Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕК: Механизмът за сътрудничество и проверка за България остава

За България все още важи механизмът за сътрудничество и проверка и предстои все още работа, която правителството трябва да свърши, преди той да бъде вдигнат, заяви днес заместник-председателят на Европейската комисия за ценностите и прозрачността Вера Йоурова при представянето на докладите по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона в страните-членки. 

"Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. 

За да подкрепи думите си, еврокомисар Йоурова се базира на резултатите от редовните социологически проучвания в страната ни:

"След всяко проучване винаги е имало много ясен сигнал от българския народ, че доверието в съдебната система и институциите е много ниско и на въпроса дали ЕС трябва да продължи с натиска чрез Механизма за сътрудничество и проверка за напредък в реформите, подкрепата на хората винаги е била много силна. В момента ние продължаваме с механизма, като правим обективна картина на състоянието в България било за борбата с корупцията, било за състоянието на медиите. Мисля, че българското правителство и парламент трябва да се справят с тези проблеми. И те трябва да приемат това много сериозно, защото, след като хората изразяват такова недоволство и недоверие и чувство, че не е възможно да получат правосъдие от държавата, то това е сериозен проблем, който да бъде поет от националните власти". 

Йоурова допълни, че това не е нова критика и че Комисията често е предлагала помощ на България в тази насока, като в момента също е в готовност да го направи. 

В подобен дух бе и изявлението на еврокомисаря по правосъдието Дидие Рейндерс:

"Ние заявихме, че ще продължим да акцентираме върху необходимостта от продължаване на реформите в някои страни-членки. За България един от инструментите за тази цел е механизмът за сътрудничество и проверка. И в предишните документи по механизма беше казано много ясно, че макар да има известен напредък през изминалите години, има сериозна необходимост от реформиране на различни сектори от обществените организации, особено в съдебната система и борбата с корупцията". 

Критиките към България в публикувания днес доклад по новия хоризонтален механизъм за върховенството на закона са за липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията. 

В България се оказва, че собствеността на някои медии е директно свързана с политически действащи лица, дори и те самите да не ги притежават официално, се казва в доклада. Много журналисти определят политическата намеса в медиите като "нещо обичайно" и "широко практикувано", се добавя в документа. В него се допълва, че в страни като България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, репортери все по-често се изправят пред заплахи и нападения - физически и онлайн, свързани с техни публикации и това се прави под различна форма. 

Като примери се дават, освен физическите заплахи и заплахи за изправяне пред съд, кибертормозът, особено за жените в професията, кампании за очерняне, сплашване и заплахи с политически характер. Има и безпокойство за ефективността от действията на някои национални власти, отговорни за медиите, като се имат предвид ресурсите, с които разполагат и тук като проблемни страни се посочват България, Гърция, Люксембург, Румъния и Словения, а за страната ни се има предвид СЕМ. 

За първи път в доклад за върховенството на закона официално се отчита състоянието на медиите в страните-членки

По отношение на борбата с корупцията се казва, че все още пред България стоят важни предизвикателства преди тя да постигне сериозна репутация за безпристрастност, обективност и независимост на съдебните органи. "Необходим е сериозен брой на окончателните присъди за корупция по високите етажи на властта", се казва в доклада. Допълва се, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и инспекторатът към него все още са обект на безпокойство. Отбелязва се също така, че след присъединяването си към ЕС през 2007-ма година, България е направила реформи в съдебната система и за борбата срещу корупцията, които Комисията е наблюдавала в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. 

Предстои Съветът да вземе окончателно  решение дали мониторингът над България и Румъния ще отпадне. В днешния доклад се подчертава, че реформите, свързани с борбата с корупцията в някои страни, сред които и нашата, трябва да бъдат задействани ефективно, за да има напредък в това отношение. "В България нов проект за регламентирането на прозрачността за чуждестранното финансиране на НПО-тата предизвика критики заради евентуално негативно влияние върху гражданското общество", се казва още в доклада.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Докладът на ЕК: Липса на прозрачност в медиите и предизвикателства в борбата срещу корупцията

Липсата на прозрачност при собствеността на медиите, все по-чести заплахи срещу журналисти от всякакъв вид и предизвикателства в борбата срещу корупцията - това са основните критики в доклада за България в новия хоризонтален..

обновено на 30.09.20 в 14:14
ВИЖТЕ ОЩЕ

76 станаха жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая

Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна...

публикувано на 21.01.25 в 21:59

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане

Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените..

публикувано на 21.01.25 в 21:35

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна

Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година.  Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори  у нас. В проучването са участвали..

публикувано на 21.01.25 в 20:41

Превантивно ще се правят просеки под далекопроводите в област В. Търново

Електроразпределителното дружество "Енерго Про" и горските стопанства във Великотърновска област се споразумяха за съвместни действия за осигуряване на по-безпроблемна работа на далекопроводите в региона при влошаване на метеорологичните условия. По..

публикувано на 21.01.25 в 20:29
Висящият водопровод.

Старата столица е заплашена от сериозна водна криза заради 100-метров висящ и амортизиран водопровод

100-метрова, висяща на въжета, тръба над река Янтра, която е от захранващия водопровод за Велико Търново, всеки момент може да аварира и това означава безводие от поне два-три месеца за града. За това предупреди строителният предприемач Георги..

публикувано на 21.01.25 в 20:14

Калин Джорджеску с 38 процента подкрепа сред румънците

Крайнодесният кандидат Калин Джорджеску има значителна преднина пред останалите потенциални участници в изборите за президент на Румъния, съобщава Ройтерс.  Агенцията цитира анкета, според която Джорджеску се радва на 38 процента подкрепа сред румънците...

публикувано на 21.01.25 в 20:06

Представители на 18 щата и окръг Колумбия с жалба в съда по казус за американското гражданство

Представители на 18 американски щата и окръг Колумбия заведоха колективна жалба в съда срещу разпореждането, с което президентът Доналд Тръмп лишава от правото на американско гражданство децата на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. И..

публикувано на 21.01.25 в 19:56