Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Тодорова, която изследва трансформацията на преживяванията в спомени

Ралица Тодорова
Снимка: Личен архив

Млада българка спечели престижна международна награда в областта на медицината за изследванията ѝ в сферата на когнитивните науки и мозъчната дейност, свързана с обработването и съхранението на спомените.

Ралица Тодорова беше отличена с Наградата на Фондация L'Oreal и ЮНЕСКО за насърчаване и подкрепа на жените в науката за приноса ѝ в изучаването на трансформациите на преживяванията в спомени и значението на тези сложни процеси в мозъка за човешкото здраве, за паметта и за познанието като цяло.

Ралица Тодорова е на 30 години живее в чужбина от 11 години. Завършва Първа английска езикова гимназия в София. Пътят ѝ минава през Шотландия, където изучава невронауки. Образованието ѝ продължава в Швеция, а в последствие се установява във Франция. Именно там, вече осем години, се посвещава на изследванията на спомените и сънищата, интересът ѝ, към които е далеч в годините назад.

Реактивирането на спомените през деня и как се проектира тази реактивация по време на съня са не само нейното професионално предизвикателство, но и силно човешко любопитство: 

„Хипокампусът е ключовата зона за запаметяване. При травма в него или при хора, които нямат хипокампус, не могат да формират нови спомени изобщо. Затова той е абсолютно необходим за формиране на нови спомени. Въпреки това, след такава травма, хората си спомнят стари неща. Паметта някак успява да се премести от хипокампуса… Вярваме, че този процес зависи от съня и от реактивациите в хипокампуса“.

Според Ралица науката си заслужава, дори само с идеята да разберем как работят нещата.

„И ако знаем повече за човешкия мозък, това може да доведе в последствие до по-добро разбиране как той би трябвало да работи. И ако разберем как би трябвало да работи, тогава други изследвания могат да демонстрират какви са проблемите, които могат да настъпят в този процес. И как тези проблеми могат да бъдат свързани с болести като шизофрения, Алцхаймер. Това може да доведе до по-добро лечение на тези болести“.

Интервюто с Ралица Тодорова можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Леона Асланова

Innovation Explorer 2025 – за първи път с много геополитика

"Живеем в свят със сериозни геополитически промени. Нашето поколение е първото, на което се случиха две индустриални революции – цифровизацията и навлизането на изкуствения интелект." Това каза пред БНР Леона Асланова, организатор на форума за иновации Innovation Explorer, който тази година е под надслов "Естремен свят". Събитието,..

публикувано на 18.02.25 в 09:02

Кръгла маса на тема "Ще остане ли достъпна храната?"

Сдружение "За достъпна и качествена храна" организира кръгла маса на тема: "Ще остане ли достъпна храната?". Според организаторите на събитието в контекста на икономическите предизвикателства, растящата инфлация и нарастващите разходи за живот, достъпът на българските граждани до качествена и достъпна храна е въпрос от национално значение...

публикувано на 18.02.25 в 08:44
Снимката е илюстративна, архив.

Заради снеговалежа: Временно е затворен пътя Дулово - Разград

Пътищата в Силистренска област остават отворени и проходими при зимни условия. Временно ще бъде затворен само пътят Дулово - Разград по искане на Областното пътно управление в Разград. Снежната покривка е между 15-20 сантиметра. Закъсали автомобили няма, бедстващи в населените места също. Няма сигнали за прекъсване на електро и..

публикувано на 18.02.25 в 08:37
Пламен Димитров

КНСБ на 35: Трудният танц с работодателите и политиците

КНСБ се утвърди като един от най-успешно реформираните синдикати в Източна Европа . Ние сме незаобиколим фактор. Това каза пред БНР президентът на синдиката Пламен Димитров в деня, в който КНСБ отбелязва 35 години от създаването си. Много от реформите, които се случиха, станаха благодарение на нас – някои успешни, други – не. Всички..

публикувано на 18.02.25 в 08:26

Тежка е обстановката в Русе след снеговалежа

Пътищата в Русенска област са почистени и проходими при зимни условия, но положението в град Русе е тежко. По цялата пътна мрежа почистващи машини осигуряват денонощно проходимостта. Дунав мост се опесъчава от българска и румънска страна и по самото мостово съоръжение не се допуска заледяване.  Почистени и проходими са..

публикувано на 18.02.25 в 08:23
Пламен Данаилов

Пламен Данаилов: Не е невъзможно, но ще е много напрегнато да приемем еврото на 1 януари 2026 г.

Най-вероятно има политическо решение България да бъде приета в еврозоната. Това заяви пред БНР финансистът Пламен Данаилов, който е общински съветник от ИТН в София, след като вчера стана ясно, че до края на февруари страната ни ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни..

публикувано на 18.02.25 в 08:22
Пътят през Приморски проход

Затворен за движение остава пътят Слънчев бряг - Обзор

В Бургаска област остава затворен за движение пътят Слънчев бряг – Обзор. На място работи почистваща техника, която изтегля и закъсалите автомобили, съобщиха от Областното пътно управление. Обходният маршрут е през Айтоския проход. Останалите пътища в областта са проходими при зимни условия. 60 машини почистват пътищата в областта. 16 са..

публикувано на 18.02.25 в 08:20