Есенният сезон на концертните зали за класическа музика във Виена стартира и се провежда при спазване на всички изисквания и действащи регулации, наложени от австрийското правителство във връзка с пандемията от COVID-19. Като новост за драматичните и оперни театри, както и концертните комплекси, важи изричното правило билетите да се продават поименно и срещу представяне на паспорт. Към момента капацитетът за прием на публика е сведен до приблизително 50% от местата в салона, маските са задължителни при влизане в залите и препоръчителни по време на представленията и концертите.
Две от емблематичните музикални институции във Виена - Музикферайн и Концертхаус - адаптираха своя програмен афиш за есенния сезон, но за съжаление отлагането на планирани гастроли продължава да съпътства концертния живот тук. Престижни гостувания през септември в Музикферайн бяха анулирани краткосрочно: това на оркестъра на римската Академия “Санта Чечилия“ с диригент сър Антонио Папано, както и на Дрезденската държавна капела с корейския диригент Мюнг Вун Чунг. Виенският Концертхаус също беше принуден да отмени престижния гастрол на диригента Теодор Куренцис и цигуларката Патриция Копачинская.
По отношение на Концертхаус в пресата бе цитирана тревожна статистика във връзка с финансовото състояние на институцията след принудителните месеци на изолация и предполагаем дефицит от 6 милиона евро. Известно е, че построеният през 1913 г. концертен комплекс вече 107 години съществува като частно сдружение, в чиято структура на управление с президиум, надзорен съвет и кураториум присъстват имената на видни представители от политическите и бизнес среди, банкери и дейци на изкуството. Държавната субсидия, която Концертхаус получава, е минимална - в размер на едва 12% от нейния цялостен бюджет. Според модела на финансиране на този концертен комплекс, 2/3 от приходите са от продажба на билети, а остатъка - постъпления от отдаване на залите под наем и набиране на средства от спонсори. На 29 септември Концертхаус организира специална бенефис-гала с участието на Виенския симфоничен оркестър с главен диригент Андрес Ороско-Естрада и солисти пианиста Рудолф Бухбиндер и оперните звезди Пьотр Бечала - тенор и Валентина Нафорнита - сопран. Всички те се отказаха от своите хонорари в името на каузата. Цените на билетите за галавечерта варираха между 300 и 500 евро, а равносметката от благотворителното събитие е събраната внушителна сума от 310 000 евро, които ще подпомогнат финансово Концертхаус.
Като специален гост в публиката на този бенефис бе поканена и присъства изявената българска пианистка Дора Делийска. На 8 октомври тя самата е в центъра на събитие като изпълнител и ще изнесе в зала "Брамс" на Музикферайн клавирен рецитал под надслов “Различният валс“. Дора Делийска е избрала тази музикална вечер да се проведе също под формата на благотворителен концерт, който да събере средства в подкрепа на австрийската организация Kinderhospiz-Netz, подпомагаща семейства, отглеждащи нелечимо болни деца. Събитието ще бъде излъчвано онлайн на страницата на Дора Делийска във Фейсбук. В центъра на програмата е валсът като музикална форма, но пианистката е добавила шест прелюда от Шопен, с което съзнателно изменя структурата на концерта и търси символика с промяната в обществото, която всички усещаме през последните месеци.
Талантливата българска пианистка е изключително ценена от австрийската публика и музикална критика, които я определят не само като виртуозен изпълнител, но едновременно открояват нейния индивидуален стил и собствена драматургия на музикалните й проекти. През месец юни австрийската държавна телевизия ORF и престижното печатно издание FALTER посветиха специални репортажи на българската пианистка.
В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" Дора Делийска разказва за възродената емоция от срещата с живото изкуство, за своето членство в Ротари клуб Виена и за хуманния подтик да организира концерт с благотворителна кауза.
Чуйте интервюто с Дора Делийска в звуковия файл.
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..
Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..
Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс". " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР. "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..
" В момента няма подходяща ситуация за протести. Нека да видим какво се случва. Предполагам, че със затоплянето на времето, след зимата, ще очакваме..