Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нови ограничения заради Covid-19 в Европа

Само аптека работи в търговски център в Брюксел, след влизането в сила на нови мерки в Белгия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Експерименталната ваксина за коронавирус на германската компания „КюрВак“ е предизвикала отговор на имунната система на човешкото тяло в първия етап от тестването ѝ. Плановете на компанията предвиждат последният етап от тестването върху хора да започне преди края на тази година.

В Германия, където инфектираните са половин милион, започва едномесечна частична блокада - затварят барове, кафенета, ресторанти, театри, опери, киносалони и спортни центрове.

„От всеки един зависи ноември да е общ успех, повратен момент. Ако успеем да забавим разпространението на вируса през следващите четири седмици, декември ще бъде под контрол“, заяви канцлерът Ангела Меркел.

Влезе в сила строга карантина и в Белгия. Там затвориха магазини и училища.

Министърът на здравеопазването на Италия описа последните данни за епидемията като „ужасяващи“. Италианското правителство ще затегне ограниченията, за да ограничи разпространението на коронавируса, но засега ще се въздържи от тотална национална карантина, заяви премиерът Джузепе Конте. По-строгите мерки ще включват ограничаване на движението между най-засегнатите от заразата райони и въвеждане на вечерен час.

Премиерът на Португалия Антониу Коща изрази намерението на правителството да бъде обявено извънредно положение за общественото здраве, което ще позволи налагането на по-стриктни забрани.

В Словакия над половината от населението се тества за Covid-19 през почивните дни - 3 милиона и 600 хиляди са си направили антигенен тест, от които малко над 1 процент са били положителни.

Училищата в Букурещ остават затворени още две седмици.

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус е в самоизолация, след като е бил контактен на дал положителна проба за Covid-19.

По данни на американския изследователски университет „Джонс Хопкинс“ заразените по света са над 46 милиона и 600 хиляди, над 10 милиона от които са в Европа, починалите - над един милион и 200 хиляди, а възстановилите се - над 31 милиона. Най-много са смъртните случаи в Съединените щати, Бразилия, Индия и Мексико.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22