През 2021 година ще се навършат 400 години от раждането на Жан дьо Лафонтен. Той е роден на 8 юли 1621 година във френския град Шато Тиери в областта Шампан. Пълното издание на "Басните на Лафонтен" вече е на българския пазар. Един от преводачите е Атанас Сугарев, завършил Френска гимназия "Ромен Ролан" в Стара Загора и Френска филология във Великотърновския университет.
"Голямото достойнство на "Басните на Лафонтен" е, че той им придава поетична форма, поетичен изказ, който допринася за по-лекото четене, той ги и доразвива и дава нова музикална трактовка на сухи, схематични онези къси сюжета с няколко думи, които се предполага, че са написани от Езоп", каза в предаването "Нощен Хоризонт" Атанас Сугарев.
Първите произведения на Жан дьо Лафонтен са „Приказки и новели в стихове“, а първите му басни са събрани в сборника „Басни, избрани и предадени в стихове от Господин Лафонтен“.
"Тази иносказателност, която съществува в баснята я прави толкова универсална, независимо дали са животни, треви, тръстиката или бука", допълни Атанас Сугарев.
Другият преводач на басните е проф. Паисий Христов. Той и Атанас Сугарев създават кръжок по превод на поезия.
"Оригиналните стихове на Лафонтен имат характеристики, които са много важни", каза проф. Паисий Христов.
Друга важна особеност на Лафонтен е простотата на изказването.
"Той самият подчертава, че големите писатели се отличават със забележителна простота. Това, ако не се предаде от преводача, ако преводача си позволи волности, тогава той няма да предложи един адекватен превод", допълни Паисий Христов.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..