Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се промени външната политика на САЩ след изборите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През последните четири години Доналд Тръмп загърби редица принципи на американската външна политика, следвана десетилетия наред. В каква степен резултатът от днешния вот ще се отрази на бъдещото поведение на Вашингтон на международната сцена.

Светът според Доналд Тръмп се определя от националистическата идеология „Америка на първо място“ и Съединените щати трябва да се отърват от международните споразумения, които не са в полза на страната. Неговата външна политика се основава на икономическия интерес, едностранна е и разбиваща статуквото. Не на последно място е и личният момент и личните отношения на Тръмп със световни лидери.

А светът според Байдън се приближава повече към традиционно познатата роля на Америка, а интересите й са защитавани вътре в международните институции, основани след Втората световна война, съюзниците й споделят традиционните демократични ценности. Байдън вижда света като съюзи, в които Америка е лидер на демократичните държави, и се бори с международните заплахи. Колкото и противоположни да изглеждат тези философии между Тръмп и Байдън има общи позиции във външната политика - кои са те.

Тръмп вече промени света

Доналд Тръмп

За четирите години, откакто е в Белия дом, Доналд Тръмп успя да промени света и той трудно би се върнал към това, което беше.

Чарлс Шапиро дълги години е посланик на Съединените щати в различни точки на света.

„Президентът Тръмп и тази част от Републиканската партия, която го подкрепя се фокусираха върху това Америка да е първа и това означава останалият свят и традиционните съюзници да бъдат игнорирани. Видяхме превес на двустранните вместо многостранните отношения, независимо дали става въпрос за НАТО, Световната здравна организация, Световната търговска организация или инфраструктурата на международните отношения, която всъщност беше изградена от самите Съединените щати преди 70 години след Втората световна война“, каза Шапиро.

Основните разлики във външната политика между Тръмп и Байдън засягат подхода към съюзниците, климатичните промени и Близкия изток. Настоящият президент обиждаше съюзниците и хвалеше автократични лидери. Ако Байдън влезе в Белия дом, то той първо ще иска да възстанови обтегнатите отношения, особено в НАТО.

САЩ да разберат, че вече не са доминираща сила

Според посланик Шапиро Съединените щати трябва да осъзнаят, че вече не са доминираща сила в света.

„Трябва да осъзнаем, че вече не сме доминираща сила и да започнем да мислим, че сме голям и много важен играч, но не и доминираща сила. Трябва да разберем, че влиянието ни се засилва чрез организации като СЗО, Световната търговска организация и чрез всичките ни търговски споразумения и съюзи. Не може да казваме на света какво да прави - това е подходът на Тръмп - той казва как ще стоят нещата , Америка е първа и останалият свят трябва да ни следва“.

Различията – климат, Близък изток…

Приоритет за Джо Байдън е борбата с климатичните промени и той вероятно ще върне страната към Парижкото климатично споразумение, за разлика от Тръмп, който смята, че то води до закриване на работни места.

Джо Байдън

Двамата имат различна визия и за Близкия изток. За Тръмп Саудитска Арабия е най-близкият съюзник в региона, крайъгълен камък в антиранския съюз. Според дипломатите Байдън би имал друг подход към Рияд. Но пък и той като Тръмп е твърд поддръжник на Израел, а словосъчетанието израелска окупация не е включено в предизборната му платформа за външна политика.

Въпреки това Байдън няма да води същата политика в Близкия изток, не се очаква да обяви, че израелските селища не нарушават международното право, нито пък ще подкрепя едностранните планове на Израел да анексира Западния бряг. Но това, което би останало същото, дори ако има промяна в Белия дом, е желанието и на Байдън да сложи край на вечните войни в Афганистан и Ирак.

Политиката към Русия - без промяна

Той също не би намалил рекордно високия бюджет на Пентагона, няма изгледи да се промени и политиката спрямо Русия.

„Отношенията на администрацията на Тръмп с Русия наистина накараха повечето американци да изпаднат в недоумение, особено тези, които са израснали в Студената война. Много избиратели не разбират защо Тръмп има такава наивна връзка с руския президент Владимир Путин. И честно казано, голям брой от републиканските гласоподаватели, традиционните привърженици на Републиканската партия, също са загрижени за Русия и особено от действията й в Източна Европа, в Сирия, по отношение на човешките права“, каза Шапиро.

Големият приоритет - Китай

Големият приоритет на американската външна политика е Китай и през последните 4 години бяхме свидетели на челен сблъсък между Вашингтон и Пекин, търговски войни, антикитайска реторика за пандемията.

