Проучване на Националното представителство на студентските съвети показва, че 94 на сто от студентите в първи и втори курс не желаят да се обучават в електронна среда. Присъствената форма е подкрепена и от по-големите.
„Обучението в най-старото висше училище у нас ще е до голяма степен присъствено. Всички факултети имат свободата сами да изберат начина на провеждане на учебните занятия през зимния семестър“, каза в предаването "Хоризонт до обед" ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков:
„Ще започнем присъствено, особено за първи курс. За втори, трети и четвърти курс ще бъде хибридно. Най-вече приложните факултети. В Медицинския факултет всичко ще бъде присъствено“.
Университетът е изготвил план за организация на учебната дейност, както при присъствено обучение, така и при преминаване на обучение в онлайн среда, ако епидемичната обстановка в страната го наложи.
Висшите училища в страната са автономни и сами решават как да провеждат учебните занятия. Повечето започнаха новата академична година със смесена форма на обучение - присъствено и онлайн.
"УНСС изтегли началото на учебната година с две седмици като част от мерките за сигурност. Имаме терморамки, в общежитията също ще има, както и всички други противоепидемични мерки“, каза ректорът проф. Димитър Димитров:
"Хибридният модел на обучение в университета изглежда така - една седмица присъствено се обучават студентите с четни факултативни номера, докато тези с нечетни следят от вкъщи онлайн лекцията. Другата седмица се сменят".
"Погрешно е схващането, че след пандемията онлайн обучение ще измести присъствената форма. Имаме готовност за преминаване към изцяло онлайн обучение, ако ситуацията с коронавируса се влоши. Въпреки че практическите знания и умения в сферата на изкуствата не могат да се придобият в електронна среда Националната художествена академия е сред висшите училища с резервен сценарий, каза в предаването ректорът проф. Георги Янков:
„Ще адаптират част от задачите с други, които могат да се правят в къщи.“
С надеждата да не затваря врати през настоящата учебна година, академията подготвя нова магистърската програма „Културното наследство по Българското Черноморие“, която ще се изучава във филиала в Бургас. Междувременно студентите и моделите вече са в ателиетата и работят при стриктното спазването на мерките за дезинфекция и дистанция:
Студентите не са обезпокоени от ситуацията с коронавируса:
"От гледна точка на усвояване на знанията искаме присъствено обучение, не се притесняваме от коронавируса. Твърде много паника се вкара в това нещо. С взетите мерки не е толкова опасно", казаха пред БНР младежи от Студентски град.
"Сред преподавателите от академичните среди е имало обаче притеснения, посочи в "Хоризонт до обед" Даниел Парушев от Националното представителство на студентските съвети:
"Всеки един преподавател може да направи запитване към ръководствата. Тези, които се притесняват от епидемията, предпочитат онлайн, но повечето колеги са за присъствено обучение.
Наемите в студентските общежития няма да се намаляват. Но настояваме за кът за изолация и да се спазват мерките", каза още Парушев.
На много места в общежитията е въведен по-ограничен режим на пропуск. Студентите са доволни от мерките за безопасност в общежитията.
Още по темата в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..