Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тероризъм без сензации - как Австрия заклейми жълтия отзвук на терора

Виенчани поставиха цветя в дупките от куршуми след безразборната стрелба в центъра на столицата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Уникална реакция, в която бизнес, граждани, институции и медии едновременно заклеймиха действия на булевардната преса. Така Десислава Гаврилова от Виена описа отпора на австрийското общество, който беше даден на две медии, публикували кадри от атентата във Виена преди дни, при който загинаха четирима и бяха ранени повече от 20 души

Десислава Гаврилова е с
ъздател на платформата за насърчаване на четенето „Книговище“ и на Центъра за култура и дебат Червената къща. Живее и работи в австрийската столица. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

След призива на полицията към гражданите да не споделят снимки и видеа от случилото се в центъра на Виена е било впечатляващо колко малко видеа и снимки могат да бъдат намерени, разказа Гаврилова пред БНР. Паралелно с това полицията е обявила специален сайт, където такива материали могат да се изпращат, за да се подпомогне разследването. 

Качени са били 20 хиляди подобни снимки и видеа. Тоест, това е материалът, който е бил на разположение на хората и той не излиза онлайн“, подчерта тя.

Обществото е реагирало много остро на публикуваното в две медии, хората в социалните мрежи са били възмутени, стана ясно от думите на Десислава Гаврилова в предаването „Хоризонт до обед".

„Още на следващия ден медийният съвет се самосезира, редица журналисти поискаха да бъдат наказани тези медии, защото част от етичния кодекс на журналистите е, че не би трябвало да се споделят снимки, показващи ранени или умиращи хора. Редица големи рекламодатели на тези медии оттеглиха, прекъснаха своите договори за реклама“, отбеляза Десислава Гаврилова. 

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според нея подобна стъпка показва консенсус в австрийското общество, че не бива да се злоупотребява със страданието на хората с цел зрелища и повече посещения на сайтовете

Около 1400 са подадените до медийния съвет индивидуални жалби във връзка с нарушаването на етичните стандарти от двете медии. Снимките са били свалени от единия сайт на следващата сутрин след терористичния акт.

На траурната служба, последвала атентата, присъствалите ръководители на държавата и града, както и представителите на различните вероизповедания, са отправили посланието „ние сме заедно – мюсюлмани, евреи, католици, християни – и те няма да ни разделят“, допълни Гаврилова. 

Интервюто с Десислава Гаврилова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15