Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Живков и подаръците от цял свят

Музей Тодор Живков - Правец
Снимка: bgDNES.bg

Ще се върнем в далечната 1989 година, когато на днешната дата, 24 октомври, Петър Младенов- министър на външните работи изненадващо се обръща към другарите си от политбюро с открито писмо. В него той обвинява Тодор Живков в авторитаризъм и го определя като главен виновник за дълбоката външна и вътрешна политическа криза в България. Младенов прави безпрецедентен акт, като обявява,че подава оставка като външен министър. Писмото предвизвиква истински шок сред членовете на политбюро.
"Това е нож в стомаха на Живков", коментира Андрей Луканов.
Всъщност и без това писмо промените в България щяха да настъпят. Икономиката буксуваше, недоволството растеше. Живков беше решил да се оттегли още през 1988 година, но тогава политбюро отказа да приеме оставката му. Въпросът беше кога. На заседание, провело се на 10 ноември 1989 година, централният комитет на БКП освобождава Тодор Живков от поста генерален секретар и фактически в държавата, който заема 35 години. В качеството си на държавен глава Тодор Живков посещава десетки държави, среща се с техните ръководители и получава подаръци: картини, статуетки, сувенири, маски, копия на антични предмети. Голяма част от тези подаръци се пазят и могат да бъдат видени в музейния комплекс на Тодор Живков в град Правец.

За витрините с подаръци и родната къща на бившия първи увлекателен разказ на Билян Иванов, уредник в комплекса може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Остров Персин: Мълчаливият свидетел

Концлагерът „Белене” е създаден на 27 април 1949 г. с поверително постановление на Министерския съвет, ръководен от министър-председателя Георги Димитров. С него комунистическото правителство взима решение да бъде създадено трудово-възпитателно общежитие (ТВО). С тази задача е натоварено МВР, на което са предадени островите на река Дунав – Персин,..

публикувано на 09.05.25 в 03:00

04.05.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 04.05.25 г.

публикувано на 04.05.25 в 08:17

27.04.2025 Законите на Мърфи

В звуковия файл можете да чуете изречението, което стана победител в месечната класация, а също и новите предложения от изминалата седмица.  Водещ - Даниела Якова.

публикувано на 28.04.25 в 09:39
Петя Дубарова

Петя Дубарова - златен слънчоглед, красив като главата на момиче

На 25 април се навършват 63 години от рождението на Петя Дубарова. Наричат я "слънчевото дете на българската поезия", останала завинаги в нея седемнадесетгодишна. Петя учи в английската езикова гимназия в Бургас „Гео Милев“, което е нейна мечта. Поетесата много пъти е споделяла, че обожава английския език.  Многократно е изнасяла литературни четения на..

публикувано на 25.04.25 в 03:00

Група деца от Смолян снимат филм

Група деца от Смолян снимат филм. Те са на различна възраст, но ги обединява идеята сами да създадат игрален филм. Сюжетът е криминален , а освен актьори, децата са и сценаристи, оператори и монтажисти. Учениците имат амбиция да заснемат пет сезона с по 12 епизода . Досега има готови 4 серии. Репортаж на Радостина Чернокова в..

публикувано на 21.04.25 в 18:31
Законите на Мърфи

20.04.25 - Законите на Мърфи

Рубриката от 20.4.25 година

публикувано на 20.04.25 в 11:31

Филмът "Жестокият път" тръгва по кината

От 18 април по кината тръгва новият филм за легендарната българска експедиция „Еверест ‘84“. Той се казва „Жестокият път“ – както наричат Западния гребен, най-трудния маршрут до този връх. Преди 40 години Христо Проданов става първият българин, изкачил Еверест, а по-късно други четирима алпинисти от експедицията – Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил..

публикувано на 18.04.25 в 10:18