Есенният сезон на концертните зали за класическа музика във Виена стартира и се провежда при спазване на всички изисквания и действащи регулации, наложени от австрийското правителство във връзка с пандемията от COVID-19. Като новост за драматичните и оперни театри, както и концертните комплекси, важи изричното правило билетите да се продават поименно и срещу представяне на паспорт. Към момента капацитетът за прием на публика е сведен до приблизително 50% от местата в салона, маските са задължителни при влизане в залите и препоръчителни по време на представленията и концертите.
Две от емблематичните музикални институции във Виена - Музикферайн и Концертхаус - адаптираха своя програмен афиш за есенния сезон, но за съжаление отлагането на планирани гастроли продължава да съпътства концертния живот тук. Престижни гостувания през септември в Музикферайн бяха анулирани краткосрочно: това на оркестъра на римската Академия “Санта Чечилия“ с диригент сър Антонио Папано, както и на Дрезденската държавна капела с корейския диригент Мюнг Вун Чунг. Виенският Концертхаус също беше принуден да отмени престижния гастрол на диригента Теодор Куренцис и цигуларката Патриция Копачинская.
По отношение на Концертхаус в пресата бе цитирана тревожна статистика във връзка с финансовото състояние на институцията след принудителните месеци на изолация и предполагаем дефицит от 6 милиона евро. Известно е, че построеният през 1913 г. концертен комплекс вече 107 години съществува като частно сдружение, в чиято структура на управление с президиум, надзорен съвет и кураториум присъстват имената на видни представители от политическите и бизнес среди, банкери и дейци на изкуството. Държавната субсидия, която Концертхаус получава, е минимална - в размер на едва 12% от нейния цялостен бюджет. Според модела на финансиране на този концертен комплекс, 2/3 от приходите са от продажба на билети, а остатъка - постъпления от отдаване на залите под наем и набиране на средства от спонсори. На 29 септември Концертхаус организира специална бенефис-гала с участието на Виенския симфоничен оркестър с главен диригент Андрес Ороско-Естрада и солисти пианиста Рудолф Бухбиндер и оперните звезди Пьотр Бечала - тенор и Валентина Нафорнита - сопран. Всички те се отказаха от своите хонорари в името на каузата. Цените на билетите за галавечерта варираха между 300 и 500 евро, а равносметката от благотворителното събитие е събраната внушителна сума от 310 000 евро, които ще подпомогнат финансово Концертхаус.
Като специален гост в публиката на този бенефис бе поканена и присъства изявената българска пианистка Дора Делийска. На 8 октомври тя самата е в центъра на събитие като изпълнител и ще изнесе в зала "Брамс" на Музикферайн клавирен рецитал под надслов “Различният валс“. Дора Делийска е избрала тази музикална вечер да се проведе също под формата на благотворителен концерт, който да събере средства в подкрепа на австрийската организация Kinderhospiz-Netz, подпомагаща семейства, отглеждащи нелечимо болни деца. Събитието ще бъде излъчвано онлайн на страницата на Дора Делийска във Фейсбук. В центъра на програмата е валсът като музикална форма, но пианистката е добавила шест прелюда от Шопен, с което съзнателно изменя структурата на концерта и търси символика с промяната в обществото, която всички усещаме през последните месеци.
Талантливата българска пианистка е изключително ценена от австрийската публика и музикална критика, които я определят не само като виртуозен изпълнител, но едновременно открояват нейния индивидуален стил и собствена драматургия на музикалните й проекти. През месец юни австрийската държавна телевизия ORF и престижното печатно издание FALTER посветиха специални репортажи на българската пианистка.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Дора Делийска разказва за възродената емоция от срещата с живото изкуство, за своето членство в Ротари клуб Виена и за хуманния подтик да организира концерт с благотворителна кауза.
Чуйте интервюто с Дора Делийска в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...