Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици и творци представят идеи за толерантността на хепънинг в София

Зелма Алмалех
Снимка: Радостина Билярска

Столичната улица „Цар Самуил”, в отсечката между „Солунска” и „Денкоглу”, ще бъде наситена с множество културни прояви на открито и закрито в рамките на голям хепънинг в събота, 10 октомври, от 12 до 18 часа. Проявата е част от проекта „Толерантността като култура".

В началото на тази година френският писател и драматург Ерик-Еманюел Шмит беше в България по повод 70-годишния юбилей на директора на Народния театър - Мариус Донкин, който вече 16 години играе моноспектакъла „Господин Ибрахим и цветята на Корана“. Тогава Шмит каза:

"Има битки, които никога не се спечелват - битката между интелигентността и глупостта никога не се печели, както и битката между толерантността и агресивността, но тези битки трябва да се водят. В тези битки никога няма да има победа, но красотата им не е в победата, а в причината за тях".

Точно тази реплика провокира и проекта “Толерантността като култура” и стана повод за хепънинг на 10 октомври. Това ще бъде третото събитие на ул. “Цар Самуил”, финансирано от програма „Европа“ на Столичната община, но с акцент върху културата и толерантността. Участници в събитията в съботния следобед ще са ученици от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов“, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука”, галериите в района, Полският институт.

"В галерия "Интро" ще бъдат показни социални плакати на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука" , а в галерия "Париж" - рисунките на учениците от Художествената гимназия по темата. Учениците от 134 училище в столицата „Димчо Дебелянов" имат телевизионно студио и издават свой бюлетин. Те  качват в YouTube клипчета и дискусии по темата за толерантността, а заедно с това имат и един клуб "Дебат" и са написали и много есета по темата", каза организаторът на проекта „Толерантността като култура“ Зелма Алмалех, изпълнителен директор на фондация „Въпреки“, която списва и едноименния сайт.

В 17 часа на 10 октомври Венци Благоев - тромпетист в Биг Бенда на БНР и музикалния редактор в „Хоризонт“ Марина Великова, участвала в концерт на над 5 хиляди метра височина в Хималаите, ще правят дзен импровизации, озаглавени „Отразена луна“, а в галерия „Астри” ще има изложба живопис на Милена Матева, специално от Мадрид.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фьодор Достоевски, портрет от Василий Перов, 1872 (фрагмент)

Писателят Георги Велев пише нова книга за Фьодор Достоевски

Този месец отбелязваме 203  години от рождението на великия руски писател, публицист, мислител и философ Фьодор Достоевски.  Класикът е роден на 11 ноември (по нов стил) 1821 г. в Москва.  Достоевски е друг свят, който открехва друга врата към смисъла на живота, битието и духа.  Той е един от най-четените писатели в света.  Романите му..

публикувано на 10.11.24 в 06:06

Общинският духов оркестър в Плевен отпразнува 60 години

В Плевен с концерт под наслов „На рожден ден с приятели“ отпразнуваха 60-години от създаването на Общинския духов оркестър с диригент Пламен Марков. Препълнената зала “Катя Попова“ аплодира музикантите, които радват на всички празнични събития плевенчани с разнообразен репертоар. Диригентът Пламен Марков ръководи духовия оркестър повече..

публикувано на 10.11.24 в 05:51

Проф. Кирил Мескин е носителят на голямата награда на Дружеството на плевенските художници

Скулпторът проф. Кирил Мескин е носителят на голямата награда на Дружеството на плевенските художници „Св. Пимен Зографски” за 2024 г. Призът беше официално връчен при откриването на традиционния Есенен салон в Арт център Плевен в Градската градина. Наградата връчи заместник-кметът с ресор „Хуманитарни дейности“ в Община Плевен Елина..

публикувано на 10.11.24 в 05:33
Павел Балев

Павел Балев поема нов диригентски пост във Франция

На 9 ноември в морската ни столица диригентът Павел Балев ще ръководи концерта "TUTTO VERDI" с участието на баритона Кирил Манолов, солисти, хор и оркестър на Държавна опера - Варна. В края на октомври българинът с успешна международна кариера дебютира като диригент на Берлинския радио-симфоничен оркестър. Той беше поканен да партнира с този състав..

публикувано на 08.11.24 в 18:42
проф. Георги Янков

Ректорът на НХА проф. Георги Янков подреди юбилейна изложба

Ректорът на НХА проф. Георги Янков представя своя юбилейна изложба, озаглавена "Неоренесанс". Изложбата е позиционирана в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Такава юбилейна изложба предполага равносметка, ретроспекция . Решихме обаче, че може да бъде представена и с чисто нови работи , разказа той пред БНР. Сред творбите са плакати..

публикувано на 08.11.24 в 09:59
Проф. Нева Кръстева

Смесеният хор на БНР партнира в авторски концерт на Нева Кръстева

На 7 ноември от 19 часа в концертната зала на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ Смесеният хор на БНР ще участва в авторски концерт на Нева Кръстева. Програмата включва „Victimae paschali laudes“ за орган, „Отче наш“ от „Литургия на Св. Йоан Златоуст“ за глас и орган, „In memorias exire“ за пиано, орган и ударни и специалният акцент - „Реквием..

публикувано на 06.11.24 в 15:25
Пламена Мангова и Райнер Хонек

Райнер Хонек и Пламена Мангова гостуват на "Софийски солисти"

Българската публика ще има шанса да присъства на първото съвместно музициране на двама забележителни изпълнители - австрийския цигулар Райнер Хонек, дългогодишен концертмайстор на Виенската филхармония, и пианистката Пламена Мангова, която има впечатляваща международна кариера като солист и камерен музикант.  Двамата са в София по покана на камерния..

публикувано на 06.11.24 в 12:48