Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Бечев: Изгледите за потискане на конфликта в Нагорни Карабах все още не са добри

Димитър Бечев
Снимка: БГНЕС

Изгледите за потискане на конфликта в Нагорни Карабах все още не са добри. Това каза за БНР политологът Димитър Бечев, старши сътрудник в Атлантическия съвет и преподавател в университета в Северна Каролина.

Дванадесет дни Илхам Алиев, президентът на Азербайджан, повтаряше, че офанзивата няма да спре, докато арменците не отстъпят от всички територии на страната му. Тази риторика, бомбардировките на Степанакерт, Ганджа, десетките хиляди бежанци и ежедневните сводки на арменските загуби в жива сила говореха за това, че този път Баку е избрал пътя на тоталната война с всички произтичащи от нея хуманитарни, демографски и икономически усложнения.

Но на тринадесетия ден, след като войските му завзеха няколко селища около Джабраил и Физули, но далеч преди да са отвоювали всички оспорвани земи, азербайджанският президент се съгласи на преговори или, както ги нарече, „последен шанс“ за Армения да се оттегли с мир. Това показва, че, както и при т.нар. Четиридневна война от 2016 година, целите на азербайджанската офанзива са били ограничени, посочи Димитър Бечев в предаването „Събота 150“:

„Нагорни Карабах се състои от две части – бившия автономен район, който обяви независимост от Азербайджан при разпада на Съветския съюз, другата включва седемте района, които не бяха част от този район и където мнозинството беше азерско, те бяха завоювани от арменците. Всякакви придобивки в тези райони могат да бъдат „продавани“ от Алиев на обществото на Азербайджан като победа, без да се преминават всякакви червени линии, които би очертал Кремъл“.

При цялата си риторичност, предупреждението на Алиев, че дава „последен шанс“ на мира, трябва да се приема сериозно. Също както и изявлението на Ибрахим Калън, говорителя на президента Реджеп Ердоган, че всяко примирие ще трае кратко, ако арменците не се оттеглят от всички територии, завзети през 1994-та. Тонът от Анкара се промени съществено от времето, когато изтъкваше необходимостта за дипломатическо решение на спора:

„Това изявление на Калън звучи по друг начин в контекста на ситуацията на терен и доказаното присъствие на турски сили (в Нагорни Карабах). Вероятността за нова ескалация не бива да се изключва“.

Не бива да се изключва и рискът от допълнителна интернационализация на конфликта в Южен Кавказ. Тук Бечев е на едно мнение с други наблюдатели:

„Виждаме как Турция заимства от руската тактика на вмешателство. Разполага свои сили, но това не е редовната турска армия, а милиции, свързани с нея, разчитайки на прокси сили, както много често прави Русия в Донбас и Сирия. Така хем максимизира политическите дивиденти от участието си, от друга страна не носи отговорност за ескалацията“.

При тази политика от турска страна Русия играе непривичната роля на стабилизатор в непривично за последните години сътрудничество със Запада в лицето на Франция и Съединените щати. Но турският удар я завари неподготвена.

„Русия беше поставена в деликатно положение, защото се оказа, че всъщност не е чак толкова влиятелна… Сега се оказа, че Азербайджан е способен да игнорира сигналите от Москва“.

Ако оръжията наистина замлъкнат задълго днес, както обяви Сергей Лавров, Кремъл „ще спаси честта си“. Но, както пише в съвместното изявление на външните министри на Русия, Армения и Азербайджан от тази нощ, „конкретните параметри на режима за прекратяване на огъня ще бъдат съгласувани допълнително“.

Провал в „съгласуването“ ще е тежък удар за Москва, сочи Димитър Бечев:

„Все пак Москва е гарант за спазването на примирието от 1994 година. Тя има възможност да поддържа тесни контакти с Ереван – съюзник в организацията по договора за колективна отбрана, и с Азербайджан, близък политически и икономически партньор на Русия. Ако се окаже, че тези дадености не ѝ помагат да бъде брокер на споразумението, това би донесло сериозно поражение върху престижа на Русия в цялото постсъветско пространство“.

Поражението все още може да се превърне в победа от руска гледна точка. Това зависи от уреждането на въпроса за мироопазващите сили, въпрос, който виси вече четвърт век. Късно вчера пред „Скай Нюз“ Илхам Алиев даде надежда, че спорът поне по този елемент от овладяването на конфликта ще бъде решен. Но преди това трябва да бъде решен главният за Баку въпрос – „освобождението на завладените земи и връщането на азербайджанците там“. Едва след това двете страни на конфликта трябва да изберат кои да бъдат миротворците. Важно е и какво ще каже за това и Армения:

„Дълги години арменското ръководство се противопоставяше на искането на Русия да има водеща роля, тъй като те сега са по-уязвими, твърде вероятно е, ако Русия постави отново темата на масата, това да е цената за мира. Въпреки че Русия губи от началото на тази ескалация, ако изиграе картите си добре, може да получи нещо от цялата ситуация с установяването на военно присъствие и по този начин придобиване на някакъв политически коз спрямо Азербайджан и Армения“.

Мироопазващата мисия е „необходимо, но не достатъчно условие“ за установяване на мир, отбелязва Димитър Бечев.

„Остава основният фактор. Дълго време имаше паритет на силите, но в момента Баку усеща, че нещата се обръщат в тяхна полза. По този начин стимулът за използване на военна сила за притискане на арменската страна е налице. Това дава и легитимност на режима.“

В идеалния случай решението на този ребус би било оръжейно ембарго против Азербайджан и против Армения, но това едва ли ще се случи.

„Нито Турция, нито Русия имат такъв интерес, а и останалите доставчици на оръжие, Израел също. Едва ли това е на дневен ред“.

Ролята на Турция в най-новата фаза на конфликта в Южен Кавказ буди опасения. През последните 4 години външната политика на Ердоган доведе до конфронтация на Турция с всичките ѝ съседи - с Гърция и с Кипър за морските граници, със Сирия и с Ирак заради турските военни интервенции в тези страни, а сега и с Армения. Но на Балканите Турция действа заедно със, не срещу НАТО и ЕС. И според Бечев зловредна намеса във вътрешните дела на балканските държави не следва да се очаква.

Интервюто с Димитър Бечев можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в новата българска църква в Лондон

Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни.  Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”.  Официалното му откриване ще бъде в неделя.  На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..

публикувано на 22.02.25 в 21:58

Българи, румънци и молдовци се събраха на "Празник на мартеницата“ в Брюксел

Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел.  Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога".  Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..

публикувано на 22.02.25 в 21:35

Полиция в градския транспорт в Гърция заради крадците и хулиганите

Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...

публикувано на 22.02.25 в 21:25
Толедо, Централна Испания, 17 юли 2023 г.

Над 500 замъка се продават в Испания

Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро.  Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..

публикувано на 22.02.25 в 21:22
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Състоянието на папа Франциск остава критично

Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност".  Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..

публикувано на 22.02.25 в 20:59

Лучо Корси ще представя Италия на "Евровизия"

Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..

публикувано на 22.02.25 в 20:39

Пограничните общини Свищов и Зимнич очакват близо 1,5 млн. евро за предотвратяване на наводнения

Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения.   Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..

публикувано на 22.02.25 в 20:27