Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адвокат Мария Петрова: Продължавам да питам какви тестове използваме в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Продължавам да питам в България с какви тестове се тестваме, при положение, че след като отправих официално запитване до Министерство на здравеопазването, документацията, която ми е изпратена, не коментира нито вируса Sars-Cov-2, нито в брошурите, сертификатите и документацията на тези медицински изделия има достатъчна надеждност и годност с какво биват тествани българските граждани.“ Това каза в предаването "Преди всички" адвокат Мария Петрова, специалист по медицинско право. Тя бе член на Медицинския съвет към премиера, сформиран в началото на пандемията и саморазпуснал се, но който де юре все още съществува.

Когато всяка сутрин слушаме едни цифри, никой не излиза да каже какво точно и как се тества, подчерта Петрова пред БНР. Според нея голяма част от предприетите действия не са "нито мотивирани, нито целесъобразни, нито оправдани" и това се наблюдава още от март насам.

Когато се задават въпроси, на които не се дава базиран на медицински или други доказателства отговор, а се търси просто стабилност, просто всяване на страх, няма как като експерт да подкрепя подобно поведение. Най-малкото, защото то по никакъв начин не се обединява с научните доказателства и данни, които имаме“, коментира Мария Петрова.

Петрова анализира още какъв ще бъде ефектът за малките населени места от законовите промени, които ограничават ръководителите на държавни и общински болници да могат да работят само като управители и преподаватели. Тя поясни, че ограничението може да бъде разгледано двояко - от една страна по думите й управлението не е дейност, която може да се извършва по съвместителство или в свободното време, а от друга страна има недостиг на специалисти.

На везните бяха поставени две неща, които не трябва да се сравняват – доброто управление на лечебните заведения, и пациентската безопасност и достъпът до медицинска помощ. Не можем да направим компромис нито с едното, нито с другото, подчерта Мария Петрова.

До момента компромисът е бил в полето на пациентската безопасност, защото след няколкочасова административна работа шефовете на болници са оперирали, а а сега везната се накланя в посока по-добро управление и съответно лишаване на достъп на пациентите до медицинска помощ, изтъкна специалистът по медицинско право. 

Трябваше да помислим какво ще се получи в малките населени места, където управителят е единственият специалист, който може да извършва дадени медицински дейности, допълни адвокат Петрова. НЗОК трябва да сключи договор със специалист със съответната квалификация - ако това не може да се случи, се стига до ограничения за пациентите, обясни тя.

Извън трудовите договори и договорите за управление и контрол има юридически опции, които могат да бъдат използвани, категорична е Мария Петрова.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Д-р Недялко Калъчев: По-рядко има фалшиви положителни тестове за коронавирус

"В момента в страната има ясно оформена група от тестове за коронавируса, които се предлагат.  Повечето колеги работят с тестове, които изследват поне два или три гена, което дава относително високо ниво на сигурност, когато говорим за..

публикувано на 08.10.20 в 11:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щъркели се връщат в монтанското село Якимово

Щъркели бяха забелязани в монтанското село Якимово. Местен жител, блогър, публикува видео в социална мрежа. Общо 9 щъркели са били в района на Якимово от понеделник до сряда. За първи път това се случва по това време на годината. Експерти: Не се..

публикувано на 05.10.24 в 06:10
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата..

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как..

публикувано на 27.09.24 в 11:32