За младото поколение климатичната криза не е абстрактна и далечна идея. Запознати с проблемите на околната среда ученици от цяла Европа се включват с призиви за правилните действия за съхраняването на съжителството между хора, животни и екосистеми.
До скоро от децата се изискваше да дават добри резултати в училище и да слушат родителски наставления. Днес ролите се сменят - ред е на възрастните да чуят силно и ясно гласа на младите. Някои от децата говорят за проблема с тревога, други с надежда:
"За мен основните проблеми, срещу които трябва да се борим, са обезлесяването, за една цяла година се изсичат безброй много дървета, особено в Бразилия и най-вече хабенето на вода" .
"Всички превозни средства, които използваме, колите, всичко това замърсява въздуха и колкото и да си мислим в момента, че това няма никакво влияние върху нас, то има, макар и да не се прояви веднага".
"Земята се замърсява все повече и повече с всеки ден. Ако хората сами не осъзнаят, че ние сме проблем за земята, скоро няма да ни има тук".
Интерактивният проект „Earth speakеr” е финансиран от Федералното външно министерство и се развива съвместно с Гьоте Институт. Идеята е на световноизвестния датско-исландски артист Олафур Елиасон, който е известен с инсталациите си, често свързани с околната среда и климатичната криза.
В столицата културно-образователната институция организира работилница за ученици, които заедно подготвиха своите послания за бъдещето на планетата.
"Нека чуем какви са техните виждания, страхове, идеи, какво имат да ни кажат децата за бъдещето, защото такова е и мотото на проекта, че то принадлежи на децата, не толкова на нас, колкото на младите", обясни Симона Ганева, служител в Гьоте институт.
Според еколозите днешното поколение разполага с едно голямо предимство - правото на информиран избор. Десислава Стоянова от екологичното сдружение "За Земята" определя пластмасовото замърсяване като една от най-големите заплахи пред човечеството:
"Пластмасата наистина завзе нашия живот и от 50-те години досега има произведени над 9 милиарда тона, като само 10% от световно произведената пластмаса се рециклира, т.е. ние не можем да говорим само за рециклиране, а изобщо за превенция на използването на този продукт, за преизползването на продукти и според мен децата днес са абсолютно наясно с този въпрос".
И още предложения, които имат потенциала да помогнат за бъдещето на всички европейци:
"Гледам в интернет какво мога да направя, образовам се с всякакви видеа и документални филми, но и в училище и в семейството говорим активно за това как можем да се подобрим и как можем ние самите да си поставим цели, за да намалим употребата на пластмаса и продукти за еднократна употреба".
"Вместо да си купуваме нови учебници можем да използваме стари такива, бутилираните шишета - можем да използваме стъклени, всичко това помага дори и малко за околната среда".
"Имам сестра, давам си дрехите на нея. Използвам платнени торбички, аз съм голям фен, правят и много интересни дизайни. Гледам да не купувам излишни неща и дрехи, и храни, и пластмасови опаковки".
"Найлоновите торбички въобще да не се използват".
"Да използваме колело, да използваме градски транспорт".
Ангажираността на младите хора по света към опазването на околната среда не е ново явление. Спомняме си глобалните стачки под надслов „Петъци за бъдеще“, които стартираха през 2018 година и продължават да привличат световното внимание и да налагат климатичните промени като център на политическите дебати.
Вдъхновени от личния пример на шведската тинейджърка и екоактивистка Грета Тунберг, ученици от България инициираха поредица от акции и у нас, подкрепяйки световното движение.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
" Директорът на Народния театър е виновният. Някой плаща, за да се извърши тази провокация". Това заяви пред БНР Иван Гранитски , издател и член на..
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
Ударът срещу КТБ беше началото на пленяването на държавата от силите на мрака . Това каза пред БНР Цветан Василев, мажоритарен собственик на фалиралата..