Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пречи ли бюрокрацията за възкресяването на емблематична сграда в Русе

Инж. Иванов показва състоянието на сградата, за чието реставриране се бори вече месеци
Снимка: БНР

Архитектурното наследство на Русе е повод за гордост и самочувствие за жителите на дунавската столица.

Определението „Малката Виена" подсказва, че архитектурният стил на града е по-близък до европейския, отколкото до типично българския възрожденски стил.

Богатото културно наследство обаче изисква много грижи и пари. Затова и всеки, който се захване с реставрация на някой от великолепните архитектурни образци, заслужава почит.

Случва се обаче тъкмо обратното - държавата в лицето на институциите си прави всичко възможно, за да спъва и бави работата, с огромното си оръжие - бюрокрация, заредена с безразличие.

Според Закона за културното наследство всеки документ, касаещ реконструкция или реставрация на сграда паметник на културата, трябва да се съгласува с Министерството на културата, пояснява инж. Иван Иванов, който има амбицията с фондацията си да съживява стари сгради в Русе.

Обликът на Русе в старите картички  Снимка: БГНЕС

Новият му проект е свързан със сградата на ул."Рила" 10, позната на повечето хора като старите адвокатски кантори. Всъщност сградата е построена през 1907 година за Доходно здание от големия фабрикант Сабетай Леон Бениеш.

След като купува сградата от наследниците, инж. Иванов води съдебно дело за делба с държавата, което приключва в срок. Започват обаче мъките му с Министерството на културата. Само промяната на Подробния устройствен план го забавя с шест месеца. Заради това, че архитектурните проекти се бавят повече от година, са подготвили проект за аварийно укрепване, пояснява инж. Иванов. „За да има фронт за работа тази година и следващата година.“

Иван Иванов се позовава на текст от Закона за културното наследство, посветен на спешните аварийни ремонти и пита за какъв авариен ремонт можем да говорим, когато е внесъл проекта си през март, а още нищо не е получил. „Писал съм до Банов (министърът на културата  - бел. ред.), никой не ми отговаря и проекта не го утвърждават.“

Националният институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) приема проектите, парафира ги в четиримесечен срок, след което те отиват в Министерство на културата, където също се чака 4 месеца Дирекция „Културно наследство“ да ги одобри, описва административните пътища инж. Иван Иванов.

Говорим за аварийна работа. Сградата е застрашена от срутване“, коментира той и показва документите от март и април, с които е поискал разрешения за аварийните ремонти, защото „с това нещо се бърза и е спешно“.  

Снимка: БГНЕС

Сградата е застрашена от срутване от години. Нещо повече - самото Министерство на културата през 2014 година издава предписание да се направи авариен ремонт.

НИНКН с месеци не отговаря на телефоните, оплаква се още русенският инженер. И пита – с какво институтът и министерството, призвани да опазват културното наследство, помагат. „Те само пречат“, констатира Иванов.

Чиновниците пречат на усилията на инж. Иван Иванов със собствени средства да върне блясъка на двуетажното здание, в което е имало пет магазина, два салона, седем стаи и пристройки в двора. Фабрикантът Сабетай Леон Бениеш е един от първостроителите на Русе, затова и плановете са сградата да се превърне в бутиков хотел, който ще носи неговото име - хотел „Бениеш".

От Министерството на културата съобщават, че становището на ведомството по казуса със сградата на Сабетай Леон Бениеш е издадено на 23 октомври и предстои заедно с графичната документация да бъде изпратено в Националния институт за недвижимото културно наследство.

Още за този казус - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50