Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Баева: Няма нова Студена война, а борба за нов световен ред

Снимка: Мария Христова, БНР

„Преминаването от една утвърдена система на международни отношения към друга е процес, който започва с края на Студената война, преминава във фаза на по-стабилни отношения – т. нар. „Пакс Американа“ до 2001 година, и след това отново търсеща своя нов облик. Това положение виждаме често в историята. Най-близко до нас е положението, което наблюдаваме в края на 19-и и началото на 20-и век и то завършва с Първата световна война“. Това каза пред БНР проф. Искра Баева, преподавател по история в СУ „Св. Климент Охридски“.

Според нея случващото се в момента не е нова Студена война, а борба за нов световен ред.

„Липсва голямото идеологическо противопоставяне. По време на Студената война става дума за алтернативни виждания за развитие на света изобщо, докато сега става дума за борба за надмощие над света… Големият проблем е съчетанието на авторитарна вътрешна политика с агресивна външна политика… Светът е изправен пред сериозни предизвикателства“.

В предаването „Събота 150“ проф. Баева допълни:

„Проблем е декларираното от Тръмп, че някои от решенията на ООН не засягат САЩ, че САЩ участват в международните отношения чрез защитата на своите национални интереси. Според него национализмът е вярната позиция за преговори в международните отношения. Този проблем се следва и от много други държави, включително и сред членове на Европейския съюз“.

По думите на историка Европа би успяла да върне хуманизма в световен мащаб, тъй като е континентът, дал идеите на хуманизма:

„Европа е единственият континент, който се е опитвал да изведе на преден план преговорите, идеите, че разговорите са по-добри от противопоставянето. Хуманизмът се налага много трудно“.

Интервюто с проф. Искра Баева можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов: ПП-ДБ оттеглиха кандидата си за председател на НС и решиха да си правят коалиция с "Възраждане"

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира идеята Атанас Атанасов от ДСБ бъде номиниран за председател на Народното събрание. "Предложихме на колегите от ПП-ДБ, защото вече 2, 3, 4, 5 седмици се занимаваме само с председателя на парламента. Председател Атанасов, за който ние щяхме да гласуваме, само че те не го издигат, оттеглиха техният..

публикувано на 30.11.24 в 12:06

Откриват официално метрото в Солун

След почти 30 години изграждане днес се открива метрото в Солун. Изградени са 13 станции по първия лъч на подземната железница. Всички открити при разкопките археологически находки са изложени в музей на станцията "Венизелос". Той е достъпен безплатно за всички пътници. Очакваният дневен поток на пътници е 250 хиляди души...

публикувано на 30.11.24 в 11:58

Евробарометър отчете най-високо ниво на доверие в ЕС от 2007 г. насам

Проучване на Евробарометър отчита най-високото ниво на доверие в Европейския съюз от 2007 година насам и най-високото ниво на подкрепа за еврото досега.  Резултатите от него подчертават ключови тенденции в България, където доверието в съюза е малко над средното за Европа, а оптимизмът за бъдещето остава силен. В цяла Европа гражданите изразяват..

публикувано на 30.11.24 в 11:41
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

Назначаването на Келог – признак, че подходът на САЩ към Русия ще се втвърди

Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа. Оформянето на бъдещата..

публикувано на 30.11.24 в 11:35

Над 300 подкрепиха фермерите, чиито стада бяха диагностицирани с чума във Велинград

Над 300 души се събраха във Велинград, в подкрепа на фермерите, чийто стада са поставени под карантина заради положителни проби за чума.  За да не се нарушат мерките за ограничаване на болестта, районът около фермите е отцепен, без достъп в охраняваната зона.  Животновъдите подлагат на съмнение и повторните проби, които потвърждават наличието..

публикувано на 30.11.24 в 11:08

Рафаел Лос: На Германия не ѝ достигат воля и далновидност

В състояние ли е Европа да не допусне Вашингтон и Москва да решават съдбата ѝ, без да я питат? Ще може ли да се брани от войнствена Русия без Америка? Има ли лидер, на когото Европа може да разчита? Съвсем естествено е да погледнем първо към Германия. Но има ли воля за това в Берлин? Темата коментира за БНР Рафаел Лос от Европейския съвет за..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: България има алтернатива заради договора с "Боташ". Газова криза не се очаква

"Много е трудно да се прогнозира пълният ефект. Това, което се вижда, е непосредственият шоков ефект върху руската икономика . На второ място – потребителите на руски газ , най-големите останали: Унгария и Сърбия най-непосредствено, и съответно свързаните към тях и към "Турски поток". "Турски поток" след 1 януари остава единственият..

публикувано на 30.11.24 в 10:53