Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130-годишнината на Андрей Стоянов ще бъде почетена с концерти и конкурс

Снимка: rostislavyovchev.blogspot.com

130-годишнината на академик Андрей Стоянов трябва да бъде отбелязана подобаващо, защото това е една от ярките личности в българската музикална история, особено когато става дума за Първото поколение български композитори и полагането на основите на българската професионална музика. А всъщност музиката на Андрей Стоянов твърде рядко се чува по сцените в наше време и затова публиката може да направи своите открития по време на двата рецитала изцяло с негови произведения - на 4 ноември от 18 часа в галерия "Тракарт" в Пловдив и на 10 ноември от 19 часа онлайн от залата на Националната музикална академия в София. С втория концерт ще бъде открит Шестият национален клавирен конкурс “Акад. Андрей Стоянов” в София.

Солист в концертите и артистичен директор на състезанието е проф. Ростислав Йовчев, който цени високо мястото на тази личност в историята и има личен артистичен и емоционален интерес към творчеството на този автор. В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" той сподели:

"Ето това смятам, че е големият проблем - че чуваме рядко за хора, които наистина могат да се считат за духовни водачи на нацията. 130-годишнината на Андрей Стоянов за съжаление беше подмината от българската музикална общественост. Благодаря все пак на Националната музикална академия, че приюти конкурса "Андрей Стоянов". Но ако трябва да сме съвсем точни, преди десет години моята колежка - проф. Даниела Дикова някак си разбули Андрей Стоянов в неговата същност, включително и неговите композиции. Първият конкурс, който се състоя през април 2010 г. всъщност беше това новооткритие на този автор, когото през годините само споменавахме като автор на няколко педагогически книги и лекциите по история на пианизма. Но оттам нататък Андрей Стоянов битуваше сред българската общественост като един вече отдавна архаичен човек, който си е свършил навремето работата - дал е път на много пианисти в битността си като педагог, и оттам нататък - нищо."

"За мен беше много важно тази година за 130-ата годишнина да направя нещо повече от това да организираме с читалище "Андрей Стоянов" конкурса, затова реших откриването да бъде с мой рецитал изцяло с творби на Андрей Стоянов, като съм подбрал неговите най-значими ранни творби и няколко от творбите за деца, които смятам за шедьоври като миниатюри и които могат достойно да се наредят до основните му пиеси." - добави пианистът.

Цялото интервю с проф. Ростислав Йовчев, в което той разказва и за условията, при които ще се проведе Шестия конкурс за пианисти "Акад. Андрей Стоянов", чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57

Станислав Тунов преподава народни танци на над 100 любители на българския фолклор

Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни.  Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..

публикувано на 12.01.25 в 07:01
Максма - музикант

Максма покорява света с музиката си

В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София.  С Максима ни среща Виктория Петрова.  Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..

публикувано на 12.01.25 в 06:12