Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За младите климатичната криза не е абстрактна и далечна идея

Замърсяване на плажната ивица край Приморско
Снимка: БГНЕС

Десетки български ученици се включват с послания за бъдещето на планетата в международен проект по случай германското председателство на Съвета на Европейския съюз. Видеоклиповете се споделят в интерактивна онлайн платформа, адаптирана на всички официални 24 езика на ЕС. Творческият проект има за цел да доближи посланията на младото поколение за опазване на околната среда до хората, които взимат политически решения и правят промени.

За младото поколение климатичната криза не е абстрактна и далечна идея. Запознати с проблемите на околната среда ученици от цяла Европа се включват с призиви за правилните действия за съхраняването на съжителството между хора, животни и екосистеми.

До скоро от децата се изискваше да дават добри резултати в училище и да слушат родителски наставления. Днес ролите се сменят - ред е на възрастните да чуят силно и ясно гласа на младите. Някои от децата говорят за проблема с тревога, други с надежда:

"За мен основните проблеми, срещу които трябва да се борим, са обезлесяването, за една цяла година се изсичат безброй много дървета, особено в Бразилия и най-вече хабенето на вода" .

"Всички превозни средства, които използваме, колите, всичко това замърсява въздуха и колкото и да си мислим в момента, че това няма никакво влияние върху нас, то има, макар и да не се прояви веднага".

"Земята се замърсява все повече и повече с всеки ден. Ако хората сами не осъзнаят, че ние сме проблем за земята, скоро няма да ни има тук".

Интерактивният проект „Earth speakеr” е финансиран от Федералното външно министерство и се развива съвместно с Гьоте Институт. Идеята е на световноизвестния датско-исландски артист Олафур Елиасон, който е известен с инсталациите си, често свързани с околната среда и климатичната криза. 

В столицата културно-образователната институция организира работилница за ученици, които заедно подготвиха своите послания за бъдещето на планетата.

"Нека чуем какви са техните виждания, страхове, идеи, какво имат да ни кажат децата за бъдещето, защото такова е и мотото на проекта, че то принадлежи на децата, не толкова на нас, колкото на младите", обясни Симона Ганева, служител в Гьоте институт.

Замърсяване на Поморийското езеро                                                                                    Снимка: БГНЕС

Според еколозите днешното поколение разполага с едно голямо предимство - правото на информиран избор. Десислава Стоянова от екологичното сдружение "За Земята" определя пластмасовото замърсяване като една от най-големите заплахи пред човечеството:

"Пластмасата наистина завзе нашия живот и от 50-те години досега има произведени над 9 милиарда тона, като само 10% от световно произведената пластмаса се рециклира, т.е. ние не можем да говорим само за рециклиране, а изобщо за превенция на използването на този продукт, за преизползването на продукти и според мен децата днес са абсолютно наясно с този въпрос".

И още предложения, които имат потенциала да помогнат за бъдещето на всички европейци:

"Гледам в интернет какво мога да направя, образовам се с всякакви видеа и документални филми, но и в училище и в семейството говорим активно за това как можем да се подобрим и как можем ние самите да си поставим цели, за да намалим употребата на пластмаса и продукти за еднократна употреба".

"Вместо да си купуваме нови учебници можем да използваме стари такива, бутилираните шишета - можем да използваме стъклени, всичко това помага дори и малко за околната среда".

"Имам сестра, давам си дрехите на нея. Използвам платнени торбички, аз съм голям фен, правят и много интересни дизайни. Гледам да не купувам излишни неща и дрехи, и храни, и пластмасови опаковки".

"Найлоновите торбички въобще да не се използват".

"Да използваме колело, да използваме градски транспорт".

Ангажираността на младите хора по света към опазването на околната среда не е ново явление. Спомняме си глобалните стачки под надслов „Петъци за бъдеще“, които стартираха през 2018 година и продължават да привличат световното внимание и да налагат климатичните промени като център на политическите дебати. 

Вдъхновени от личния пример на шведската тинейджърка и екоактивистка Грета Тунберг, ученици от България инициираха поредица от акции и у нас, подкрепяйки световното движение. 

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50