Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боряна Маринкова: Да се уреди законово извънреден внос на лекарства в епидемична обстановка

Снимка: Ани Петрова

Евтини лекарства с устойчиво потребление изчезват от страната и превръщат българите в аптечни туристи. За това алармират отново от Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства. Много от тези медикаменти нямат никакъв проблем с лекарствената безопасност, но се дерегистрират и напускат българския пазар, защото не издържат ценово или маркетингово не устройват вносителите, обясни в предаването „Преди всички“ Боряна Маринкова, изпълнителен директор на Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства. 

„Извън Covid най-големият проблем е, че България всяка година я напускат 500 вида лекарства. Нашата територия не е добър домакин на фармацевтичните продукти - поради големия ценови натиск, поради малкия си пазар", заяви Маринкова. 

През последната седмица всеки втори сигнал на платформата за липсващи лекарства е за нискомолекулярен хепарин, азитромицин и лекарства, свързани с лечението на Covid, посочи Маринкова. Причината – презапасяване и недостатъчен внос конкретно при един от доставчиците на нискомолекулярен хепарин.

„Когато нещо не е достатъчно, нито една забрана не е в състояние да го възстанови“, коментира Боряна Маринкова по повод новите мерки, които здравното министерство предложи на аптеките, за да се намали презапасяването с лекарства.

В подобни ситуации трябва да се търсят алтернативни, извънредни доставки, подчерта Маринкова. От Българската асоциация за развитие на паралелна търговия с лекарства предлагат промяна в Закона за здравето, касаеща извънреден внос при епидемична обстановка.

Липсва ли аспирин? Има над 20 продукта, но се изчерпват един или два от тях, защото са част от формални или неформални протоколи за лечение на Covid, поясни Боряна Маринкова пред БНР.

„Изчерпана е дори хранителна добавка, която няма нищо общо със ситуацията.“

От аптеките изчезват антибиотици, превърнали се в популярни и разпознаваеми. Същевременно са налични съдържащи същата съставка медикаменти, стана ясно от думите на Маринкова. Тя даде пример със силно търсения азитромицин.

Три са държавите в Европа, в които няма генерично заместване и една от тях е България“, допълни Боряна Маринкова.

Още акценти по темата - в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелският министър на външните работи Гидеон Саар

Израел предупреди, че ще отговори на едностранно признаване на палестинска държава

Израел предупреди, че ще предприеме действия в случай на едностранно признаване на палестинска държава. Израелският външен министър Гидеон Саар заяви, че едностранното признаване на палестинска държава ще принуди Израел да предприеме "едностранни действия“, след като няколко страни, сред които Франция, обявиха, че планират да предприемат такава стъпка...

публикувано на 11.05.25 в 17:53

40 юристи: Референдумът за еврото е противоконституционен

40 университетски преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет, Нов български, Пловдивския и Великотърновския университети излязоха със становище след предложението на президента Румен Радев да се свика референдум за въвеждането на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г...

публикувано на 11.05.25 в 17:34

Драстично намаляват площите в България, засадени с картофи

Драстично намаляват площите с картофи, които българските земеделци засяват – сочат данните от последния оперативен анализ на министерството на земеделието. Подобна е ситуацията и с производството на българско зеле. Към края на април 2025  засадените площи с картофи са с близо 62%  под нивото отпреди една година, а със зеле на открито -..

публикувано на 11.05.25 в 17:00

Приключи ремонтът на републиканския път към парка Хисарлъка над Кюстендил

Завърши ремонтът на републиканския път от изхода на Кюстендил към парка "Хисарлъка" над града  - около 1 километър, за който се изисква и винетка, казаха експерти. На практика отиването до парка с кола без винетка, което е масово, е в нарушение. Ситуацията би трябвало да се реши между АПИ и Общината, коментират водачи. Ремонтират..

публикувано на 11.05.25 в 16:33

43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството

43 мерки за подобряване на пътната безопасност набеляза правителството в Работна програма за тази година. Освен спешните ремонти на 36 вече обявени пътни отсечки с най-много катастрофи и загинали, кабинетът залага промени в редица закони и наредби. Записи от камери на общините и други държавни органи ще могат да се ползват като доказателство за издаване..

публикувано на 11.05.25 в 16:01

Фестивал на цветята в Ларнака

Най-големият и известен Фестивал на цветята в Кипър се провежда днес в крайбрежния град Ларнака. Ежегодните майски празници, посветени на пролетта, популяризират културните традиции и история на острова и съществено допринасят за развитието на туризма. Украсени с композиции от живи цветя платформи, много деца в костюми на цветя, представители..

публикувано на 11.05.25 в 15:31
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания е решена да поставя миграцията в дневния ред на всяка международна среща

Британският външен министър Дейвид Лами е наредил на служителите на министерството да работят така, че винаги да поставят справянето с миграционната криза в дневния ред на всяка международна среща, съобщи "Индипендънт“. Това се случва, докато правителството се готви да представи дългоочакваната си “Бяла книга” за миграционната политика и докато..

публикувано на 11.05.25 в 14:49