В деня на достойния труд пред бившия профсъюзен дом във Велико Търново се изви опашка от хора. Десетки безработни дойдоха, за да се срещнат с работодателите, да си поговорят очи в очи, да проверят има ли пресечна точка в очакванията на двете страни. С папка с документи, доказващи уменията ѝ, на опашката е 31-годишната Силвана, загубила работата си в коронакризата:
„Достоен труд за мене е работата, която обичам, която ме прави щастлива, и която да върша с удоволствие. Мястото на парите също е важно в днешно време и вече е според зависи от сферата, в която работим. В сферата на туризма съм работила, мога да работя и в административен офис. Поради коронавируса се наложи да затворят офиса в нашата агенция“.
Мелиха също е на опашката за работа, била метачка, до пенсия ѝ остават 20 години:
„Работих в „Зелени системи“ в Общината. От 5-6 месеца съм без работа. Вземах пари от борсата, но свърши борсата. Търся си работа за чистачка, хигиенистка. Като дойде гласуването, казват: “Гласувай за мене“. Нали гласуваме, а пък никой не помага с нищо. Нямам образование, това е пречка. Аз, ако съм учена, охо, тук ли ще идвам да чакам на опашката?“
Надеждите на някои от безработните бяха попарени:
„Тук като гледам такава работа не виждам. Аз по принцип съм специалист в дадена област и като гледам какво е изнесено, такава работя няма. Специалист съм в оръжейната промишленост“.
„Аз никога не съм работил цял живот. Завършил съм Националния военен университет и съм затънал в блатото. Съкратиха ме 8 месеца след дипломирането, поради стечение на обстоятелствата. Надявам се да си намеря работа по специалността -офицер от запаса, лейтенант, инженер“.
190 свободни работни места предложиха на трудовата борса 12 работодатели от Велико Търново. Големите производствени фирми са се справили сами, реорганизирали са производство, пускали са работници в отпуск, но не се стигнало до съкращения, не са ползвали и държавните програми за запазване на работните места.
Димитър Захариев, управител на компания за производство на торбички, която търси настройчици на машини коментира:
„Трансформиране на производството с промяна на изделията, пускане на нови изделия съобразно конюнктурата на пазара и по този начин да се стабилизираме. Към момента нещата нормално се движат от производствена гледна точка. Машините са специфични, като всеки новопостъпил служител, работник има въведение, докато получи необходимата квалификация. Заплати - няма ограничение на таван на заплащането“, посочи Димитър Захариев.
Ания Дончева от шивашка фирма, където има свободни места за шивачки, гладачки и технолог заяви, че не се е наложило да ползва някоя от мерките на държавата:
"В периодите на липса на доставки пуснахме персонала в платен отпуск".
С марката 60 на 40, която в туризма прерасна на 80 към 20, всичките си работни места е успял да запази Александър Карачолев:
„Ползвахме мярката 60 на 40, запазихме всички".
Според Карачолев мярката е ефективна: "В момента трудно се намират хора, но винаги има нужда от кадри, които имат желание да работят, имаме нужда от готвачи, бармани, сладкари“.
В началото на есента безработицата във Велико Търново е 5,2 %, което е значително под средното за страната.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено. Възстановено е подаването на ток за всички населени места и пътищата са проходими. Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ) Кметът..
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..