За да се спазват правилата, те трябва да идват от авторитетни институции и хора, които дават добри примери, както и мерките да се налагат с адекватна комуникация, смята Бошнакова.
„Изгубихме времето от март насам, за да сме готови с решения. Имахме 6 месеца, в които можехме да планираме и да направим нещата доста по-различни. В момента ние просто се опитваме въпреки вируса да продължим да си живеем, сякаш него го няма“, коментира Десислава Бошнакова в предаването „Преди всички".
Според нея решението за преминаване в дистанционен формат на големите ученици и студентите е било взето ангро, без да се отчитат специфики.
От 13 март до ден днешен не бяха взети много решения за действия, които биха могли да направят днешната ситуация да изглежда по друг начин, отбеляза преподавателят.
„Ние можехме да вземем решение и да започнем учебната година по-рано, за да имаме време, когато е топло и когато могат да се провеждат неща навън. Университетите можехме да започнем по-рано. Можехме, както на много места се е случвало по света, да използваме лятото, за да направим сериозна база от дигитално съдържание, което учителите да ползват“, коментира Десислава Бошнакова.
Бошнакова попита още как се осъществява онлайн обучението, след като учителите не разполагат с техника:
„В началото на септември министърът на образованието каза, че над 50% от учителите не разполагат с техника, с която да водят онлайн обучението. Това се знаело вследствие на края на миналата година. Моят въпрос е, при условие, че има поръчани устройства, но те ще дойдат напролет, как се случва онлайн обучението на учениците в момента?“
У нас и без Covid автономността на отделните училища, на отделните учители при взимането на решения почти не съществува, каза още проф. Бошнакова.
В Нов български университет например мерките са се спазвали изключително прецизно, разказа тя.
„Ходехме с маски. На всеки вход е инсталирана термокамера. Във всяка зала има машини, които „ловят“ микроби. Навсякъде има дезинфектанти.“
Преди затварянето на университетите студентите в НБУ са имали възможност да избират дали да присъстват на учебните занятия или да ги следят онлайн, бил е прилаган хибриден модел.
„Поне аз не виждах струпване, но взетото решение касае абсолютно всички. Има училища в малките населени места, където няма такива струпвания и няма нужда от тези крайни мерки“, подчерта проф. Бошнакова.
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..