Имаме повод да си спомним за голямата българска певица Валери Попова - на 7 септември тя можеше да навърши 75 години, но си отиде от този свят на 3 октомври 2000 г., точно преди 20 години.
Винаги когато говоря за Валери Попова, си я представям - красива, елегантна, нежна жена, прекрасна певица, изключителен музикант, въздействаща актриса на сцената. Съгласете се, че рядко се съчетават в една личност толкова завладяващи качества. Помня я още от първата й изява като студентка в Палермо - в спектакъл на театър „Масимо“, който гостува у нас през 1973 г. Ролята й беше малка, даже свиреше на цигулка на сцената, но присъствиято й беше забележимо. После я видях като Замфира от операта “Алеко“ на Рахманинов в постановка на Пловдивската опера, където за кратко работи. Най-ярък е споменът ми от участието й в VI международен конкурс за млади опери певци в София през 1976г. На третия тур тя се яви с ролята на Виолета от „Травиата“ на Верди. Тогава ме впечатли не само с красивия си глас и стабилна вокална техника, но преди всичко като музикант - с изисканост на фразирането и чистота на интонацията. Спомням си я - беше очарователна, изящна Виолета. Тогава беше удостоена с трета награда.
След това често я гледах в спектаклите на Националния ни оперен театър, където беше назначена за солистка. Много са ролите, които изпълни Валери Попова до тежкото си заболяване: Джилда от „Риголето“, Маргарита от „Мефистофел“ на Бойто и „Фауст“ на Гуно, моцартовите Фиордилиджи, Донна Елвира, Памина, Дездемона от „Отело“ и още много други. Постепенно тя премина в спинтовия сопранов репертоар, който й даде възможност да се изяви и като Тоска, Манон Леско, Леонора от „Трубадур“, Елизабет от „Дон Карлос“. От последната роля като че ли пазя най-скъп спомен - нейната Елизабет. Беше тъжна, изящна, аристократична и красива. Най-често си я представям именно в тази роля - един носталгичен спомен....
Но Валери Попова беше известна не само у нас като оперна и концертираща певица. Тя гостува в Парижката Гранд опера с роли като Тоска, Мадам Бътерфлай, Манон Леско, Лиу. В Миланската Скала също пя в „Турандот“, гостува с голям успех в Англия, Белгия, Канада, САЩ, Куба, на сцената на Болшой театър. Известен италиански критик заявява: „Това е овладян до съвършенство музикален инструмент, превърнат от душевността на певицата в одухотворен, „добър дух“.“
В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени за Валери Попова на диригента Михаил Ангелов. Чуйте в звуковия файл, където ще откриете и запис на певицата, направен със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – тя е в ролята на Мими от „Бохеми“ на Пучини.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа. Коледарската група е от единадесет млади момчета ...
Светлите Рождественски празници посрещат и осемте жени с умствена изостаналост в защитеното жилище в Горна Оряховица. Заедно са в делник и в..
В плевенското село Малчика се намира най-старият в България католически храм "Св. Анна". Догодина ще се навършат 170 години от освещаването му...