На 28 август 2020 г., далеч от родината, си отиде от този свят голямата българска балерина Цвета Джумалиева. Въпреки че от 1979 г. тя преподаваше балетно изкуство в Италия и не участваше в нашия театрален афиш, сигурно има почитатели, които си спомнят нейните героини в спектаклите на Софийския национален балет: Аврора от „Спящата красавица“, Маша от „Лешникотрошачката“, Кити от „Дон Кихот“, Жизел от едноименния балет, Пепеляшка от балета на Прокофиев, Демна от „Нестинарка“ и още много, много други централни роли. Нейните изпълнения бяха майсторски, превъплъщаваше се и в комични, и в лирични, и в силно драматични роли с лекота, работеше с професионализъм и в търсене на перфектността.
Цвета Джумалиева е родена през 1938 г. в род, дал на България такива личности като художника Николай Павлович и политика Васил Радославов. За първите си впечатления от балетното изкуство и първите си учители разказва в интервю самата Джумалиева в запис, съхраняван в Златния фонд на БНР, който можете да чуете в зруковия файл.
Цвета Джумалиева дебютира на сцена през 1959 г. като Аврора от „Спящата красавица“ на Чайковски в спектакъл на балета на Софийската опера. Постепенно репертоара и обхваща централните роли от класически и съвремени балети - в него влизат и “Каменното цвете" от Прокофиев, и “Дървеният принц" от Барток, “Петрушка“ от Стравински, а нов етап в кариерата й са участието в постановките на Иржи Немечек на „Съвест Хирошима“ на Букови и „Рапсодия в синьо“ на Гершуин. От 1973 г. Джумалиева преподава класически балет в Държавното хореографско училище в София. Гостува с голям успех като солистка на театрите в Италия, Испания, СССР, Франция, Австрия, Египет и др. Удостоена е с наградата „Виоти“ за класически танц. Сезонът 1966/67 е солистка на Комише опер - Берлин, снима се в няколко телевизионни филми-балети. От 1979 г. е преподавател във Филхармоничната академия в град Месина, където възпитава поколения италиански балерини и балетисти, а след пенсионирането си основа частно балетно училище.
В Световния ден на балета - 29 октомври - да си спомним за незабравимата Цвета Джумалиева.
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Младият български пианист Емануил Иванов гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos. Интегралът има за..
По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..
Соросоид стана обидна дума, защото хората нямат никаква мисъл за България. Джордж Сорос се надцени и мислеше, че тази вълна на "Отворено общество"..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..