Срещата на върха на страните по Берлинския процес завърши с подписването на две декларации за Общ регионален пазар и за Зелен дневен ред. Събитието беше последното от календара на първото по рода си съвместно председателство на процеса - на България и на Република Северна Македония.
Премиерите на България и на Северна Македония - Бойко Борисов и Зоран Заев са съдомакини на срещата от т.нар. Берлински процес. Това е заключителното събитие от съвместното председателство на София и Скопие и се провежда на фона на заплахата на България да наложи вето на преговорите за членство на Северна Македония.
Зоран Заев пристигна в София за срещата на върха начело на делегация, която включва вицепремиерите Фатмир Битики и Никола Димитров, както и външния министър Буяр Османи.
Чрез видеоконферентна връзка в заседанието участваха още канцлерът на Германия Ангела Меркел, еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи, върховният представител на Евросъюза по външната политика Жозеп Борел, лидерите на страните от Западните Балкани.
"За региона трябва да кажа - трябва да се разбирате помежду си. Не забравяйте това!"
С тези думи германският канцлер Ангела Меркел се обърна към премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов в края на срещата на върха по Берлинския процес в София. Подписаната онлайн от лидерите на държавите от Западните Балкани декларация за създаване на Общ регионален пазар цели да приближи страните до общия европейски пазар и да свърже икономиките чрез свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали. Премиерът Бойко Борисов заяви, че това ще спре хората от Балканите да търсят бъдеще в чужбина.
"Да не забравяме, че Западните Балкани заедно представляват пазар за около 20 милиона души. Това ще даде перспективи и на младите хора, които към днешна дата емигрират с бързи темпове и ще се потърси адекватен отговор на демографската криза".
С декларацията за Зелен дневен ред страните от западните Балкани се ангажират да постигнат целите на европейската Зелена сделка. Премиерът на Северна Македония Зоран Заев очерта другите инициативи, които бяха обсъдени в рамките на срещата на върха.
Във форума участие взеха и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон.
Срещата на върха е седмата от създаването на формата Берлински процес през 2014 година, но за първи път в историята има съвместно домакинство между държава-членка на Евросъюза и държава от Западните Балкани .
Разговорите се провеждат, след като в петък България обяви, че не може да подкрепи преговорната рамка с Република Северна Македония за ЕС.
Остава въпросът дали е възможен пробив в разговорите между София и Скопие преди 17 ноември, когато се провежда Съветът „Общи въпроси“, на който страната ни трябва да обяви дали налага вето.
На срещата на външните министри вчера Екатерина Захариева заяви, че добросъвестното прилагане на договора за добросъседство ще отвори пътя на Република Северна Македония към Европа, а Буяр Османи подчерта, че всички са наясно колко е важно както за Скопие, така и за София и Брюксел, в този момент да бъде постигнат консенсус.
Настоящата видеосреща на върха в София надгражда постигнатото в рамките на предишните шест срещи на този формат (в Берлин, Виена, Париж, Триест, Лондон и Познан) и утвърждава ролята на Берлинския процес като значим фактор за оптимизиране на регионалното сътрудничество, в светлината на европейската перспектива на страните от региона.
В рамките на съвместното домакинство на България и Република Северна Македония през 2020 година като основен приоритет се открои подобряването на свързаността във всички аспекти: транспортна, енергийна, цифрова; свързаност между хората, сближаване на младите хора, включително чрез образование.
Свързаността е от ключово значение за региона, тъй като чрез нея той може да стане по-силен и по-конкурентоспособен, особено като се има предвид, че регионът представлява пазар от около 20 млн. души.
Нов елемент на настоящото съдомакинство на Берлинския процес е анонсираният от Европейската комисия „Зелен дневен ред“ за Западните Балкани като част от „Зелената сделка за Европа“, както и новото направление – регионалното сътрудничество в сферата на здравеопазването.
С решението на ЕП днес процесът е приключен и промяната се случи – България вече е пълноправен член на Европейския съюз. Това заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев във видео обръщение по повод окончателното решение за приемане на страната в Еврозоната: "2021 година, на 30 юни, пуснахме за обсъждане плана за..
Апелативният съд във Велико Търново потвърди 20-годишната присъда на Габриел Тачев. На 20 юли 2023 г. Тачев, който е бил без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч при катастрофа двама мъже и една жена. В началото на тази година Плевенският окръжен съд постанови 20 години лишаване от свобода при първоначален строг режим за..
Столичната община раздава минерална вода във връзка с горещото време. От 13 часа днес вода се раздава на три пункта: площад "Св. Неделя", пилоните до НДК и в подлеза на Софийския университет "Св. Климент Охридски" - до изчерпване на количествата. Дейностите са организирани от направление "Социални дейности и интеграция на..
Гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард поздрави България и българските граждани за присъединяването на страната към еврозоната от 1 януари 2026 г. в социалната мрежа "X". "Стигате до този финален момент, когато сте член на еврозоната и когато ще започнете да използвате еврото от първи януари. Знам, че беше здрава работа,..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия тротоар. Пенсионери чакат с часове, за да получат пенсиите си. И така – втори ден. Пощенските станции в региона също изпълняват графика за изплащане на пенсиите от 7-о до 20-о число, но с минимален..
Кметове от различни градове на страната са предложили 111 обществени сгради с отпаднала необходимост, които биха могли да се трансформират в домове за стари хора. Това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов след среща с представители на общините. Агенцията за качеството на социалните услуги ще направи..
Окръжният съд в Плевен се извини на журналистите заради ситуацията, при която не бяха допуснати в залата по делото за катастрофата край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. Обвиняемият шофьор Георги Александров остава в ареста с най-тежката мярка "задържане под стража" след като за втори път съдът не уважи неговото искане за изменение...
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Проектозаконът за хранителната верига, пуснат за обществено обсъждане, е удар към малкия производител, удар срещу българското, защото прави вносът..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..