Когато Израел изпраща медицински екипи в помощ на пострадалите от война или природни бедствия, в състава им винаги има психолог и медицински клоун. В еврейската държава са убедени, че тялото и душата трябва да се лекуват едновременно. Но изпитанието Covid-19 е несравнимо с всеки кризисен опит на израелските медици, които работят при огромно натоварване и тежки ограничения.
От 12 години в Израел в лекарските екипи влизат и медицински клоуни. Еврейската държава е единствената страна в света, където, въпреки епидемията, те не спряха да работят. Нещо повече, гастролират и в отделенията за болни от коронавирус. За тази си дейност разказва известната израелска медицинска клоун д-р Щуротия ( Шоши Офир от Тверия и Цфат)
"Винаги съм знаела, че ще бъда клоун. Родих се в Южна Африка в семейството на лекар и логопед. Но още от малка, каквото и да направех, предизвикваше смях. Например - майка ми казваше, че вечер трябва благодаря Богу за всичко което ми се е случило през деня. А аз й отговарях, че искам лично да му изкажа благодарността си.
По-късно разбрах, че клоунадата лекува. Някои си мислят, че импровизирам с всеки болен, без да знаят, че за всеки сеанс се подготвям и като за лечебна процедура, и като за представление. Проучвам от какво е болен и как протича лечението. Познавам атмосферата във всяко отделение, взаимоотношенията с лекаря му, интересувам се и от семейството на болния. Така решавам какво ще го развесели, без да го обиди. На бивш оперен певец трябваше да постават апарат за дишане, от който можеха да пострадат гласните му струни. Докато подготвяха процедурата, му пях пародии на известни арии, което си мисля, че му подейства като обезболяващо.
През първата вълна на коронавируса ние, клоуните имахме „представления зад стъклото“. Сестри и санитари помагаха на болните да се настанят в малка зала, а ние играехме зад стъклената плъзгаща се врата. Тъй като имаше преграда, наблягахме на пантомимата, на жонгльорството и клоунада от ерата на нямото кино. Чувствахме се като телевизионни звезди, които се появяват зад екрана".
Какво ли не може да се прави със задължителните за носене маски, ръкавици, гел, та дори с предпазните костюми, каквито лекарите са задължени да носят. Маската може да бъда надяване къде ли не, но не и върху носа. Или да бъде импровизация како зелев лист, кесия за пазар върху главата и т.н. Дезинфекционния гел може да бъде използван като вакса за клоунските огромни обувки.
"При втората вълна и на нас ни надянаха предпазни облекла и влизахме при болните от Covid-19. Не само червения клоунски нос върху маските ни отличаваше от медицинските работници. Върху престилките бяхме нахлузили огромен памперс с налепени разноцветни сърчица. Отново предварително се „запознавахме“ с пациентите по техните картони. Пред много тежко болна детска учителка запяхме детски песнички. Тя се задъхваш, но запя с нас. Като я гледахме с всичката апаратура за обдишване, не можехме да повярваме ,че го направи. Лекарите ни казаха, че това много е помогнало за лечението ѝ.
Лекарите се стремят бързо да извършат манипулациите и да излязат, за да не се заразят. Болните се чувстват виновни, че са носители на вируса. Единствените незаети с непосредственото лечение, които влизат в това отделение, сме ние. Шегувахме се с една бабичка, като ѝ благодарихме, че е намерила време да ни навести. Една арабка толкова се беше стреснала от болестта си, че почти денонощно се молеше. Застанахме до нея и повтаряхме последната дума на молитвите ѝ. В началото се изненада, но после са разсмя. Накрая ни изпрати въздушни целувки. Най-големият подарък е да кажат: „ Какво ще правим без вас?“. Една 86-годишна пациентка при изписването дойде при нас да ни благодари, че е жива. Отговорихме ѝ, че са я спасили лекарите, а тя възрази: "Те лекуваха тялото ми, а вие - душата ми".
В 30 лекарски екипа из цял Израел са включени медицинските клоуни. Организацията им се нарича „Лекари на мечтите“. Ето какво каза нейният генерален директор Цур Шрики:
"Не само медиците са претоварени и уморени от работа по време на пандемията. И ние не губим нито минута, за да бъдем на повече места и при повече хора. Пациентите в Covid отделенията са много самотни, защото нямат връзка с близките си и не знаят какъв ще е изходът от битката им с болестта. За разлика от другите хора на изкуството, които са в принудителна ваканция, ние имаме шанс да сме на работа.
Непрекъснато получаваме молби за работа при нас. Всеки от клоуните е артист – драматичен, куклен, музикант, илюзионист, жонгльор или художник. Сега се обръщат към нас изявени актьори, които познаваме от екрана и от сцените, музиканти, за чиито концерти трудно можеха да се намерят билети. Но подборът за работа в Covid отделенията е много строг. Търсят се добри импровизатори, които да могат да работят под стрес, защото често болните са в лошо настроение, а нашата работа е да ги разведрим. Освен това сме връзката с близките им. Изпращаме в домовете им селфитата, които си правим. Смехът лекува. В по-добрите времена медицински клоуни имаше във всички отделения от приемното до реанимацията. Не е вярно, че клоуните са нужни само на децата. Освен болни от всички възрасти, нашата задача е да накараме да се усмихнат и лекарите и сестрите, независимо колко тежък е бил денят им".
Репортаж на Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Борислав Сарафов, чийто избор като главен прокурор депутатите се опитват да спрат с приетите вчера на първо четене промени в Закона за съдебната власт, от днес е с още един заместник. По негово искане , Прокурорската колегия единодушно назначи на поста Ваня Стефанова, в момента ръководител на Отдел 1 "Специализиран" във Върховната прокуратура. Макар..
Комисията по конституционни и правни въпроси прие единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт. Решението беше взето единодушно с 18 гласа "за". НС: ВСС с изтекъл мандат да не може да провежда процедура за "тримата големи" в съдебната система Вчера в пленарната..
Временната комисия за установяване на всички факти и обстоятелства относно проблемите с безводието единодушно реши да поиска информация от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Министерството на околната среда и водите и "Български ВиК Холдинг" за това какви са причините за безводието в най-засегнатите райони на България и какви..
Челен удар между два тира затвори международния път Е79 край Монтана. Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана, съобщават от пресслужбата на полицията. На място се извършва..
Кметът на Благоевград Методи Байкушев е поискал спешна среща с министъра на образованието проф. Галин Цоков във връзка с необходимостта от съкращаване на паралелки в средното образование заради по-малкия брой ученици в областта. Градоначалникът беше категоричен, че няма да съгласува предложения за намаляване на паралелките в нито едно училище...
Отчетените през последните два дни максимални температури надминават тези през годините, на съответните дати, от както има метеорологични наблюдения в Силистра, съобщават от обсерваторията в крайдунавския град. Във вчерашния ден измерените 18,2 градуса са с две десети повече от рекорда за датата 8 януари. Днес скалата показва 19,9..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов и добави, че "трябва да се калкулира и сделката дали да има правителство, или да бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор". " В последните няколко дни се създава усещането, че Сарафов може и..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...