„Администрацията на Доналд Тръмп засили фокуса към Китай и търговията с Китай. Демократическата партия е отчасти на същата позиция. В този смисъл републиканците накараха демократите да се приближат към дясното в политическия спектър по отношение на Пекин. И това е чудесно. Обзалагам се, че администрация на Байдън не би влязла в такава търговска война с Китай, която се води в момента с митата. Но отговор би имало, макар и с други нюанси“, каза Шапиро.

Без спор за враговете на САЩ

Между Байдън и Тръмп няма спор за това кои са враговете на Съединените щати. През последните 4 години Доналд Тръмп изведе едностранно страната от ядрената сделка за Иран, стана първият американски президент стъпил на севернокорейска почва и се опита да води преговори с Ким Чен-ун.

„Очевидно е, че Иран всъщност е по-близо до създаването на ядрено оръжие, отколкото беше преди 4 години. И Северна Корея е по-близо до разработване на ядрени ракети, които да достигнат територията на Съединените щати. За следващата администрация това ще е предизвикателство, независимо дали начело е Тръмп или Байдън“, посочи Шапиро.

С Доналд Тръмп начело Съединените щати станаха непредсказуеми не само за враговете си, но и за съюзниците си. Дори Джо Байдън да се опита да върне старата роля на страната, съмненията дали Америка може отново да тръгне в друга посока остават. Но едно нещо в света вече е променено безвъзвратно - дълго време Съединените щати бяха единственият играч, сега играчите са повече. Това, разбира се, не означава, че Вашингтон е извън играта.

Репортажът може да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От ляво на дясно - Ловчанският митрополит Гавриил, Любомир Пенев и проф. Тодоров

Над 14 хил. лв. се събраха в кампанията "Деца рисуват за деца" - 2024

Ловчанският митрополит Гавриил предаде през тази седмица дарение от 14 400 лева, което Св. Синод направи на УМБАЛ "Царица Йоанна" - ИСУЛ.  Средствата са от благотворителната църковна кампания „Деца рисуват за деца“ – 2024.  Отделението се нуждае от спешен ремонт за подобряване на условията и оптимизиране броя на болничните стаи, в които пребивават..

публикувано на 02.02.25 в 04:21
Сретение Господне

Честваме Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на..

публикувано на 02.02.25 в 04:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай

Американският президент Доналд Тръмп подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада, с изключение на продукцията в енергийния сектор, която ще се облага с тарифи в размер на 10 сто. 25% мито ще бъде въведено и за всички стоки от Мексико. Продуктите от Китай пък ще бъдат обагани със ставка в размер на 10 на сто , в допълнение на валидните..

обновено на 02.02.25 в 03:20

Конкурс за най-качествено домашно вино във Вършец

Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари. За производителите на най-добрите вина са осигурени парични награди Конкурсът за най-качествено домашно вино, по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан, се организира традиционно за поредна година от община Вършец. В него мога да..

публикувано на 01.02.25 в 22:04

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс, с участието на българка в Брюксел

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс с участието на българка, събра многоцветна публика в камерна зала в Брюксел. Концертът се проведе под патронажа на българското посолство в Белгия.  Шестимата музиканти от различни страни зарадваха ценителите с двучасов концерт на двамата композитори и бяха аплодирани продължително от пълната зала.  Жаклин Прейс..

публикувано на 01.02.25 в 21:39

В Смолян се проведе демонстрация на хищни птици

Деня на Свети Трифон - покровителят на соколарите, в Смолян се проведе демонстрация на различни видове хищни птици. Събитието събра десетки смолянчани на стадиона в областния град.  Птиците участваха в състезания с изкуствена примамка. В конкурс за красота относно физически данни, какво оперение има и какви грижи се полагат.   Над 15 години..

публикувано на 01.02.25 в 20:58
Контрапротест, организиран от групата Stand Up To Racism в знак на несъгласие с марша

Шестима арестувани в Лондон на демонстрация на поддръжници на Томи Робинсън и контрапротест

Шестима души бяха арестувани в Лондон по време на демонстрация на хиляди поддръжници на крайнодесния националист Томи Робинсън и контрадемонстрация.  Стотици полицаи бяха изпратени в центъра на Лондон, за да следят за обществения ред. Привържениците на Томи Робинсън, който е в затвора, скардираха: "Искаме нашата страна обратно" и "Искаме Томи на..

публикувано на 01.02.25 в 20:07