Столичната улица „Цар Самуил”, в отсечката между „Солунска” и „Денкоглу”, ще бъде наситена с множество културни прояви на открито и закрито в рамките на голям хепънинг в събота, 10 октомври, от 12 до 18 часа. Проявата е част от проекта „Толерантността като култура".
В началото на тази година френският писател и драматург Ерик-Еманюел Шмит беше в България по повод 70-годишния юбилей на директора на Народния театър - Мариус Донкин, който вече 16 години играе моноспектакъла „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Тогава Шмит каза:
"Има битки, които никога не се спечелват - битката между интелигентността и глупостта никога не се печели, както и битката между толерантността и агресивността, но тези битки трябва да се водят. В тези битки никога няма да има победа, но красотата им не е в победата, а в причината за тях".
Точно тази реплика провокира и проекта “Толерантността като култура” и стана повод за хепънинг на 10 октомври. Това ще бъде третото събитие на ул. “Цар Самуил”, финансирано от програма „Европа“ на Столичната община, но с акцент върху културата и толерантността. Участници в събитията в съботния следобед ще са ученици от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов“, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука”, галериите в района, Полският институт.
"В галерия "Интро" ще бъдат показни социални плакати на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука" , а в галерия "Париж" - рисунките на учениците от Художествената гимназия по темата. Учениците от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов" имат телевизионно студио и издават свой бюлетин. Те качват в YouTube клипчета и дискусии по темата за толерантността, а заедно с това имат и един клуб "Дебат" и са написали и много есета по темата", каза организаторът на проекта „Толерантността като култура“ Зелма Алмалех, изпълнителен директор на фондация „Въпреки“, която списва и едноименния сайт.
В 17 часа на 10 октомври Венци Благоев - тромпетист в Биг Бенда на БНР и музикалния редактор в „Хоризонт“ Марина Великова, участвала в концерт на над 5 хиляди метра височина в Хималаите, ще правят дзен импровизации, озаглавени „Отразена луна“, а в галерия „Астри” ще има изложба живопис на Милена Матева, специално от Мадрид.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..