Според тези разпореждания, близо 260 000 гимназисти в цялата страна преминаха към онлайн обучение за период от две седмици. Към момента присъствените занятия се запазват за учениците от първи до седми клас. Изключение правят 15 училища, които са получили одобрение от просветния министър да преминат към обучение в електронна среда.
На този фон родители на седмокласници изразяват притеснения от затварянето на училищата - сценарий, който здравните власти не изключват, в случай че сегашните мерки не са ефективни. Семействата настояват присъствените занятия да бъдат запазени при провеждането на съкратени учебни часове.
„Друго си е на живо да се разкаже, да учат, да бъдат изпитвани, докато знаем, че онлайн-обучението, през което минахме миналата година март месец, е изключително неефективно“, сподели баща на седмокласник.
Повечето деца разчитат на частни уроци за по-добрата подготовка за външното оценяване, което предстои в края на учебната година. Със заповед на здравния министър присъствените занятия в образователните центрове са временно преустановени, което също буди безпокойство сред родителите:
„Това е още една пречка за тях да могат да се подготвят адекватно за изпитите“.
Неизвестността се отразява на образователния процес, коментира друг родител:
„Абсолютно действа демотивиращо и по някакъв начин разстройва и целия учебен процес. Да се знае поне какво се случва оттук нататък за някакъв малко по-дълъг период от време, а не от днес за утре. Трябва да се намери някакъв баланс между това да се предпазваме от Covid и това все пак да запазим по някакъв начин и психическото здраве на децата, и това, което е свързано с тяхното бъдеще все пак“.
Учениците от прогимназиален етап да не прекъсват контакта си с училищната среда. Затова призовават и преподавателите. Учителят по български език и литература Светослав Иванов:
"Най-правилно ще бъде да запазим доколкото е възможно до последно учениците от прогимназиалния етап в присъствено обучение, защото няма нищо по-качествено от това обучение".
Увеличава се броят на сирийците в Кипър, които искат да се върнат в родината си Кипър е на първо място в ЕС през 2024 г. по съотношение между броя пристигнали и заминали от острова нелегални мигранти, обявиха от правителството. Увеличава се броят на сирийците, търсещи убежище в страната, които оттеглят молбите си за предоставяне на международна..
Всички пътища на територията на Ямболска област са проходими при зимни условия. Приоритетно се работи по 35-километровия участък от магистрала "Тракия“ на територията на областта, както и международния път 1-7 към граничен пункт "Лесово“, като и двата участъка са почистени до асфалт. В региона вали сняг от сутринта, като най-значителен е в района на..
Русия нанесе удари по обекти на критичната инфраструктура в Западна Украйна, съобщиха украинските власти. Управителят на западната Лвовска област заяви, че при атаката са повредени два обекта. Украинската противовъздушна отбрана е отразила руски атаки срещу критична инфраструктура и в съседната Ивано-Франковска област. Не се съобщава за жертви и..
Парламентът реши окончателно, че членове на ВСС с изтекъл мандат не могат да гласуват за назначаване и освобождаване на главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд. Вчера в Комисията по конституционни и правни въпроси този текст беше отхвърлен с гласовете на ГЕРБ-СДС, "ДПС - Ново начало" и БСП-ОЛ. Днес..
Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че редовно правителство, което се ползва с парламентарна подкрепа, може да сложи край на политическата криза. Той открои като успешно изпълнени задачи на служебното правителство - пълноправното членство на страната в Шенген и стъпките по изграждането на Националната детска болница. "Така че днес..
Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да гласуват за главен прокурор и председатели на Върховния касационен и Върховния административен съд...
За необятното поле на седмото изкуство и за историите, които разказва киното разказва Ирина Иванова, кино журналист, преподавател по "История на Западноевропейското кино" в НАТФИЗ , а вече и режисьор. На 13 януари отбелязахме деня на българското кино. На тази дата преди 110 години се е състояла прожекцията на първия български филм..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Стихията в Лос Анджелис е с библейски размери. Това разказа пред БНР Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет...
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..