Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

24 май - Ден на славянската или на българската писменост

Снимка: БТА

"Смущава ни това, че Кирило-Методиевото дело и Глаголицата, създадена от тях, остават на заден план и тази част от културното наследство изцяло се зачерква". Това каза пред БНР доц. Явор Милтенов от БАН във връзка с преименуването на празника 24 май - от Ден на славянската в ден на българската писменост. Той припомни, че мотивите на депутатите, които са внесли предложението за преименуване на празника, са, че Кирилицата е изцяло българско творение, но изтъкна, че тези мотиви не са съвсем коректни.

"Мнозинството от старобългарски ръкописи, които са достигнали до нас, са на глаголица", посочи доц. Милтенов. По думите му терминът славянска не се използва, за да обезличат българския дял в това дело, а означава, че това дело достига до всички славяни и им дава писменост. 

Според него предизборната ситуация е основен план в повдигането на този тип въпроси, които разделят общественото мнение.

Становището на БАН е, че Кирилицата трябва да се нарича българска азбука, категорично подчерта доц. Милтенов, но подчерта, че този въпрос с преименуването на празника 24 май трябва да се подложи на широко обществено обсъждане.

В предаването "12+3" историкът проф. Пламен Павлов, преподавател във Великотърновския университет, коментира, че и Кирилицата, и Глаголицата са български азбуки, защото са създадени на основата на старобългарския език. Той посочи, че старобългарският език е третият език на християнството и на Средновековна Европа.

"Вносителите на тази важна корекция явно са търсили някаква кратка формулировка, което крие рискове. Че писмеността е българска - в това няма никакво съмнение, това се отнася за Кирилицата, създадена в Плиска, Преслав и околните манастири. Но се отнася и за Глаголицата, защото тя е създадена, за да се превежда Светото писание от Гръцки на Старобългарски език", обясни проф. Павлов и уточни, че без делото на българския княз Борис-Михаил вероятно делото на Кирил и Методий е щяло да загине.

Средновековна България има огромно влияние в Средновековния свет, категоричен беше историкът и предложи формулировката "Ден на българската писменост, просвета и културно влияние в славянския свят".

Интервюто на Снежана Иванова с доц. Явор Милтенов и проф. Пламен Павлов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35