Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наум Кайчев: Предпазлив съм в очакванията от българо-македонската комисия

Снимка: БГНЕС

Аз съм по-скоро предпазлив по отношение на очакванията си към 10-ата среща на Съвместната комисия по историческите и образователни въпроси между България и Република Северна Македония, тъй като досега изявленията на колегите ни от Северна Македония не дават основания да гледаме ведрина, но все пак всичко е възможно…“ Това коментира в предаването „12+3“ доц. Наум Кайчев, историк и дипломат, заместник-председател на Комисията.

В края на тази седмица Съвместната комисия подновява работата си.

„Ние в историята с компромиси не боравим, ние боравим с тълкуване и придържане към историческите извори и методология. Общото четене на дадени въпроси е постижимо стига да има политическа воля, а и воля на обществеността. 

Както е и с въпроса за Гоце Делчев, който е лесно разрешим, стига да се придържаме към това, което той е написал в своята кореспонденция. Ето вече две години тъпчем на едно място и това е пример за неизпълнение на Договора за добросъседство между двете държави, който ясно казва, че имаме обща история и личности“, поясни още доц. Кайчев.

„Трябва да свикнем да наричаме бялото - бяло и черното - черно и това е в интерес на съседите ни. Още не е подписан протоколът от последната ни 9-а среща.

Сега очакваме да бъдат обсъдени забележките ни по повод учебниците за 7 клас в Северна Македония - по средновековна история. Да бъде потвърдено това, което постигнахме като споразумение са съвестното почитане на цар Самуил като български владетел, за неговата държава като за българска, за въстанията на Петър Делян и Георги Войтех, които избухват в днешна Северна Македония – които са български въстания“.

Езикът няма да е предмет на разисквания на комисията, поясни още доц. Кайчев.

„В България никой от политиците не се меси в работата на комисиятаНо по повод изказване на македонския премиер Зоран Заев, че са решени три исторически периода – явно му се подава невярна информация, защото само въпросът за античността е решен посредством учебниците за 5 клас у нас и за 6 клас в Северна Македония", изясни историкът.

"Има едно постоянно ниво на противобългарско говорене, но това нещо трябва вече да се преодолее. Все пак няма засилване на това говорене последните три години", каза доц. Кайчев.

Още по темата можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00