Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ролф Никел: ЕС действа целенасочено със санкциите срещу Русия

Отравянето на руския опозиционер Алексей Навални доведе до нова порция санкции на Европейския съюз срещу Русия. Със замразени авоари и забрана за влизане в Евросъюза, от анексирането на Крим до днес, са вече общо 177 души и 48 организации.

Подобно е поведението на Брюксел и спрямо Беларус - санкции срещу конкретни лица заради фалшифицирането на президентските избори през август и неоправданото насилие на режима срещу протестиращите.

Тези два нови случая на напрежение по източния фланг на ЕС отново повдига въпроса за източната политика на Брюксел.

ЕС доказа, че действа целенасочено“, заяви в интервю за „Събота 150“ дипломатът Ролф Никел от Германското дружество за външна политика: 

Според мен стратегията на ЕС е правилна. Тя следва така наречените „принципи на Могерини“ от 2016 година, приети по инициатива на тогавашния върховен представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини. Или с други думи, целта на ЕС е изпълнението на Минското споразумение за регулиране на кризата в Източна Украйна, поддържане на контакти с гражданското общество в Русия и интензивен диалог със страните от Източното партньорство, в това число и с Беларус… Според мен тази стратегия е разумна и трябва да бъде следвана, особено сега, на фона на последните събития, за които говорим. В момента не мисля, че трябва да променяме поведението си, но не изключвам на по-късен етап това да се случи“.

Когато един режим не може да предложи на гражданите си икономическа сигурност и благоденствие, търси външен враг. От опит знаем, че санкции в чистия им вид рядко постигат целта си. Колко ограничен е ЕС във възможностите си да повлияе на поведението на Русия и Беларус?

ЕС постъпи много правилно, като наложи санкции срещу конкретни лица - забрана за влизане в Евросъюза и замразяване на парични авоари в Европа. Такива санкции не засягат гражданите на Русия и Беларус. Ако бяхме наложили санкции срещу цели икономически сектори, тогава потърпевши щяха да са обикновените хора. А не това е целта на Европа.

И в двата случая Европа преследва конкретни цели. В Беларус това е влизането в диалог между управляващите и опозицията за провеждането на честни избори. А в Русия - да бъде разследван случаят „Навални“.

В ЕС няма законодателна основа за налагането на санкции, какъвто е например законът „Магнитски“ в Съединените щати. Могат ли наложените ограничения да бъдат оборени в съда?

Тази опасност съществува, но ние налагаме санкции само тогава, когато сме сигурни, че те биха издържали в съда.

В хода на дискусията за отношението на ЕС към Русия многократно се повдига въпросът за спиране на спорния газопровод „Северен поток 2“ между Русия и Германия. Защо проектът продължава, г-н Никел?

„Северен поток 2“ може да се разглежда от много страни, но не мисля, че сега, във връзка с отравянето на Навални, трябва да променяме поведението си. А и да не забравяме, че работата по проекта на практика е замряла, макар и по други причини.

Случаят със „Северен поток 2“ е много сложен. Има много различни аргументи за и против спирането на проекта, които трябва добре да се обмислят. Според мен този проект трябва да бъде дискутиран в рамките на общата стратегия на ЕС спрямо Русия. Но не мисля, че сега, преди президентските избори в Съединените щати, е моментът за това.

Как могат да променят американските президентски избори европейската политика спрямо Русия?

Русия е една от основните теми при тези избори - от една страна заради евентуална намеса на Русия в тях, от друга - заради отворения въпроскакво място ще заеме Русия в американската политика на фона на фиксирането на Вашингтон върху Китай. Възможностите са много и затова смятам, че все още е рано да говорим за нова европейска стратегия в политиката спрямо Русия. А и едва след изборите ще разберемдали Съединените щати ще продължават да са гарант за сигурността на Европа, или не.

Интервюто с Ролф Никел можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приемателната комисия с положително становище за въвеждане на постоянната организация по ул. "Опълченска"

Приключи административната процедура по съгласуване на изпълнената постоянна организация на движение на ул.“Опълченска“ в участъка от бул.“Тодор Александров“ до бул. “Сливница“ от Пътна полиция – КАТ при СДВР. Днес се проведе приемателна комисия на обекта, която излезе с положително становище за въвеждане на постоянната организация. Това съобщиха от..

публикувано на 12.07.25 в 12:05
Руслан Стефанов

Руслан Стефанов: Вече се мисли за възстановяването на украинската икономика

Вече се мисли за възстановяването на икономиката на Украйна и за приобщаването ѝ към европейските вериги на доставки. ЕК постепенно прави това, което Европа прави най-добре: изграждане на инфраструктура за мирен просперитет. Това каза пред БНР Руслан Стефанов, програмен директор на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), след..

публикувано на 12.07.25 в 11:53
Доналд Тръмп

Фредерик Тетю: Тръмп се е променил в сравнение с първия си мандат

Война срещу нелегалната имиграция в Съединените щати, срещу върховенството на закона, срещу независимостта на правителствените институции, срещу американските университети. Търговски войни и с конкуренти, и със съюзници. Само за половин година от завръщането си в Белия дом Доналд Тръмп напредна значително в промяната на Америка и на света към..

публикувано на 12.07.25 в 11:45
Пожарникари работят на мястото, където се разби самолетът на

Катастрофата с Еър Индия на 12 юни - заради изключени превключватели за контрол на горивото?

Предварителен доклад за катастрофата с Еър Индия на 12 юни посочва, че и двата превключвателя за контрол на горивото са били преместени в положение "изключено", преди самолетът да се разбие, предаде Би Би Си. 260 са жертвите на катастрофата Самолет на "Еър Индия" се разби минути след излитането си от Ахмедабад От записите в пилотската..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Лидерът на

"Възраждане" внесе мотиви за промяна на законопроекта за доброволчеството

Парламентарната група на "Възраждане“ внесе официални мотиви за промяна на oбщия законопроект за доброволчеството, приет на първо четене в Народното събрание.  Закон за доброволчеството... ама друг път От партията се противопоставят на опитите в проектозакона да бъдат допуснати деца, непълнолетни, лица под запрещение и мигранти до организирана..

публикувано на 12.07.25 в 11:07
Еди Рама

Албанският премиер: Всички наместници, назначени от общински кметове от управляващата партия да бъдат уволнени

Албанският премиер Еди Рама поиска всички кметски наместници, назначени от общински кметове от управляващата Социалистическа партия да бъдат уволнени до понеделник. Поводът е скандал с незаконни постройки в защитена зона - туристическото село Тет . БТА съобщава, че става въпрос за общо 340 администратори. Рама заяви, че правителството му..

публикувано на 12.07.25 в 11:03

8 отбора мерят сили в младежката игра "Преоткрий Берковица"

Младежка игра "Преоткрий Берковица" се провежда за първи път в Берковица. Участват 8 отбора с общо 25 състезатели. Голямата награда е 1000 лева Инициативата е насочена към младите хора и цели да ги ангажира с интерактивни и познавателни дейности, свързани с културата, историята и природата на Берковица. Организира се за първи път. Играта е..

публикувано на 12.07.25 в 11:00