Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 и туризмът: Селата печелят

Любомир Попйорданов
Снимка: Ани Петрова

Едни от големите фирми, специализирани в приключенските форми на туризъм отчитат над 90 % спад на чуждестранните посетители у нас. Има туроператори, които не са посрещнали нито един чуждестранен турист през това лято, казва Любомир Попйорданов, председател на Сдружение „Планини и хора - асоциация на планинските водачи в България“. Според него алтернативните форми на туризъм са се развивали успешно през това лято за българските туристи както по Черноморието, така и във вътрешността на страната. 

"На българина тази криза му даде възможност да преоткрие България и ние трябва това да го възприемем като изключителна възможност, която ни е дала тази криза и трябва да сме благодарни. Вярно, че за някои това е било болезнено и за моя бизнес е болезнено, но от друга страна благодарение на тази криза, тези места спечелиха нови клиенти, станаха разпознаваеми за българския пазар и можаха да работят", подчерта Любомир Попйорданов.

Клиентът, който търси алтернативните форми на туризъм обикновено  е в активна възраст  и с добри финансови възможности.


"Проблемът на този пазар в България е, че хората искат да получат тези изживявания и приключения на ниска цена, т.е., много малко са готови да платят истинската цена на тези пътувания независимо дали са в България или в чужбина", допълни Попйорданов.

Какви дейности предпочетоха българските туристи през това лято:

"Пешеходен туризъм, хората обичат екопътеките, които са в лошо състояние и ходене на село, разходките край селата. Селата тази година бяха печелившата дестинация, независимо къде се намират. И сред селата имаме и други възможности, не само приключение, имаме възможност за етнография, за научаване на занаяти, кухня". 

Предпочитанието на българите към страната ни като дестинация създава заетост в хотелите и в малките къщи за гости, за планинските водачи, за инструкторите. Това е поминък за хората и създава устойчивост в туризма, подчертава

"И посоката трябва да бъде в продукт, при който клиентите научават неща. Това е мисията на водачите, това е мисията на добрите туроператори - да изградят култура и познание сред клиентите, а не да продадат еднократно туристически пакет".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08