„Една вечер гледах по телевизията репортаж за бездомен човек, който запалил сградата на тютюневите складове в Пловдив. Казах си, този човек защо не взема да му помогна. Свързах се с журналистите от телевизията и после се срещнах с него“. Това разказа в предаването „Преди всички“ Марин Павлов, един от бившите кметове на несебърското село Кошарица, който осигури работа и подслон на бездомника Любомир Данчев, осъден преди години за палежа на Тютюневите складове в Пловдив.
„Аз и преди съм приютявал хора, които обаче не издържаха, защото пиеха, а аз такива хора не понасям. Той като дойде, поговорихме си и му казах, че ще трябва да ме слуша. Оказа се, че няма телефон, няма очила, има медицински проблеми, заех се, захванахме се личен лекар и пенсията да му уредим. Тук при нас се храни в нашата къща и така ще е“.
Павлов е ангажирал бездомника да му помага в стопанството.
След излежаването на 4-годишната присъда Любо остана на улицата. Случаят с Данчев е от 2016-а година, а версията на прокуратурата беше, че огънят е тръгнал от незагасена цигара. Случаят стана нарицателно за нагласен процес.
Любомир Данчев е кореняк пловдивчанин. Рано губи родителите си, а братята и сестрите му го изоставят. Успява да завърши средно образование, но заради заболяване не може да си намери постоянна работа. Две години е живял в Тютюневите складове, но в деня на инцидента твърде, че не е бил в сградата. Сега, след излежаната 4-годишна присъда, продължава да отрича, че има вина за унищожените постройки и нанесените щети за над 11 милиона лева.
„Аз не съм бил там по време на пожара. Мина една жена и каза, че има запалена сграда, отидох там да видя какво е станало, защото имах там мои неща“. Това сподели в „Преди всички“ Любомир Данчев.
„Не разбирам защо ме посочиха за виновен, тук никой от свидетелите не ме посочи, че аз съм го направил. Прехвърлиха вината на мен. Но ме посрещна един добър човек като Марин и аз ще съм вечно благодарен – Господ здраве да му дава. Селото е много хубаво и чисто. Но никога няма да простя на тези, които ме осъдиха, на добрите прощавам, но на лошите – никога“. Думи на приютения бездомник, намерил своя лъч надежда за бъдещето.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..