Когато Израел изпраща медицински екипи в помощ на пострадалите от война или природни бедствия, в състава им винаги има психолог и медицински клоун. В еврейската държава са убедени, че тялото и душата трябва да се лекуват едновременно. Но изпитанието Covid-19 е несравнимо с всеки кризисен опит на израелските медици, които работят при огромно натоварване и тежки ограничения.
От 12 години в Израел в лекарските екипи влизат и медицински клоуни. Еврейската държава е единствената страна в света, където, въпреки епидемията, те не спряха да работят. Нещо повече, гастролират и в отделенията за болни от коронавирус. За тази си дейност разказва известната израелска медицинска клоун д-р Щуротия ( Шоши Офир от Тверия и Цфат)
"Винаги съм знаела, че ще бъда клоун. Родих се в Южна Африка в семейството на лекар и логопед. Но още от малка, каквото и да направех, предизвикваше смях. Например - майка ми казваше, че вечер трябва благодаря Богу за всичко което ми се е случило през деня. А аз й отговарях, че искам лично да му изкажа благодарността си.
По-късно разбрах, че клоунадата лекува. Някои си мислят, че импровизирам с всеки болен, без да знаят, че за всеки сеанс се подготвям и като за лечебна процедура, и като за представление. Проучвам от какво е болен и как протича лечението. Познавам атмосферата във всяко отделение, взаимоотношенията с лекаря му, интересувам се и от семейството на болния. Така решавам какво ще го развесели, без да го обиди. На бивш оперен певец трябваше да постават апарат за дишане, от който можеха да пострадат гласните му струни. Докато подготвяха процедурата, му пях пародии на известни арии, което си мисля, че му подейства като обезболяващо.
През първата вълна на коронавируса ние, клоуните имахме „представления зад стъклото“. Сестри и санитари помагаха на болните да се настанят в малка зала, а ние играехме зад стъклената плъзгаща се врата. Тъй като имаше преграда, наблягахме на пантомимата, на жонгльорството и клоунада от ерата на нямото кино. Чувствахме се като телевизионни звезди, които се появяват зад екрана".
Какво ли не може да се прави със задължителните за носене маски, ръкавици, гел, та дори с предпазните костюми, каквито лекарите са задължени да носят. Маската може да бъда надяване къде ли не, но не и върху носа. Или да бъде импровизация како зелев лист, кесия за пазар върху главата и т.н. Дезинфекционния гел може да бъде използван като вакса за клоунските огромни обувки.
"При втората вълна и на нас ни надянаха предпазни облекла и влизахме при болните от Covid-19. Не само червения клоунски нос върху маските ни отличаваше от медицинските работници. Върху престилките бяхме нахлузили огромен памперс с налепени разноцветни сърчица. Отново предварително се „запознавахме“ с пациентите по техните картони. Пред много тежко болна детска учителка запяхме детски песнички. Тя се задъхваш, но запя с нас. Като я гледахме с всичката апаратура за обдишване, не можехме да повярваме ,че го направи. Лекарите ни казаха, че това много е помогнало за лечението ѝ.
Лекарите се стремят бързо да извършат манипулациите и да излязат, за да не се заразят. Болните се чувстват виновни, че са носители на вируса. Единствените незаети с непосредственото лечение, които влизат в това отделение, сме ние. Шегувахме се с една бабичка, като ѝ благодарихме, че е намерила време да ни навести. Една арабка толкова се беше стреснала от болестта си, че почти денонощно се молеше. Застанахме до нея и повтаряхме последната дума на молитвите ѝ. В началото се изненада, но после са разсмя. Накрая ни изпрати въздушни целувки. Най-големият подарък е да кажат: „ Какво ще правим без вас?“. Една 86-годишна пациентка при изписването дойде при нас да ни благодари, че е жива. Отговорихме ѝ, че са я спасили лекарите, а тя възрази: "Те лекуваха тялото ми, а вие - душата ми".
В 30 лекарски екипа из цял Израел са включени медицинските клоуни. Организацията им се нарича „Лекари на мечтите“. Ето какво каза нейният генерален директор Цур Шрики:
"Не само медиците са претоварени и уморени от работа по време на пандемията. И ние не губим нито минута, за да бъдем на повече места и при повече хора. Пациентите в Covid отделенията са много самотни, защото нямат връзка с близките си и не знаят какъв ще е изходът от битката им с болестта. За разлика от другите хора на изкуството, които са в принудителна ваканция, ние имаме шанс да сме на работа.
Непрекъснато получаваме молби за работа при нас. Всеки от клоуните е артист – драматичен, куклен, музикант, илюзионист, жонгльор или художник. Сега се обръщат към нас изявени актьори, които познаваме от екрана и от сцените, музиканти, за чиито концерти трудно можеха да се намерят билети. Но подборът за работа в Covid отделенията е много строг. Търсят се добри импровизатори, които да могат да работят под стрес, защото често болните са в лошо настроение, а нашата работа е да ги разведрим. Освен това сме връзката с близките им. Изпращаме в домовете им селфитата, които си правим. Смехът лекува. В по-добрите времена медицински клоуни имаше във всички отделения от приемното до реанимацията. Не е вярно, че клоуните са нужни само на децата. Освен болни от всички възрасти, нашата задача е да накараме да се усмихнат и лекарите и сестрите, независимо колко тежък е бил денят им".
Репортаж на Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Радикалното палестинско движение "Хамас" е готово да освободи всички останали в негов плен израелски заложници в ивицата Газа, предаде Франс прес. Същевременно групировката поиска петгодишно примирие с Израел в рамките на решението, което ще се вземе след края на преговорите, предаде БТА. Войната между Израел и "Хамас" в ивицата Газа..
В Чикаго днес е 3-ят ден, кулминацията на 15-то издание на фестивал "Верея", . Тази година фестивалът събира 30 танцови състава и близо 600 участници от САЩ, Канада и за втора поредна година, и от Европа. Миналата година гостува танцов състав на банатските българи от Винга, Румъния , а сега състава "Дунав" от Дюселдорф, Германия...
Много българи, любители на мотоциклети са на изложението в Солун. Още на паркинга на международния панаир в Солун прави впечатление пристигналите стотици български рокери за изложението. В палата 13 на панаира са представени 21 марки мотоциклети, скутери и АТВ-та. Участват 39 изложители, които представят на посетителите цялата информация..
Каним ви в красивия и много цветен естетически свят на художничката Игната Василева . Повод да я чуем е нейната нова изложба, озаглавена "Симфонията на живота" , която се откри на 24 април в столичната галерия Теа Алба. Игната Василева е член на Съюза на българките художници, а също така тя е член и на Българското дружество за защита..
В студиото на БНР са студенти от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Те идват при нас с покана към вас, да се насладите на тяхното изкуство. За тази цел в рамките на три дни – 25, 26 и 27 април те ще покажат своя труд в областта на театралното и филмовото изкуство напълно безплатно за публиката. Инициативата се провежда от 2005 година насам и се..
Определян е като папата на хората, на мира и милосърдието. Светла личност и истински духовен водач. Изпращат папа Франциск в последния му земен път Франциск стана вторият глава на Римокатолическата църква, който дойде в България - 17 години след Йоан Павел Втори. Посещението му през май 2019-а беше под надслов "Мир на Земята"...
Несигурността тегне над пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка. И докато водещи икономисти и финансисти, които по традиция се събират във Вашингтон за форума, обсъждат промените в глобалната търговия заради митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, самият той се прицели в управителя на Федералния..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..