Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Коментар на Александър Сивилов:

За главата на един учител

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 16 октомври 18-годишен ислямист обезглави с нож учител по история в Париж. В нощта на 31 октомври срещу 1 ноември 1954 г. в Алжир започва войната за независимост.

На пръв поглед тези събития нямат нищо общо, но историята ни учи друго. Защото корените на крайния ислямизъм във Франция са част от колониалното ѝ минало и политиката на неуспешна интеграция на хората от отвъдморските територии.

Алжир се оказва център на френската колониалната империя в Африка, след като е отнет от османците през 1830 г. Страната е включена към територията на Франция и се смята за департамент, подобен на вътрешните ѝ провинции. Управлява се от губернатор и започва бързо заселване на европейски емигранти в най-плодородните територии. Местните мюсюлмани, араби, бербери и туареги са изключени от обществената система и нямат политически и граждански права. Така, както дълго време и християните нямат в Османската империя.

Втората световна война променя ситуацията там напълно. Алжир подкрепя съпротивата и войските на генерал Шарл дьо Гол. Много от мюсюлманите се сражават заедно с армиите на съюзниците в италианските и френските кампании. Краят на войната ги връща в предишното подчинено положение. Заради това през 1945 г. в Алжир избухва първото въстание.

Ситуацията е сходна и с други колонии. Във Виетнам Хо Ши Мин повежда съпротивата и успява да освободи страната през 1956 г. Този пример дава на алжирците надежда и те също започват своята съпротива. Създаденият Фронт за национално освобождение повежда партизанската борба. Исканията са леви и социални – права, аграрна реформа и естествено – независимост.

Проблемът за Франция е голям, тъй като там живеят почти 2 милиона бели французи, които смятат Алжир за своя родина. В крайна сметка кървавият конфликт довежда до разпадането на Четвъртата република в Париж и до връщането на власт на ген. Шарл дьо Гол, който не се страхува да даде независимост на Алжир през 1962 г.

„Борбата, която приключва и саможертвата на загиналите от двете страни трябва да помогне на хората окончателно да разберат, че те са направени не да се бият, а да вървят заедно по пътя на цивилизацията“, казва той, когато е обявено примирието.

Алжир продължава живота си като независима държава. Но Франция не може да остане без своите „евтини“ работници. Така през следващите десетилетия в страната влизат все повече и повече хора от бившите колонии. Правителствата правят опит да им наложат приемане на френските идеали за демокрация и равенство, но в същото време расизмът и изключването са навсякъде. Днес, ако пътувате в големите градове или дори в южните провинции, има много места, където не трябва да ходите, просто защото имате бял цвят на кожата.

Най-сериозният проблем остава социалното изключване. Компаниите отказват да наемат хора с нефренски имена и чужд произход. Гетата заобикалят богатите квартали. Всички тези „други французи“ се чувстват отхвърлени и стават лесна плячка на радикалния ислям. Той също се оказва плод на западното общество.

Войната, която СССР започва в Афганистан, отваря невероятна възможност за САЩ. Съветското ръководство попада във Виетнамския капан, от който Америка не е успяла да се измъкне. Там съюзници на т.нар. „демократични страни“ са талибаните, начело с Осама бен Ладен. По-добре е да има радикален ислям, отколкото ужасното комунистическо управление.

„Изразявам силната подкрепа на нашата държава за съпротивата. Както и към голямата стъпка към единство, която те предприеха. Това показва, че народът на Афганистан говори в един глас в съпротивата си срещу съветското нашествие и окупация на тяхната земя. Обединяването се доказа и на бойното поле. През последните 18 месеца муджахидините подобриха въоръжението си, тактиката си и нанесоха редица поражения за съветските елитни части.“, казва президентът на САЩ, Роналд Рейгън след среща с муджахидините в Белия дом през 1987 г.

Оръжията, с които воюват обединените сили на муджахидини, талибани и арабски наемници, са изпратени от Америка. Резултатът е една разпадаща се държава където се появява „Ал Кайда“ – мрежа на терористични организации, разпространяващи радикалния ислям.

