Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Бошнакова: Опитваме се да си живеем въпреки вируса и сякаш го няма

Решението за затваряне на училища и университети е взето ангро, смята преподавателят

Десислава Бошнакова
Снимка: Личен архив

Обвиненията, че българинът не спазва мерките, са доста преувеличени. Поне около мен, ако щете дори по улиците и по броя на колите се усеща драстично намаление на броя на хората, които са повече навън, събират се на групи. Непрекъснато ни се внушава, че българинът нищо не спазва.“ Това каза пред БНР проф. Десислава Бошнакова, ръководител на департамент „Масови комуникации“ в Нов български университет.

За да се спазват правилата, те трябва да идват от авторитетни институции и хора, които дават добри примери, както и мерките да се налагат с адекватна комуникация, смята Бошнакова.

Изгубихме времето от март насам, за да сме готови с решения. Имахме 6 месеца, в които можехме да планираме и да направим нещата доста по-различни. В момента ние просто се опитваме въпреки вируса да продължим да си живеем, сякаш него го няма“, коментира Десислава Бошнакова в предаването „Преди всички".

Според нея решението за преминаване в дистанционен формат на големите ученици и студентите е било взето ангро, без да се отчитат специфики.

От 13 март до ден днешен не бяха взети много решения за действия, които биха могли да направят днешната ситуация да изглежда по друг начин, отбеляза преподавателят.

„Ние можехме да вземем решение и да започнем учебната година по-рано, за да имаме време, когато е топло и когато могат да се провеждат неща навън. Университетите можехме да започнем по-рано. Можехме, както на много места се е случвало по света, да използваме лятото, за да направим сериозна база от дигитално съдържание, което учителите да ползват“, коментира Десислава Бошнакова.

Бошнакова попита още как се осъществява онлайн обучението, след като учителите не разполагат с техника:

В началото на септември министърът на образованието каза, че над 50% от учителите не разполагат с техника, с която да водят онлайн обучението. Това се знаело вследствие на края на миналата година. Моят въпрос е, при условие, че има поръчани устройства, но те ще дойдат напролет, как се случва онлайн обучението на учениците в момента?“

У нас и без Covid автономността на отделните училища, на отделните учители при взимането на решения почти не съществува, каза още проф. Бошнакова.

В Нов български университет например мерките са се спазвали изключително прецизно, разказа тя.

Ходехме с маски. На всеки вход е инсталирана термокамера. Във всяка зала има машини, които „ловят“ микроби. Навсякъде има дезинфектанти.“

Преди затварянето на университетите студентите в НБУ са имали възможност да избират дали да присъстват на учебните занятия или да ги следят онлайн, бил е прилаган хибриден модел.

Поне аз не виждах струпване, но взетото решение касае абсолютно всички. Има училища в малките населени места, където няма такива струпвания и няма нужда от тези крайни мерки“, подчерта проф. Бошнакова.

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36

Разбират ли в София какво означава влакът за Кардам?

През октомври Българските държавни железници обявиха новия си график за движение на влаковете за 2025 г. В него се посочва, че е предвидено подобряване на обслужването по железопътните линии в страната, заложени са нови възможности за пътуване между Северна и Южна България, по-бързи влакове по линията София – Бургас, по-удобни разписания в..

публикувано на 05.11.24 в 10:45

Пациентска асоциация настоява за спешни действия при ревматичните заболявания

Асоциацията на пациентите, активни в здравеопазването, организира събитие под надслов " Без време за чакане. Спешни действия за ревматичните пациенти в България ".  Пред БНР председателят на Асоциацията Анета Драганова подчерта, че вече 14 години работят по тези теми.  " Ние сме постигнали ранна диагностика и благодарение на нея има все пак..

публикувано на 05.11.24 в 10:13
Доналд Тръмп и Камала Харис

Харис или Тръмп? В САЩ гласуват за президент

В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка , битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.  Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас..

публикувано на 05.11.24 в 06:47

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31