Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодателите могат да кандидатстват за изграждане на детски кътове в компаниите

Снимка: Наталия Ганчовска, БНР

Нова процедура по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" позволява на работодателите да кандидатстват за изграждане на детски кътове в компаниите за удобството не само на служителите.

Това ще се облекчи бизнеса и персонала и ще създаде заетост на останалите без работа квалифицирани служители в областта на образованието и здравеопазването.

Как протича учебният и занимателен процес в корпоративната градина на голяма газова компания.

„Идеята се роди преди 20 години, замислена изцяло в услуга на служителите, и е финансирана единствено със средствата на компанията. Постепенно комплексът се разраства и в момента включва и училище“, каза в „Хоризонт до обед“ директорът Даниела Тодорова:

„Комплексът подкрепя служителите, те имат право на преференциална такса, но и голяма част на децата са вече от външни родители, за да може да издържаме комплекса.“

Изграждането на корпоративни детски градини е едно решенията на проблема с недостигащите места в общинските детски заведения. Инвестицията в проекта и дългосрочната му поддържка обаче не са по финансовите възможности на всяко предприятие.

„Близко ми е, удобно е много и той остава докато аз съм на работа“, разказа в „Хоризонт до обед“ Елина Рударска, чието дете посещава детската градина, буквално под прозорците на местоработата ѝ.

Снимка:Наталия Ганчовска

Подобна е идеята за детските кътове, които сега работодателите имат възможността да финансират по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Макар и не в същите мащаби, но със сигурност едно добро начало, с възможности и за децата, и за служителите, и за хора, останали без работа в кризата.

Възможността за изграждане на детски кътове в офиса по програмата е както за бизнеса, така и за администрацията. При условие, че минимумът от деца е поне 15.

Персоналът ще се наема през Бюрата по труда като при необходимост ще преминава обучение. Заплащането ще зависи от това дали грижите са почасови или целодневни, а възнаграждението ще се поема по проекта в продължение на една година, каза пред "Хоризонт", заместник-социалният министър Зорница Русинова:

„Приоритетно ще се насочват хора от хуманитарните специалности, педагогика, медицински специалности.“

Минималният размер на финансовата подкрепа по оперативната програма за създаване на детски кът на работното място е 50 000, а максималният - 150 000 лв.

Кандидатите трябва да предвидят съфинансиране при изпълнението на проектите си, което зависи от големината на фирмите. Големите компании могат да получат финансова подкрепа до 70% от разходите по проекта, средните предприятия - до 80%, а микро и малките фирми - до 90% от разходите за реализиране на проекта.

Общият бюджет на процедурата „Детски кътове“ е 15 млн. лева.

Снимка:Наталия Ганчовска

„Приветстваме съществуването на подобна програма, по която да се кандидатства, но следва много прецизно да се определят условията при които трябва да съществуват подобни детски кътове, за отговорностите, които ще носи включително и работодателят“, коментира в „Хоризонт до обед“ Жасмина Саръиванова - експерт "Индустриални отношения" в Българската стопанска камара:

„Така че с многото плюсове, които могат да бъдат предоставени на работодателите, съществува и рискът, който следва те да преценят при кандидатстването. Материята, свързана с кадрите от Бюрата по труда, медицинския контрол и разрешителните, които трябва да се получат, и каква ще е устойчивостта на тези детски кътове, след изтичане на периода на финансиране. Особено в ситуацията на пандемия има много въпросителни“.

От Министерството на труда и социалната политика припомнят, че крайният срок за представяне на предложенията изтича на 15-и декември тази година.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04