Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Международен ден на Черно море

| обновено на 31.10.20 в 13:27
Снимка: БГНЕС

Човешкото въздействие и климатичните промени излагат на риск черноморските рибни запаси, а процесите на влошаване на екосистемата могат да станат необратими. За негативната тенденция алармират еколозите от Световния фонд за дивата природа и учените от БАН, а повод за коментара им е Международният ден на Черно море.

Оценка на стопанските ценни видове риби показва, че нито един от тях не е в добро състояние, коментира д-р Радослава Бекова от Института по океанология към БАН:

„Това не означава, че рибата изчезва. Напротив, ако сравним, примерно, с периода през 60-те години, когато се е случвала екологична криза в самото Черно море, в момента ние имаме период на възстановяване“.

Процес, който е възпрепятстван от пластмасовите отпадъци, отложени по морското дъно и плажовете:

„Дребни частици, които оказват изключително негативно влияние върху хранителния спектър на рибите много често води до загуба на техния живот“, както и от глобалното затопляне.

„С увеличаване на температурата плодовитостта на рибите започва да се изменя, като може да се наблюдава да не оставят поколение след себе си“, посочва Бекова.

От видовете растения и животни, които обитават Средиземноморския басейн, у нас се срещат по-малко от 10% , коментира д-р Бекова:

„Нашето море под 150-тия метър е мъртво. Оттам надолу кислород липсва“.

И допълва:

„Да се финансира много повече в този тип научна разработка, научните работници, това са хората, които може да кажат как евентуално ние можем да помогнем, за да продължим положителната тенденция на възстановяване на Черно море“.

Днес - в последния ден на октомври, се отбелязва и Международният ден на Черно море, припомнят от Министерството на околната среда и водите. България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна потвърдиха ангажимента за възстановяване и опазване на морската  среда с вчерашния онлайн форум под наслов „Заедно за по-синьо Черно море“.

Българският еврокомисар Мария Габриел обяви създаването на мрежа от млади посланици на Черно море в онлайн конференция с наслов „Научни изследвания и иновации в Черно море“.

Тя открои конкретни мерки в подкрепа на млади изследователи и таланти, които да работят както е мрежата за Атлантическия океан.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежка катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград

В четвъртък ще бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград, който се ремонтира от години. В това увери регионалният министър Иван Иванов.  По думите му на 18 юли ще бъде изцяло възстановено и движението през тунелите "Правешки ханове" и "Топли дол" на магистрала "Хемус", а до края на този месец ще приключат и ремонтите по виадуктите по..

публикувано на 01.07.25 в 15:52
Административният ръководител на Окръжна прокуратура - София Наталия Николова.

Прокурор Николова: Не посочвайте никакви лични данни на хора, които не са проверени

Българи и украинци с българско гражданство са замесени в разбитата световна мрежа за пране на пари и данъчни престъпления. Прокуратурата и ГДБОП разбиха международен канал за пране на пари и данъчни измами Окръжният прокурор на София Наталия Николова обясни, че чрез банкови сметки на новоучредени търговски дружества на имената на малоимотни лица..

публикувано на 01.07.25 в 15:51

Намаляват нарушенията в горите в централната част на Северна България

Намаляват нарушенията в горите в Централна Северна България, съобщиха от Северноцентралното държавно предприятие – Габрово. За юни горските инспектори са направили над хиляда и сто проверки. През юни горските служители са направили 1113 проверки в държавните гори в областите Габрово, Велико Търново, Русе, Силистра и Разград. Близо 40 на сто..

публикувано на 01.07.25 в 15:29
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украински дронове са нанесли удари срещу военен завод в руския град Ижевск

От украинска страна се съобщава, че са били атакувани производствени мощности и складове, като е избухнал пожар. Заводът се намира в Република Удмуртия на повече от 1300 километра от Украйна. В него се произвеждат зенитно-ракетни комплекси "Тор" и "Оса", както и ударни безпилотни апарати "Харпия". При атаката са загинали трима души, а 35 са..

публикувано на 01.07.25 в 15:08

УМБАЛ "Д-р Г. Странски" с успех в развитието на роботизираната онкохирургия

Клиниката по онкологична хирургия към Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Д-р Георги Странски"-Плевен постигна исторически успех, като извърши първата у нас робот-асистирана операция със системата Da Vinci X на пациентка с карцином на млечната жлеза. Това събитие бележи важен етап в развитието на роботизираната..

публикувано на 01.07.25 в 14:56