Фестивалът през тази година ще се проведе под знака на мерките за сигурност, съобразени с епидемиологичната ситуация поради пандемията от коронавирус в България. Затова гостите от чужбина са необичайно малко, но в замяна на това сред изпълнителите има много превъзходни български музиканти: цигуларят Минчо Минчев, пианистите Людмил Ангелов, Рада Чомакова, Ростислав Йовчев, Мария-Десислава Стойчева. Чуждестранните артисти, които ще участват, са международно признатия турски тенор Бюлент Бездюз, изключителния руски пианист Сергей Редкин и пианистът Антонио ди Кристофано от Италия. Специален акцент в десетото издание на фестивала са концертите от цикъла “Приемственост – учители и ученици” в сътрудничество с НБУ. Какво още сподели Людмил Ангелов за програмата на фестивала - чуйте в първия звуков файл.
"Камералия" също ще има своето второ издание - новият столичен камерен фестивал ще предложи три събития в Софийската градска художествена галерия. "Идеята е интересна, получи много добър резонанс през миналата година от страна на публиката, която идваше на концертите. Програмата ни тази година не е така разнообразна, ясно е по какви причини - преди всичко чуждестранното участие е само едно. Но в замяна на това мисля, че качеството на изпълнителите и репертоарът, който ще предложат на трите концерта, е са достатъно интересни, за да привлечем отново една по-многообразна и не стриктно класическа публика, както беше и миналата година." Людмил Ангелов разказа подробности за фестивалния афиш, които можете да чуете във втория звуков файл.
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..