Но историята не свършва дотук. Връщаме се в Алжир, който през 70-те и 80-те години е управляван от ляво правителство, симпатизиращо на Източния блок. Краят на Студената война и разпадът на СССР довеждат до политическа криза и начало на гражданска война в африканската държава. Този път срещу военните и привържениците на светската държава се изправят терористични организации на радикални ислямисти. Войната с ислямският фронт за спасение продължава повече от десет години. Загиват над 100 хиляди души, а организацията става част от „Ал Кайда“.

Такива войни тепърва предстоят. Войни, в които ще умират момчета и момичета, носещи чалми и бурки или разпятия на врата. Европа явно вече разбира заплахата, пред която се изправя. Ердоган използва същите принципи, за да остане на власт, търси външни противници и доброволци да станат мъченици. За съжаление забравяме, че и той бе близък партньор на запада, а сега османистката и ислямистката му политика съсипва една след друга държавите около Турция.

А проблемът навсякъде продължава да е един и същ - когато не оставиш на човек нищо друго освен Бог, той е готов да убива за него. Готов е да унищожи и този, който се мъчи да му отвори цял нов свят и да го научи да мисли. Готов е да обезглави един учител по история.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стачка отмени полети от България до Белгия

Един пристигащ вечерен и един заминаващ също вечерен полет за София от летище Завентем в Брюксел са отменени. На Шарлероа е анулиран един пристигащ полет от Варна. От Завентем няма да излети нито един самолет, не се допускат и част от пристигащите полети. Стотици полети на "Райън еър" пък са анулирани на Шарлероа.  И двете летища са..

публикувано на 01.10.24 в 13:10
Служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: Полагаме усилия да транспонираме директивата за минималната заплата

"Полагаме усилия, за да транспонираме директивата за адекватните минимални работни заплати така, както е разписана. Процесът не е лесен". Това заяви служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов при откриването на двудневна международна конференция. Той увери, че министерството работи заедно със синдикатите и работодателите, за да се..

публикувано на 01.10.24 в 12:55
Петя Георгиева, ИПИ

Петя Георгиева: Моите очаквания са, че ще се върви към увеличаване на пенсионната възраст

Хората все повече се интересуват какво им се полага като профилактични прегледи и изследвания, а те са съобразени с възрастта на човек и насочени към откриване на социалнозначими заболявания. Това разказа пред "Хоризонт" д-р Николай Колев, общопрактикуващ лекар в Хасково и член на Управителния съвет на Българския лекарски съюз. Той се..

публикувано на 01.10.24 в 12:50

Започва новата академична учебна година на Софийския университет

Новата академична учебна година на Софийския университет "Св. Климент Охридски“ беше официално открита в Аулата в Ректората. Учебната 2024-2025 година на Софийския университет беше официално открита от министъра на образованието и науката Галин Цоков. "Нека Софийският университет да продължава да бъде истината и свободата, които да ни..

публикувано на 01.10.24 в 12:30

Рекорден интерес към тазгодишния Софийски маратон

Рекордните над 6000 участници ще се включат в 41-вото издание на Софийския маратон, който ще се проведе на 13 октомври. Началото ще бъде поставено от площад "Александър Батенберг" пред Националната художествена галерия. Маршрутът на състезанието преминава през центъра на София, близо до повечето исторически забележителности и емблематични сгради на..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Стачка на пристанищни работници застрашава икономиката на САЩ

Масирана стачка на пристанищни работници на Източното крайбрежие в Съединените щати и крайбрежието на Мексиканския залив спря потока на около половината кораби, използвани за океански транспорт в страната, предадоха световните агенции. Стачката, която е с искане за по-високи възнаграждения, заплашва състоянието на американската икономика...

публикувано на 01.10.24 в 12:09
Дим се издига след израелския обстрел на селата в района на Набатия, Ливан, 23 септември 2024 г.

Лондон осигури чартър за британците, желаещи да напуснат Ливан

Правителството на Обединеното кралство осигури чартърен полет от Ливан за британци, които искат да напуснат страната на фона на ескалиращото насилие. Самолетът трябва да излети от международното летище на Бейрут "Рафик Харири" утре, като приоритет ще бъдат по-уязвимите британски граждани и децата под 18 години, заявиха от Министерството на..

публикувано на 01.10.24 в 11:59