порядъка на между 50 и 80 милиона лева, уточнява заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков. Пред „Хоризонт“ той обяви, че досега само една фирма – от Израел, е изпратила оферта след запитване.
Още през февруари от израелската фирма заявиха интерес към модернизацията на Т-72 и показаха възможностите на оръдията, с основния аргумент за българската страна - един нов танк струва между 5 и 7 млн. долара, а модернизацията му е в пъти по-евтина.
Генералът от запаса Гиньо Тонев посреща положително идеята за модернизация на танковете Т-72. Определя го като „добър ход“ на военното министерство, „отдавна очакван“.
Гиньо Тонев е сред висшите военни от средата на 90-те години, преминал е през командването на бившата Трета армия, Сухопътните войски и е бил заместник-началник на Генералния щаб на Българската армия. Генералът от запаса е сигурен, че дори и във времето, в което се водят кибервойни, военната техника трябва да я има.
„Все още не е настъпило това време, в което техниката да не е необходима“, изтъква Тонев. По думите му никоя страна не си позволява да снема от въоръжение бойна техника и драстично да намалява личния си състав. „Вземете нашите съседи - Турция, Гърция. Членуваме в един пакт. Турция и Гърция не са пипнали и един войник.“
Т-72 е танк с добра база, категоричен е бившият командир на Сухопътните войски.
„Танковете остават основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на формированията на Сухопътните войски“, написа правителството преди дни в мотивите за започване на проекта. Чрез него също така ще се постигне оперативна съвместимост на силите и средствата както в национален, така и в съюзен формат.
Проектът на танковете Т-72 ще се случи на фона на забавени процедури за закупуване на нова техника за пехотата. За проекта на стойност близо милиард и половина лева има двама финалисти. Предположенията са, че договор ще има догодина.
Затова и заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков е повече оптимист за модернизацията на техниката за Сухопътните войски, отколкото за купуването на нова.
Като бивш командващ Сухопътните войски генералът от запаса Гиньо Тонев обаче припомня, че модернизацията на танковете не трябва да става за сметка на забавянето на купуването на нова техника.
„Трябва да се закупи нова, модерна техника, перспективна, която да има годност, перспектива поне за 20-30 години напред.“
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...