Имаме повод да си спомним за голямата българска певица Валери Попова - на 7 септември тя можеше да навърши 75 години, но си отиде от този свят на 3 октомври 2000 г., точно преди 20 години.
Винаги когато говоря за Валери Попова, си я представям - красива, елегантна, нежна жена, прекрасна певица, изключителен музикант, въздействаща актриса на сцената. Съгласете се, че рядко се съчетават в една личност толкова завладяващи качества. Помня я още от първата й изява като студентка в Палермо - в спектакъл на театър „Масимо“, който гостува у нас през 1973 г. Ролята й беше малка, даже свиреше на цигулка на сцената, но присъствиято й беше забележимо. После я видях като Замфира от операта “Алеко“ на Рахманинов в постановка на Пловдивската опера, където за кратко работи. Най-ярък е споменът ми от участието й в VI международен конкурс за млади опери певци в София през 1976г. На третия тур тя се яви с ролята на Виолета от „Травиата“ на Верди. Тогава ме впечатли не само с красивия си глас и стабилна вокална техника, но преди всичко като музикант - с изисканост на фразирането и чистота на интонацията. Спомням си я - беше очарователна, изящна Виолета. Тогава беше удостоена с трета награда.
След това често я гледах в спектаклите на Националния ни оперен театър, където беше назначена за солистка. Много са ролите, които изпълни Валери Попова до тежкото си заболяване: Джилда от „Риголето“, Маргарита от „Мефистофел“ на Бойто и „Фауст“ на Гуно, моцартовите Фиордилиджи, Донна Елвира, Памина, Дездемона от „Отело“ и още много други. Постепенно тя премина в спинтовия сопранов репертоар, който й даде възможност да се изяви и като Тоска, Манон Леско, Леонора от „Трубадур“, Елизабет от „Дон Карлос“. От последната роля като че ли пазя най-скъп спомен - нейната Елизабет. Беше тъжна, изящна, аристократична и красива. Най-често си я представям именно в тази роля - един носталгичен спомен....
Но Валери Попова беше известна не само у нас като оперна и концертираща певица. Тя гостува в Парижката Гранд опера с роли като Тоска, Мадам Бътерфлай, Манон Леско, Лиу. В Миланската Скала също пя в „Турандот“, гостува с голям успех в Англия, Белгия, Канада, САЩ, Куба, на сцената на Болшой театър. Известен италиански критик заявява: „Това е овладян до съвършенство музикален инструмент, превърнат от душевността на певицата в одухотворен, „добър дух“.“
В Златния фонд на БНР се съхраняват спомени за Валери Попова на диригента Михаил Ангелов. Чуйте в звуковия файл, където ще откриете и запис на певицата, направен със Симфоничния оркестър на БНР под палката на Васил Стефанов – тя е в ролята на Мими от „Бохеми“ на Пучини.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..