Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

94% от студентите в 1-ви и 2-ри курс не желаят да се обучават в електронна среда

Университетите сами избират формата на обучение

Снимка: Софийски университет

Софийският университет „Свети Климент Охридски“ откри официално новата академична година. На тържеството присъстваха само първокурсници.

Проучване на Националното представителство на студентските съвети показва, че 94 на сто от студентите в първи и втори курс не желаят да се обучават в електронна среда. Присъствената форма е подкрепена и от по-големите.

„Обучението в най-старото висше училище у нас ще е до голяма степен присъствено. Всички факултети имат свободата сами да изберат начина на провеждане на учебните занятия през зимния семестър“, каза в предаването "Хоризонт до обед" ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков:

„Ще започнем присъствено, особено за първи курс. За втори, трети и четвърти курс ще бъде хибридно. Най-вече приложните факултети. В Медицинския факултет всичко ще бъде присъствено“.

Университетът е изготвил план за организация на учебната дейност, както при присъствено обучение, така и при преминаване на обучение в онлайн среда, ако епидемичната обстановка в страната го наложи.

Висшите училища в страната са автономни и сами решават как да провеждат учебните занятия. Повечето започнаха новата академична година със смесена форма на обучение - присъствено и онлайн.

www.uni-ruse.bg

"УНСС изтегли началото на учебната година с две седмици като част от мерките за сигурност. Имаме терморамки, в общежитията също ще има, както и всички други противоепидемични мерки“, каза ректорът проф. Димитър Димитров:

"Хибридният модел на обучение в университета изглежда така - една седмица присъствено се обучават студентите с четни факултативни номера, докато тези с нечетни следят от вкъщи онлайн лекцията.  Другата седмица се сменят".

"Погрешно е схващането, че след пандемията онлайн обучение ще измести присъствената форма. Имаме готовност за преминаване към изцяло онлайн обучение, ако ситуацията с коронавируса се влоши. Въпреки че практическите знания и умения в сферата на изкуствата не могат да се придобият в електронна среда Националната художествена академия е сред висшите училища с резервен сценарий, каза в предаването ректорът проф. Георги Янков:

„Ще адаптират част от задачите с други, които могат да се правят в къщи.“

С надеждата да не затваря врати през настоящата учебна година, академията подготвя нова магистърската програма „Културното наследство по Българското Черноморие“, която ще се изучава във филиала в Бургас. Междувременно студентите и моделите вече са в ателиетата и работят при стриктното спазването на мерките за дезинфекция и дистанция:


Студентите не са обезпокоени от ситуацията с коронавируса:

"От гледна точка на усвояване на знанията искаме присъствено обучение, не се притесняваме от коронавируса. Твърде много паника се вкара в това нещо. С взетите мерки не е толкова опасно", казаха пред БНР младежи от Студентски град.

"Сред преподавателите от академичните среди е имало обаче притеснения, посочи в "Хоризонт до обед"  Даниел Парушев от Националното представителство на студентските съвети:

"Всеки един преподавател може да направи запитване към ръководствата. Тези, които се притесняват от епидемията, предпочитат онлайн, но повечето колеги са за присъствено обучение.

Наемите в студентските общежития няма да се намаляват. Но настояваме за кът за изолация и да се спазват мерките", каза още Парушев.

На много места в общежитията е въведен по-ограничен режим на пропуск. Студентите са доволни от мерките за безопасност  в общежитията.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00