Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да вземаш по-малка от минималната пенсия – възможно е

Снимка: БГНЕС

Може ли нещо да е по-минимално от минималното? Как гледат на новината за 300 лева минимална пенсия догодина хората, които получават по-малко от най малкото и защо се оказва, че има няколко вида минимални пенсии – темата е във фокуса на предаването „Хоризонт до обед“.

Слушателка на БНР от малък град сигнализира, че получава пенсия за осигурителен стаж и възраст, която е по-малка от минималната и не става дума за социална или инвалидна пенсия.  В момента тя получава 239 лева за 25 години трудов стаж.

„Влязох в годините за пенсиониране. Имам си стаж като медицинска сестра. Това си е пенсия, нормална, за стаж“, разказа жената пред „Хоризонт“. Тя не може да си обясни как е възможно това, след като се обявява, че минималната пенсия е 250 лева.

Когато обявиха, че пенсията ще стане 250 лева, минималната, аз получавах 220. За мен това означаваше, че всички пенсии ще станат 250. Сега, след като пледират, че догодина 300 лева ще стане минималната пенсия, аз мога ли да очаквам, че моята ще стане 300 лева“, пита възрастната жена, която се чувства унизена и ядосана. „Искам да задам въпроса как е възможно минималната пенсия в момента да е под нивото на бедността (линията на бедност – бел. ред.)в България?

Има повече от една минимални пенсии, поясняват от Националния осигурителен институт.

250 лева е базовата пенсия при пълен стаж и достигната възраст, върху която се изчисляват пенсиите при недостигащ осигурителен стаж, те логично могат да са по-ниски от 250 лева.

Малко над 65 хиляди души попадат в категорията лица, които получават трудови или нетрудови пенсии под 250 лева, става ясно от думите на Любомира Язаджиева, директор „Пенсии“ в Националният осигурителен институт.

„Това са пенсии, които се отпускат при малко по-висока възраст на лицата, но при по-нисък изискуем минимален осигурителен стаж –15 години действителен осигурителен стаж.“

Размерът на тези пенсии се определя като 85% от масовия, основен минимален размер на пенсиите. „Това означава, че за втората половина на 2020 година той е около 212 лева. При повишаване на основния минимален размер на този вид пенсии ще достигне 255 от 1 януари.“

Снимка: БГНЕС

НОИ изплаща и пенсии, несвързани с трудова дейност. Сред тях са социалната пенсия за старост, социалната пенсия за инвалидност, гражданско-инвалидните, военно-инвалидните пенсии.

„При тях не можем да говорим за минимален размер. Те се изплащат във фиксиран размер, който се определя като процент от социалната пенсия за старост. Размерът на социалната пенсия за старост влиза в сила обикновено около 1 юли, едновременно с ежегодното осъвременяване на пенсиите“, уточни Язаджиева.

НОИ е обвиняван във всички възможни земни грехове. НОИ не може да бъде обвиняван само в едно – в неточност или неточно изпълнение на закона“, коментира финансистът Любомир Христов, който е бил съветник на изпълнителния директор на Световната банка и главен икономист и член на Управителния съвет на БНБ. Според Христов има законодателно обусловени и заложени неясноти. 

Любомир Христов  Снимка: БГНЕС

Цялата ни пенсионна система е основана на подвеждане и заблуда, твърди още Любомир Христов. Той смята, че над 2 милиона души, ако не прехвърлят осигуряването си само в НОИ, ще получават две пенсии, които са по-малко от една. „Тоест те ще загубят живи, реални пари, на които имат право.“

„В Кодекса за социално осигуряване има членове, раздели и части от кодекса, които, все едно аз да лепна етикета „Троянска сливова“ върху компот с джанки и да ви продавам компота от джанки за „Троянска сливова“.

Любомир Христов оспорва формулировката „допълнително задължително пенсионно осигуряване“.

„Не е задължително. От 2015 година всеки може да се откаже от осигуряване в пенсионен фонд. Задължително за мен е да спра на червен светофар на пътя и няма ляво, няма дясно. Не мога да избера да не спра. А тук можете да изберете да не се осигурявате“, коментира финансистът пред БНР. 

Осигуряването в пенсионни фондове и в държавното обществено осигуряване в НОИ са алтернативи и то изключващи се, подчерта Любомир Христов. „Тоест вие една четвърт от вашата осигурителна вноска можете да я внесете или в ДОО, или в пенсионен фонд, но не и на двете места едновременно.“

Въпросът е може ли пенсията от УПФ да компенсира намалената държавна пенсия за човек, който се е осигурявал в УПФ - 40 години за мъжете, 37 години за жените, обобщи Христов. 

Всички гледни точки чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01