„България е моята родина, чиито корени се пазят въпреки времето и разстоянието“, казва роденият в Аржентина Густаво. Времето от близо век и разстоянието от почти 12 хиляди километра не са успели да заличат усещането му за България.
Густаво Гергов е второ поколение аржентинец, но корените му са български. Преди почти 100 години, както много други българи, дедите му тръгнали за Южна Америка в търсене на по-добър живот:
„Дядо ми по майчина линия е роден във Велико Търново. А баба ми и дядо ми от страната на баща ми са от Пещерна. Защо дедите ми са решили да напуснат България тогава? Те пристигнали в Аржентина около 1930 година, след Първата Световна война и последвалата я световна финансова криза. По това време в Европа имало бюра на „Марина Мерканте Аржентина“, които представяли Аржентина като възможност за изход от сложните условия, които правели живота на Стария континент труден в онези години. Моите баба и дядовци са живеели в селата, където животът бил обикновен и винаги свързан с работата на полето, обработването на земята и отглеждането на овце.“
Тези традиции, свързани със земята, оставили в наследство и на внука си, който живее в аржентинския град Берисо. Със земята, макар и в по-различен план, е свързана и работата на Густаво Гергов. Той е доктор по естествени науки от Националния университет „Ла Плата“ в Аржентина. Агроном, инженер лесовъд и преподавател. Работи като изследовател към Националния съвет за научни и технически изследвания на Аржентина. Носител е на две научни награди.
„В момента съм научен ръководител на трима докторанти. Работата ни е свързана с физиологията на растенията, плодовете и семената. Публикували сме разработки в различни международни научни списания. Фокусирани сме върху изследването на един от важните витамини в храната – витамин С. Работим заедно с други изследователи от Франция, Германия, Великобритания, САЩ и Япония. Работим и по технология за събиране на реколтата от плодове, зеленчуци и семена, в сътрудничество с лаборатории от същия университет. В миналото съм работил и в чужбина, два пъти в Германия. България може да е следващото място. Имам нужда само от добра идея и от група изследователи в България.“
Докато работел по научен проект в Германия, Густаво Гергов имал шанса да види и прародината си. „Имах възможността да се свържа с част от роднините си в България. Успях да видя и къщата на баба ми, която си беше на същото място, в същото село, почти непокътната.“
А връщането към корените носи смисъл, както и впечатленията от България.
„Както се казва, семейството винаги е в сърцето! Приличаме си по чертите на лицето, независимо от времето и разстоянието. Българският език е много богат. Опитвам се да го уча през последните години, но е твърде сложен. Нося българската музика в сърцето си. Слушам я и на работа, и вкъщи. Всичко това е в паметта ми. За мен България е втора родина, но родина, която е голяма част от семейството ми“, споделя Густаво Гергов, който предпочита да разговаря на испански и на английски, макар че се опитва да разкаже историята на семейството си и на български. „България са моите корени, моето наследство.“
Връзката с корените носи смисъл. Те държат България будна. Въпреки печата на времето - близо век и разстоянието - почти 12 хиляди километра, кръвта вода не става.
Снимките са от личния архив на Густаво Гергов.Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..