Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един дарител спасява три човешки живота

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ясно е, че тази зима ще мине под напрежението на Covid епидемията. Затова в „Политически НЕкоректно“ се чувстваме отговорни да съдействаме в дарителската кампания за събиране на реконвалесцентна плазма. Всеки, който е преболедувал Covid–19, може да позвъни на телефона на Националния кръвен център, където ще му кажат как би могъл да дари плазма и да спаси три човешки живота. Телефонът за връзка е 02 92 104 91.

Експертите отбелязват, че при прогресиране на Covid заболяването с добре изразени симптоми е полезно да се стои по няколко часа в определена поза, наречена prone поза (proning). И това е добре както за болни, които са на механична вентилация, така и за такива, които не са. Позицията позволява по-добро разширяване на белодробните области, които са откъм гърба, отстраняване на секретите и подобряване на оксигенацията, тоест, насищането с кислород.

За това какво точно представлява позата разказва д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на отделение „Функционална диагностика“ в Медицински институт на МВР, София:

„Това е prone position. Човекът е обърнат с лице към пода в стойка на лакти и колене. Част от положителния ефект е заради начина, по който функционира белият дроб. За разлика от системното артериално налягане, това, което хората знаят като 120/80, което се получава в големия кръг на кръвообращение, налягането в белия дроб е много по-ниско. Не повече от около 30-40 мм. Това е така, защото мембранките в белия дроб са много по-тънки и ако там имаме високо налягане, може да се случи неблагополучие и да излезе част от течността вътре в белия дроб и да наруши неговата функция. Поради това, че белият дроб работи с ниско налягане, земното претегляне може да преразпределя кръвта доста значимо. Тоест, в зависимост от това дали човек лежи в леглото, или е седнал, или е прав, количеството кръв, която се намира вътре в циркулацията на белия дроб, може да е различно. И затова много отдавна е известно, че хората, които имат сърдечно-съдови проблеми, като легнат получават по-силен задух, отколкото като седят в леглото или като са прави. Това е заради преразпределянето на обема кръв в белите дробове. Същото нещо се получава и тогава, когато имаме възпалителни промени в белия дроб. И понеже по-често лежим по-гръб, местата, които по-често се засягат от изливането на възпалителните изменения около кръвоносните съдове в белия дроб, са преобладаващо тези, които се намират откъм гърба. И затова, когато заемем поза с лице надолу, така че предните части на белия дроб да бъдат по-добре кръвоснабдени, тогава облекчаваме задната част на белия дроб. Тази поза се ползва и при хора, които са на механична вентилация, те се обръщат с лицето към земята и се вентилират с лице към земята за известен период от време. По този начин преразпределяме кръвта в белите дробове и даваме възможност да се използва по-голяма част от площта на кръвоносните съдове там. Тази поза е ефективна при Covid, защото при това заболяване имаме тромбозиране, или намаляване на проходимостта на съдовете в белия дроб“.

Така нареченият proning e част от плана за обгрижване при Covid в болниците по света. Интерес представлява и темата защо хората с наднормено тегло са толкова застрашени от лошо развитие на коронавирусната инфекция. Д-р Симидчиев подчертава един занимателен факт, че на всеки килограм мастна тъкан към системата на кръвната циркулация се добавят около 200 км допълнителни кръвоносни съдове. Това силно натоварва сърдечно-съдовата система. Пулмологът споделя още, че хората, които имат сериозно наднормено тегло, могат да страдат от т.нар. синдром на Pickwick, тоест синдром на хиповентилация. Което в случая при Covid създава и допълнителни рискове.

„Мастната тъкан в човешкото тяло е хормонално активна и излъчва хормони, които са свързани с възпалението. Тоест хората, които са с наднормено тегло нерядко имат високо ниво на цитокини, които са свързани с възпалението. Хората с наднормено тегло също често страдат от артериална хипертония, тоест от заболяване, което уврежда кръвоносните съдове. Ако кръвоносните съдове са предварително увредени от един процес като наднорменото тегло и метаболитния синдром, тогава рискът за този пациент е два пъти или три пъти по-голям. Защото вирусът уврежда съдове, които вече са частично увредени от хроничното възпаление на затлъстяването“.

Установено е, че има връзка между мастната тъкан и процесите на кръвосъсирване. Има доказателства за ползите от ежедневната употреба на най-обикновен аспирин при пациенти с лека форма на Covid. Необичайното натрупване на мастна тъкан води и до състояние на постоянна имунна дерегулация и нарушения в Т-клетъчния отговор на организма. Освен това вирусът навлиза в клетките, използвайки един основен рецептор ACE 2 (ангиотензин конвертиращ ензим 2), който се съдържа в различни органи като бял дроб, сърце, бъбреци, но също така и в натрупаната мастна тъкан. Тоест, виремията при затлъстелите хора е с доста по-лош контрол.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19

Пенсиите няма да се осъвременят от 1 юли по Швейцарското правило

Пенсиите няма да се осъвременят от първи юли тази година по Швейцарското правило. Това е записано в проекта на бюджет на Държавното обществено осигуряване за тази година, с който БНР разполага. Предлага се индексацията на пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да е с 5 на сто. Този процент е получен като сбор от 20% от нарастването на..

публикувано на 18.02.25 в 20:00

Франция свиква втора среща за Украйна и европейската сигурност

Франция свиква втора за тази седмица международна среща за войната в Украйна и европейската сигурност утре. Това съобщиха дипломатически източници, цитирани от "Ройтерс". Сред поканените са представители на Канада, Норвегия, Румъния, Гърция и балтийските страни. На първото съвещание вчера бяха обсъдени възможностите за изпращане на миротворци в Украйна..

публикувано на 18.02.25 в 19:59

В Босилеград отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола на свбодата

Дипломати, представители на политически партии, депутати от 51-вото НС, специално пристигнали от София, граждани, кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кюстендилци участваха в поклонението за 152-рата годишнина от гибелта на Васил Левски пред паметника на Апостола в Босилеград. От Културно-информационния център в Босилеград (КИЦ) и Столичната..

публикувано на 18.02.25 в 19:52
Министър-председателят Росен Желязков

Премиерът: Проектобюджетът е готов

Преди началото на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков заяви, че заложените в управленската програма цели са с хоризонт за пълен мандат: Какво пише в управленската програма на правителството "С колегите от коалицията, както и с колегите, които подкрепят правителството – ДПС-ДПС, ще разгледаме всички..

публикувано на 18.02.25 в 19:28
Илияна Йотова

Вицепрезидентът подкрепи позицията на държавния глава да не се пращат военни в Украйна

Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи позицията на президента Радев за изпращането на български военен контингент в Украйна и коментира срещата в Риад. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна "Смела и категорична позиция на президента господин Румен Радев. Надявам се това да бъде позицията на Народното..

публикувано на 18.02.25 в 19:09
Вицепрезидентът Илияна Йотова (вдясно)  посети днес ОУ

Йотова: Най-трудният изпит днес - дали умеем да разчитаме посланията на Апостола

Навършиха се 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. На 18 февруари 1873 г. Левски е обесен в покрайнините на София от османските власти.  Карлово сведе глава пред гибелта на Левски Тази вечер в Ловеч - пред най-големия паметник на Васил Левски, се провежда гражданското поклонение с военен ритуал за отдаване на  почит към..

публикувано на 18.02.25 в 18:54