Емилиана е само на 16 години от София. Вече си има приятел. От Дания. Запознали се онлайн. През игра, която Емилиана играе с това, което тя определя като „най-добрите ми приятели“ в интернет.
„Ние се познаваме от една година. Много внимавах да не е голям, видеочатове си правим. Уверена съм, че това е той. На живо не съм го виждала“, това сподели тя в предаването „Хоризонт до обед“.
Приятелят ѝ е на 15 години и не може да пътува до България.
„Но има това желание“, смята Емилиана.
Тя е от поколението, което условно изследователите наричат Z. Поколението, което не познава света без интернет.
„По характер се влюбих в него и много ми харесва. И не ми пука особено как изглежда. Характерът си е характер и по интернет, и на живо. Според мен тепърва хората ще започват в интернет да се запознават много повече, да откриват много повече връзки. Въпреки че все още не е най-безопасното място“.
„Има и хора, които наистина са добри, с които наистина можеш да си паснеш и да си станете страхотни приятели. Аз като си комуникирам всеки ден с тях, правя така, че дълго да си говорим и да се опознаем колкото е възможно най-много, за да добием представа един за друг. Да си се доверяваме, да си говорим, да изградим приятелство“, споделя още тийнейджърката.
„Сега започваме поредица от експерименти, в които искаме конкретно да видим как аз разбирам какво впечатление създавам у вас, когато се запознаваме по интернет. Това ще бъдат поредица от експерименти, посветени на тази тема“. Това посочи в „Хоризонт до обед“ киберпсихологът Елена Цанкова.
Експериментите са с финансиране от фонд „Научни изследвания“ за това как новите технологии влияят на комуникацията на хората.
„Търсим доброволци. Те са разпределени в няколко групи. Те получават различни инструкции какво да правя и те трябва да си разменят няколко реплики или да качат своя снимка. Това е важно, за да можем да разберем какви неща влияят на нашата комуникация по интернет. Тъй като комуникацията по интернет става все по-важна, особено сега покрай пандемичните условия“, поясни киберпсихологът.
Елена Цанкова разказва, че е работела в екип с германски учени, които правели изследвания върху човешкото доверие в роботите и в изкуствения интелект.
„Други неща, които правих, е изследването на човешките емоции също в онлайн среда… Изкуственият интелект – програма, виртуален асистент, който да обучава хората на емпатия или на емоционална интелигентност. Той те води през поредица от задачки, за да ти помогне да проявиш необходимото ниво на емпатия в определена ситуация“.
Емилиана не се тревожи как ще се представи в интернет връзката си с приятели си от Дания. Тя е сигурна, че след три години, когато пълнолетният ѝ вече приятел дойде в България, тя няма да се разочарова. Защото през интернет вече е изградила доверието помежду им.
„Той каза, че ще дойде и сме се разбрали да се чакаме. И той ще дойде да се видим. Аз му имам много доверие. Знам, че ако някой се представя за друг и не иска да ти е истински приятел, той няма да остане дълго с теб да си комуникира“, смята Емилиана.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..