Реконвалесцентна плазма може да се дари в Националния център по трансфузионна хематология. Даряването може да помогне за лечението на пациенти с Covid-19. Донорите трябва да са на възраст между 18 и 55 години, да са минали не по-малко от 40 дни след положителния PCR тест и здравословното им състояние да не изисква прием на лекарства.
Апелът към даряване на реконвалесцентна плазма става все по-настойчив, защото това се оказва метод за спасяване на животи. Здравното министерство постоянно призовава за даряване. Още през март пък беше създадена специална фейсбук група от сдружението "Лечение на Covid-19 с реконвалесцентна плазма”, в която общуват всички, желаещи да станат дарители. Знае се вече, че най-търсената кръвна група е А+.
33-годишният Радослав Цветков вече два пъти дарява. Той е бил заразен с коронавируса през лятото. От своя приятелка, която е лекар, той разбира за възможността да дари плазма и не се замисля, а събира информация и се включва в процедурата.
"Ако се наложи, ще го направя пак", заяви пред БНР той е обясни, че процедурата е безболезнена и леко се понася от организма, дори уточни, че той е отишъл на работа, след като е дарил плазма.
Д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение на Covid-19 с кръвна плазма, каза в предаването "Нещо повече", че броят на дарителите расте, както и на лекарите, които искат да лекуват с този метод.
Проблем в момента са критериите към дарителите и достъпът до плазма отделението, заявяват от сдружението в писма до Министерството на здравеопазването и до министър-председателя. В тях те настояват за адаптиране на изискванията към настоящата ситуация, тъй като критериите са определяни пред пет месеца. Препоръката им е горната възрастова граница да бъде по-висока от 55 години, много хора с тест за антитела да могат да даряват, а не само тези с PCR тест. Друго тяхна искане е Националният център по трансфузионна хематология да работи през почивните дни и във време, което е удобно за дарителите.
Д-р Михайлова подчерта, че не е получила отговор на писмото си до министъра на здравеопазването и затова е изпратила писмо и до премиера Бойко Борисов:
"Има остра нужда от плазма в Националния кръвен център. Донори могат да дойдат от цялата страна, ние поемаме пътните разходи. В един момент обаче се оказва, че събота и неделя кръвният център не работи. Той работи от 8.00 ч. до 15.00 часа. това съм описала в писмото до премиера. Ние желаем хората, които се свързват с нас, да могат да реализират този добър жест - да дарят".
Няма изискване към дарителите за негативен PCR тест, а се изисква да покажат позитивен такъв, обясни още д-р Михайлова и добави, че призовават критериите към донорите да бъдат хармонизирани и актуализирани с настоящата ситуация - да няма горна граница във възрастта и да може да важи и тест за наличие на антитела.
Интервюто на Диана Янкулова с Радослав Цветков и д-р Павлина Михайлова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Експерти и представители на местната власт в София ще обсъждат влиянието на битовото отопление върху чистотата и качеството на въздуха и възможностите за замяна на отоплителните уреди с екологични. Българската столица е част от глобалната инициатива на Фонда за чист въздух (Clean Air Fund) за намаляване на въглеродните емисии и подобряване на..
България ще продължи да подкрепя усилията за задълбочаване на сътрудничеството между Европейския съюз и Виетнам, посочи президентът Румен Радев след среща с виетнамския си колега Лъонг Къонг в Ханой. За България Виетнам е изключително важен партньор в региона на Югоизточна Азия, каза Радев: "Моето официално посещение в навечерието на..
Участниците в снощния протестен митинг на опозицията в Грузия продължават да стоят пред сградата на грузинския парламент, разпънали са палатки. Ситуацията е спокойна, информира агенция ТАСС. Днес депутатите от управляващата партия "Грузинска мечта - Демократична Грузия" ще се съберат за първото заседание на парламента след изборите на 26-ти..
На 25 ноември Българската православна църка почита паметта на св. Климент Охридски, част от светите Седмочисленици. Той е известен в българската история като духовен просветител и чудотворец, един от последователите на славянските първоучители Кирил и Методий. Св. Климент Охридски е патрон на първото българско висше училище - Софийския..
Представители на Главната дирекция "Национална полиция" ще оповестят данни за случаи на насилие срещу жени по повод днешния Международен ден за премахване на насилието над жените. В областните дирекции на МВР по места ще бъде обявено началото на национална кампания "Никога повече" за популяризиране на мерките за бърза и надеждна защита,..
Според бившия министър на отбраната и ръководител на "Център по мениджмънт на сигурността и отбраната" към БАН - проф. Тодор Тагарев, почти няма вероятност руският президент Владимир Путин да използва ядрено оръжие. Пред БНР той заяви: "Моето лично мнение, а това е мнението и на голямата част в експертните общности, е, че Путин няма да..
Президентът Румен Радев разговаря с виетнамския си колега в Ханой. Българският държавен глава е на официално посещение във Виетнам, придружаван от трима служебни министри, кметовете на София и Русе, както и над 20 представители на бизнеса. Възможностите за задълбочаване на икономическите отношения между София и Ханой са сред водещите теми на..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Трудно е да си представим, че война, струвала живота на стотици хиляди и прогонила милиони от домовете им, може да ескалира още. Но броени седмици след..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..