Срещата на върха на страните по Берлинския процес завърши с подписването на две декларации за Общ регионален пазар и за Зелен дневен ред. Събитието беше последното от календара на първото по рода си съвместно председателство на процеса - на България и на Република Северна Македония.
Премиерите на България и на Северна Македония - Бойко Борисов и Зоран Заев са съдомакини на срещата от т.нар. Берлински процес. Това е заключителното събитие от съвместното председателство на София и Скопие и се провежда на фона на заплахата на България да наложи вето на преговорите за членство на Северна Македония.
Зоран Заев пристигна в София за срещата на върха начело на делегация, която включва вицепремиерите Фатмир Битики и Никола Димитров, както и външния министър Буяр Османи.
Чрез видеоконферентна връзка в заседанието участваха още канцлерът на Германия Ангела Меркел, еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи, върховният представител на Евросъюза по външната политика Жозеп Борел, лидерите на страните от Западните Балкани.
"За региона трябва да кажа - трябва да се разбирате помежду си. Не забравяйте това!"
С тези думи германският канцлер Ангела Меркел се обърна към премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов в края на срещата на върха по Берлинския процес в София. Подписаната онлайн от лидерите на държавите от Западните Балкани декларация за създаване на Общ регионален пазар цели да приближи страните до общия европейски пазар и да свърже икономиките чрез свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали. Премиерът Бойко Борисов заяви, че това ще спре хората от Балканите да търсят бъдеще в чужбина.
"Да не забравяме, че Западните Балкани заедно представляват пазар за около 20 милиона души. Това ще даде перспективи и на младите хора, които към днешна дата емигрират с бързи темпове и ще се потърси адекватен отговор на демографската криза".
С декларацията за Зелен дневен ред страните от западните Балкани се ангажират да постигнат целите на европейската Зелена сделка. Премиерът на Северна Македония Зоран Заев очерта другите инициативи, които бяха обсъдени в рамките на срещата на върха.
Във форума участие взеха и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и френският президент Еманюел Макрон.
Срещата на върха е седмата от създаването на формата Берлински процес през 2014 година, но за първи път в историята има съвместно домакинство между държава-членка на Евросъюза и държава от Западните Балкани .
Разговорите се провеждат, след като в петък България обяви, че не може да подкрепи преговорната рамка с Република Северна Македония за ЕС.
Остава въпросът дали е възможен пробив в разговорите между София и Скопие преди 17 ноември, когато се провежда Съветът „Общи въпроси“, на който страната ни трябва да обяви дали налага вето.
На срещата на външните министри вчера Екатерина Захариева заяви, че добросъвестното прилагане на договора за добросъседство ще отвори пътя на Република Северна Македония към Европа, а Буяр Османи подчерта, че всички са наясно колко е важно както за Скопие, така и за София и Брюксел, в този момент да бъде постигнат консенсус.
Настоящата видеосреща на върха в София надгражда постигнатото в рамките на предишните шест срещи на този формат (в Берлин, Виена, Париж, Триест, Лондон и Познан) и утвърждава ролята на Берлинския процес като значим фактор за оптимизиране на регионалното сътрудничество, в светлината на европейската перспектива на страните от региона.
В рамките на съвместното домакинство на България и Република Северна Македония през 2020 година като основен приоритет се открои подобряването на свързаността във всички аспекти: транспортна, енергийна, цифрова; свързаност между хората, сближаване на младите хора, включително чрез образование.
Свързаността е от ключово значение за региона, тъй като чрез нея той може да стане по-силен и по-конкурентоспособен, особено като се има предвид, че регионът представлява пазар от около 20 млн. души.
Нов елемент на настоящото съдомакинство на Берлинския процес е анонсираният от Европейската комисия „Зелен дневен ред“ за Западните Балкани като част от „Зелената сделка за Европа“, както и новото направление – регионалното сътрудничество в сферата на здравеопазването.
Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5% "Тъй..
Испания ще легализира пребиваването на 25 000 чужденци, пострадали от наводненията във Валенсия. Мигрантите, които пребивават временно или незаконно, ще получат възможност да работят легално в рамките на една година. Решението има за цел да улесни удължаването и предоставянето на разрешителни за чужденците, които са живели или работили в засегнатите..
От Община Враца не коментираха обвинението на Европрокуратурата срещу фирмата - доставчик на 9 тролея, част от транспортната схема в града. Те бяха доставени през лятото на 2021 година с финансиране по ОП "Околна среда" по проект за модернизиране на обществения транспорт в града. След дългогодишни опити да се намерят средства за..
Днес парламентът на Украйна разреши на украинската компания "Енергоатом" да закупи от България двата атомни реактора от АЕЦ "Белене". Киев се надява да придобие оборудването, за да удвои броя на реакторите в атомната си централа в Хмелницка област. Решението беше взето с голямо мнозинство във Върховната Рада в Киев. Украинските депутати обаче..
Не очаквам в Германия скоро след изборите да има правителство. След 23 февруари най-вероятно ще има голяма коалиция под ръководството на Фридрих Мерц и без участието на Олаф Шолц. Това прогнозира международният редактор на БНР Весела Владкова в интервю в предаването "Нещо повече". "Голяма коалиция означава коалиция между двете големи..
Световната среща на върха за изкуствения интелект в Париж завърши с обещания за крупни инвестиции и обща декларация, подписана от 61 страни, без САЩ и Великобритания. "Отворен, приобщаващ и етичен" изкуствен интелект - за това се ангажират да допринасят 61 държави, включително Китай, подписали декларацията на световната среща в Париж...
Президентът на САЩ Доналд Тръмп допусна, че "един ден" Украйна може да стане "руска". В интервю за телевизия "Фокс нюз", излъчено снощи, Тръмп настоя Съединените щати да получат от украинците достъп до природните богатства на страната им в замяна на материалната помощ срещу Русия. "Украинците разполагат със земя с огромна стойност във вид на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..